رد کردن لینک ها

اشتراک گذاری

خانه هوشمند مبتنی بر اینترنت اشیا (IoT)

شاید تاکنون اصطلاح خانه هوشمند مبتنی بر اینترنت اشیا را شنیده باشید. امروز به بیان این مفهوم کاربردی خواهیم پرداخت.

مشاوره خانه هوشمند مبتنی بر اینترنت اشیا

اگر به کالبدشکافی واژه به واژه اصطلاح خانه هوشمند مبتنی بر اینترنت اشیا بپردازیم، ابتدا باید مفهوم خانه هوشمند را مورد کنکاش قرار دهیم. همانطور که در مقاله خانه هوشمند چیست؟ اشاره کردیم، خانه هوشمند به خانه ای گفته می شود که در آن برخی از فعالیت های مورد نیاز ساکنین از طریق تلفن همراه هوشمند کنترل می شود.

در توضیح عبارت اینترنت اشیا با یکی از بروزترین تکنولوژی ها در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات آشنا می شویم. اینرنت همان شبکه بین المللی اطلاعات است که بخش جدایی ناپذیر زندگی بشر امروزی شده است.

به صورت مرسوم ما برای اتصال به اینترنت از کامپیوتر، لپ تاپ یا تلفن هوشمند استفاده می کنیم. اما تکنولوژی اینترنت اشیا پا را از این فراتر گذاشته است و علاوه بر موارد یاد شده سایر تجهیزات الکترونیکی نیز می توانند به اینترنت متصل شوند.

خانه هوشمند مبتنی بر اینترنت اشیا و کاربردهای آن

البته منظور این نیست که همه چیز مستقیما به اینترنت متصل می شوند. به عنوان مثال در خانه هوشمند مبتنی بر اینترنت اشیا، یک دستگاه اصلی به عنوان رابط یا گِیت وِی به اینترنت متصل شده و سایر تجهیزات موجود در خانه هوشمند از قبیل کلید لمسی هوشمند ، رله هوشمند و پنل لمسی هوشمند به گیت وِی متصل می شوند. در واقع گِیت وِی ارتباط سایر نودهای شبکه با اینترنت را برقرار می کند.


  • خانه هوشمند مبتنی بر اینترنت اشیا چه تفاوتی با سایر تکنولوژی های خانه هوشمند دارد؟

شاید بتوان گفت که اصلی ترین ویژگی خانه هوشمند مبتنی بر اینترنت اشیا، ارتباط بی سیم بین تجهیزات مختلف شبکه است. ارتباط بی سیم دارای مزایا و معایبی است که در ادامه به اختصار می خوانید:

مزیت اصلی این تکنولوژی، عدم نیاز به سیم کشی است. این قابلیت هزینه اولیه راه اندازی شبکه را به مقدار چشمگیری کاهش می دهد. علاوه بر این به دلیل عدم نیاز به سیم کشی، جهت نصب این سیستم در منازل ساخته شده (در حال استفاده) نیاز به تخریب و سیم کشی دوباره نیست.

خانه هوشمند مبتنی بر اینترنت اشیا

اما نکته ای که باید در استفاده از خانه هوشمند مبتنی بر اینترنت اشیا به آن دقت کنید تکنولوژی ارتباطی مورد استفاده در آن و همچنین توان تشعشعی تجهیزات مورد استفاده است.

در سمت دیگر می توان گفت معایب ارتباط بی سیم در سیستم خانه هوشمند مبتنی بر اینترنت اشیا، محدودیت فاصله نودها و همچنین تاثیرپذیری از نویز در مکان هایی مانند کارخانه ها و کارگاه هایی است که در آنجا نویز زیادی تولید می شود.

جهت اطلاع از برد تجهیزات خانه هوشمند می توانید به کاتالوگ محصولات مراجعه کنید. در صورتی که اطلاعات کافی را در کاتالوگ پیدا نکردید حتما با تولید کننده و یا نکمایندگان فروش وی تماس حاصل کنید و اطلاعات مورد نیاز خودتان را از این طریق تامین کنید.


  • محدودیت فاصله

در صورتی که محدودیت فاصله طولانی و یا فضای با نویز زیاد را ندارید، سیستم خانه هوشمند مبتنی بر اینترنت اشیا می تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد. البته دقت کنید که خانه هوشمند یک اصطلاح کلی است و شما می توانید این تجهیزات را در مکان های تجاری (مغازه هوشمند) تفریحی (ویلای هوشمند) و … نصب و از آن بهره برداری کنید.

آیا شما هم جزء آن دسته از افراد هستید که معتقدند استفاده از سیستم خانه هوشمند باعث آسایش بیشتر و زندگی راحت تر می شود یا جزء افرادی هستید که معتقدند استفاده بیش از حد از تکنولوژی سبب سرد شدن زندگی می شود. این دسته از افراد همچنین معتقدند انجام برخی از کارها سبب گرمتر شدن فضای زندگی می شود اما با استفاده از سیستم خانه هوشمند دیگر نیازی به انجام این کارها نیست.

خوشحال می شویم نظرات ارزشمندتان را در انتهای این مطلب به اشتراک بگذارید.

بازگشت به بالای صفحه