رد کردن لینک ها

اشتراک گذاری

اما و اگرهای هوشمندسازی ساختمان

امروزه هوشمندسازی ساختمان به یکی از مسائل جذاب حوزه مختلف از جمله دکوراسیون داخلی، ساختمان سازی و تکنولوژی تبدیل شده است.

مشاوره هوشمندسازی ساختمان

هوشمندسازی ساختمان مقوله گسترده ای دارد اما بیشتر آن را با عنوان خانه هوشمند می شناسیم. اگرچه خانه هوشمند تنها بخشی از هوشمندسازی ساختمان است، اما اصطلاحی است که گاهی اوقات به جای ساختمان هوشمند نیز استفاده می شود.

هوشمندسازی ساختمان شامل: خانه هوشمند، دفتر کار هوشمند، مرکز تجاری هوشمند و … است. هر مکانی که به نوعی با تجهیزات الکتریکی در ارتباط است، می تواند سطحی از هوشمندسازی ساختمان را تجربه کند.

سطح بالاتر هوشمندسازی ساختمان را می توان در شهر هوشمند جستجو کرد که در آن کلیه زیرساخت های شهری از جمله سیستم های آب و فاضلاب، برق شهری و … به سیستم کنترل هوشمند مجهز شده اند.

هوشمندسازی ساختمان بخشی از پروژه شهر هوشمندپس از انجام هوشمندسازی ساختمان قادر خواهید بود کارهایی را که قبلا به صورت دستی انجام می دادید، با بهره گیری از تکنولوژی به صورت کاملا هوشمند انجام دهید. به عنوان مثال برای روشن کردن لامپ اتاق پذیرایی نیازی نیست به محل کلید بروید و از هرجای دنیا و تنها با استفاده از یک نرم افزار کاربردی خانه هوشمند که بر روی تلفن همراه شما نصب می شود، قادر خواهید بود لامپ پذیرایی را روشن کنید.

یا به عنوان مثال می توانید آبیاری باغچه را به صورت هوشمند انجام دهید. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد عملکرد خانه هوشمند پیشنهاد می کنم مقاله ” خانه هوشمند چیست؟” را مطالعه کنید.

هوشمندسازی ساختمان و سناریوهای جذاب

پس از انجام هوشمندسازی ساختمان شما قادر خواهید بود چندین کار مورد نظر خودتان را به صورت یکجا انجام دهید. این فرآیند که به سناریوی خانه هوشمند معروف است، از دیگر جذابیت های ساختمان هوشمند است.

به عنوان مثال شما می خواهید هنگام صرف شام یک موسیقی ملایم پخش شود، لامپ های همه بخش های خانه هوشمند به جز پذیرایی (محل قرار گرفتن میز غذاخوری) خاموش شوند و یک نور ملایم آبی رنگ آرامش فضای خانه شما را بیشتر کند.

در این صورت کافی است سناریوی صرف شام در نرم افزار کاربردی خانه هوشمند خود اجرا کنید.

هوشمندسازی ساختمان سناریو شام

برای آشنایی بیشتر با سناریوهای خانه هوشمند پیشنهاد می کنم مقاله “آشنایی با سناریوهای خانه هوشمند” را مطالعه کنید.

هوشمندسازی ساختمان خوب یا بد؟

با وجود قابلیت های فراوانی که ساختمان هوشمند در اختیار کاربران خود می گذارد، برخی منتقدان مخالف استفاده از این تکنولوژی هستند.

افرادی که موافق استفاده از این تکنولوژی هستند معتقدند که استفاده از تکنولوژی برای آسایش بیشتر در زندگی، در هر سطحی از کاربری جایز است. به عقیده این افراد زمانی که انسان قادر است با استفاده از یک تکنولوژی جدید آسایش بیشتری را تجربه کند، دلیلی برای استفاده نکردن از آن وجود ندارد.

به عقیده این افراد پیشرفت تکنولوژی باید در زندگی روزمره افراد نمود بیشتری داشته باشد و ساختمان هوشمند یکی از مواردی است که پیشرفت تکنولوژی را به خوبی وارد زندگی انسان کرده است.

اما افرادی که مخالف هوشمندسازی ساختمان هستند، با کلیات موضوع مخالفتی ندارند. به عنوان مثال اینکه سیستم خانه هوشمند می تواند نقش موثری در کاهش مصرف انرژی داشته باشد را می پذیرند و از آن استقبال می کنند. حتی قبول دارند که گاهی اوقات هوشمندسازی ساختمان می تواند آرامش خیال برای کاربران به ارمغان بیاورد.

مثالی از کاربرد خانه هوشمند

به عنوان مثال فرض کنید عازم سفر هستید و در بین راه به این فکر می افتید که آیا شیر اصلی آب را بسته اید یا نه؟ در اینصورت دو حالت بیشتر وجود ندارد یا باید به خانه برگردید و شیر آب را چک کنید و یا در تمام طول سفر بخشی از ذهن شما درگیر شیر اصلی آب منزلتان باشد.

این مورد مصداق های زیادی دارد به عنوان مثال زمانی که در سفر هستید باغچه شما نیاز به آبیاری دارد آیا کسی از آشنایان می تواند باغچه شما را آبیاری کند؟

مثال های زیادی از این دست وجود دارد که با هوشمندسازی ساختمان به راحتی قابل حل کردن است. منتقدان هوشمند سازی ساختمان تمام این مزایا را می پذیرند اما یک انتقاد به سیستم خانه هوشمند وارد می کنند.

به عقیده این افراد، هوشمندسازی ساختمان در دراز مدت سبب بروز مشکلات روحی و سرد شدن فضای خانواده می شود. این افراد براین باورند که انجام همه کارهای خانه به وسیله سیستم های هوشمند سبب می شوند افراد دچار روزمرگی بیشتری شوند. به عنوان مثال آب دادن به لاغچه می تواند آرامش خاطر خوبی را برای افراد به ارمغان بیاورد اما با استفاده از سیستم های هوشمند، افراد برای آبیاری باغچه کافی است صفحه موبایل خود را لمس کنند ….

نتیجه گیری

اگرچه سخنان منتقدان و موافقان استفاده از تکنولوژی ساختمان هوشمند در جای خود محترم و قابل بررسی است، اما به نظر می رسد تعداد موافقان این تکنولوژی بیش از مخالفان آن باشد. اگر چه تاکنون آماری در این خصوص منتشر نشده است.

اما باید توجه کرد که نظر منتقدان نیز در جای خود محترم و قابل تامل است. بنابراین بنظر می رسد راهکار عملی این موضوع، استفاده درست و بجا از تکنولوژی خانه هوشمند است. به گونه ای که بتونپانیم از مزایای هوشمندسازی بهره ببریم و در مقابل دچار آسیب های آن نشویم.

نظر شما درمورد هوشمندسازی ساختمان چیست؟ خوشحال می شویم نظر خود را در پایان همین مقاله با ما و مخاطبان ما در میان بگذارید.

بازگشت به بالای صفحه