رد کردن لینک ها

اشتراک گذاری

همه چیز درباره کنترلر مرکزی خانه هوشمند

در این مقاله به معرفی قابلیت های کنترلر مرکزی خانه هوشمند می پردازیم. امروزه خانه هوشمند طرفداران زیادی در سطح دنیا پیدا کرده است. سیستم خانه هوشمند عملکرد حیرت انگیزی دارد و می تواند زندگی شما را متحول کند.

با استفاده از سیستم خانه هوشمند می توانید تمام عملیات کنترلی تجهیزات روشنایی و الکتریکی منزل یا محل کارتان را از طریق تلفن همراه هوشمند انجام دهید.

اگر با سیستم خانه هوشمند آشنایی ندارید پیشنهاد می کنم مقاله ” خانه هوشمند چیست” را بخوانید.

سیستم خانه هوشمند از یک دستگاه کنترلر خانه هوشمند به عنوان مغز متفکر بهره می برد. کنترلر خانه هوشمند با نام های متفاوتی شناخته می شود.

برخی از تولید کنندگان نام کنترلر مرکزی خانه هوشمندشان را گِیت وی گذاشته اند. برخی دیگر آن را هاب مرکزی می نامند و برخی نیز از اصطلاح پنل مرکزی خانه هوشمند استفاده می کنند.

تمام این نام ها مبین دستگاه کنترل کننده مرکزی خانه هوشمند هستند.

کنترلر مرکزی خانه هوشمند

قابلیت های کنترلر مرکزی خانه هوشمند

کنترلر مرکزی خانه هوشمند به صورت عام باید دارای قابلیت های زیر باشد:

 • کنترل نودهای عملگر خانه هوشمند
 • برقراری ارتباط با گوشی هوشمند کاربر از طریق نرم افزار کاربردی خانه هوشمند
 • اتصال به اینترنت
 • قابلیت نصب سیم کارت و ارسال و دریافت پیامک
 • تعریف سناریوهای مختلف
 • برقراری ارتباط با سایر نودهای خانه هوشمند از قبیل کلید لمسی هوشمند و ماژول عملگر هوشمند

علاوه برر موارد یاد شده در بالا برخی از مدل های کنترلر خانه هوشمند دارای قابلیت های دیگری هیز هستند که عبارتند از:

 • سیستم امنیتی
 • قابلیت تعریف سناریوهای کنترل مصرف انرژی
 • ارتباط بی سیم با سایر نودها بدون نیاز به اینترنت
 • برقراری ارتباط امن با سایر نودهای کنترلی خانه هوشمند
 • و …

کنترلر خانه هوشمند به عنوان یک نود اصلی (master) فرمان های کنترلی را صادر می کند و سایر نودهای خانه هوشمند به عنوان یک نود فرعی (slave) دستورات را اجرا می کنند.

کنترلر خانه هوشمند دارای دو لایه ارتباطی مختلف است. در واقع کنترلر خانه هوشمند وظیفه برقراری ارتباط با کاربر را از یک سو، و برقراری ارتباط با نودهای کنترلی را از سوی دیگر بر عهده دارد.

نوع تکنولوژی ارتباطی بکار رفته در هریک از حالات یاد شده متفاوت از دیگری است.

برقراری ارتباط از طریق اینترنت و تلفن همراه

برقراری ارتباط کنترلر خانه هوشمند و کاربر با بهره گیری از بستر اینترنت و یا شبکه تلفن همراه میسر می شود. کاربر یک نسخه از نرم افزار کاربردی خانه هوشمند را بر روی گوشی همراه خود نصب نموده و از طریق این نرم افزار دستورات کنترلی مورد نظر خود را صادر می کند.

سیم کارت کنترلر مرکزی خانه هوشمند

نرم افزار کاربردی جهت برقراری ارتباط با کنترلر خانه هوشمند ابتدا از طریق اینترنت تلاش می کند. چنانچه به هر دلیلی اعم از عدم وجود اینترنت در محل استقرار کاربر یا کنترلر امکان برقراری ارتباط از طریق اینترنت فراهم نباشد، نسبت به برقراری ارتباط از طریق پیامک تلاش می کند.

لازم به ذکر است پیامک حاوی دستور کنترلی توسط نرم افزار کاربردی ارسال و دریافت می شود و کاربر نقشی در این زمینه ندارد.

لایه دوم ارتباط کنترلر مرکزی خانه هوشمند با نودهای عملگر خانه هوشمند است. این ارتباط در برخی سیستم ها با استفاده از کابل شبکه (ارتباط با سیم) و در برخی سیستم ها با استفاده از تکنولوژی های ارتباطی بی سیم برقرار می شود.

تکنولوژی های ارتباط بی سیم RF  (فرکانس رادیویی) ، بلوتوث و Wi-Fi از جمله تکنولوژی های مورد استفاده در خانه هوشمند هستند.

مهمترین شاخصه های انتخاب

هریک از این تکنولوژی ها مشخصات خاص خود را دارند اما مهمترین شاخصه هایی که باید در انتخاب تکنولوژی ارتباطی به آن ها توجه کرد توان مصرفی و همچنین میزان توان تولیدی نودها است.

چنانچه قصد استفاده از کنترلر خانه هوشمند به عنوان سیستم امنیتی را دارید، باید توجه کنید که سناریوهای مختلفی از طریق کنترلر خانه هوشمند قابل تعریف است.

تعداد کمی از تولیدکنندگان کنترلر مرکزی خانه هوشمند، گِیت وِی را به گونه ای طراحی کرده اند که می تواند به عنوان یک سیستم امنیتی پایه عمل کند.

اما برای استفاده از سایر مدل های کنترلر خانه هوشمند به عنوان سیستم امنیتی لازم است سنسورهای تشخیص حرکت را به سیستم اضافه کنید.

منظور از سناریو در خانه هوشمند، عملیات کنترلی چندگانه ای است که به صورت همزمان اجرا می شوند. به عنوان مثال بلافاصله پس از بیدار شدن شما از خواب پرده ها کنار می روند، چای ساز روشن می شود و یک موسیقی آرام صبحگاهی شروع به پخش شدن می کند.

با توجه به اینکه کنترلر خانه هوشمند بخش اصلی سیستم خانه هوشمند شما را تشکیل می دهد، باید در انتخاب و خرید آن دقت کافی را مبذول فرمایید.

اگر سوالی درباره کنترل خانه هوشمند دارید، خوشحال می شویم افتخار پاسخگویی به سوال شما نصیب ما شود. کافی است سوال خود را در پایین همین نوشته مطرح کنید تا ما در اسرع وقت پاسخگوی شما باشیم…

بازگشت به بالای صفحه