رد کردن لینک ها

اشتراک گذاری

عملکرد خانه هوشمند چگونه است؟

این مقاله به بیان چگونگی عملکرد خانه هوشمند و هریک از اجزای آن می پردازد.

برای درک بهتر موضوع، به عنوان مثالی عملی یک سیستم خانه هوشمند (ساختمان هوشمند) گلدوِر را برای شما تشریح می کنیم.

پیشنهاد می کنیم در صورت نیاز قبل از خواندن این مطلب، با مطالعه مقاله خانه هوشمند چیست؟ با کلیات خانه هوشمند آشنا شوید.

لایه های شبکه ارتباطی و عملکرد خانه هوشمند :

به بیان ساده می توان گفت توپولوژی شبکه ارتباطی و کنترلی خانه هوشمند در سه سطح قابل بررسی است:

لایه های مختلف عملکرد خانه هوشمند

سطح اول: کاربر

عملکرد خانه هوشمند در این سطح از شبکه به این گونه است که کاربر از طریق موبایل و نرم افزار کاربردی گلدوِر با سیستم کنترلی خانه هوشمند در ارتباط است.

علاوه بر این امکان نصب پنل لمسی هوشمند نیز میسر است. این پنل که در اندازه های 7 و 10 اینچ عرضه و با توجه به نیاز کاربر قابل سفارشی سازی است، امکان کنترل متمرکز اتوماسیون خانه هوشمند را از یک نقطه (در داخل خانه) برای کاربران فراهم می کند.

نرم افزار کاربردی گلدوِر با رابط گرافیکی قوی، کاربری آسان و قابلیت نصب بر روی سیستم عامل های اندروید و ios همه نیازهای شما را برآورده می کند.

جهت افزایش قابلیت عملیاتی سیستم در شرایط مختلف مکانی و زمانی، این نرم افزار کاربردی قادر است از طریق اینترنت و همچنین از طریق پیامک فرمان های مورد نیاز کاربر را به سیستم کنترل مرکزی ارسال کند.

با توجه به کدینگ اختصاصی طراحی شده جهت برقراری ارتباط بین اجزای خانه هوشمند گلدوِر، جهت ارسال پیامک نیز باید از طریق نرم افزار کاربردی اقدام شود.

نحوه کار بدین صورت است که ابتدا کاربر فرمان موردنظر را تولید می کند. به صورت پیش فرض زمانی که ارتباط نرم افزار و سیستم کنترل کننده مرکزی با اینترنت برقرار است، این پیغام از طریق اینترنت ارسال می شود.

در صورتی که به هر دلیلی ارتباط نرم افزار و کنترل کننده از طریق اینترنت برقرار نشود، نرم افزار پیغام عدم برقرای ارتباط را نمایش داده و در صورت تمایل کاربر از طریق پیامک فرمان مورد نظر را به کنترل کننده مرکزی ارسال می کند.

پس از ارسال پیام های کنترلی از طریق نرم افزار به کنترل کننده مرکزی، کنترل کننده مرکزی نیز پیامی مبنی بر انجام فرمان صادر شده به نرم افزار کاربردی ارسال می کند.

جهت آشنایی بیشتر با نرم افزار کاربردی گلدوِر و نحوه عملکرد آن پیشنهاد می کنیم “نرم افزار کاربردی گلدوِر چگونه کار می کند؟” را بخوانید.

سطح دوم:سیستم کنترل کننده مرکزی

در عملکرد خانه هوشمند سیستم کنترلی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. این بخش از سیستم به عنوان مغز متفکر سیستم و همچنین رابط بین کاربر و تجهیزات الکتریکی مورد کنترل کاربر عمل می کند.

 

نقش گیت وی در عملکرد خانه هوشمند

این بخش از سیستم خانه هوشمند گلدوِر که گیت وی نامیده می شود پیام های کنترلی کاربر را از طریق نرم افزار کاربردی دریافت کرده و پس از رمزگشایی اطلاعات، فرمان های لازم را به سطح سوم شبکه که تجهیزات اجرا کننده فرامین روشنایی و دستگاه های برقی هستند ارسال می کند.

پس از ارسال فرمان کنترلی از طریق گیت وِی به تجهیزات سطح سوم و انجام فرمان مورد نظر کاربر، یک پیام فیدبک برای گیت وِی ارسال می شود.

گیت وِی نیز پس از دریافت، رمزگشایی و رمزگذاری مجدد اطلاعات پیغام اجرا و یا عدم اجرای فرمان مورد نظر کاربر را به نرم افزار کاربردی ارسال می کند و کاربر می تواند از وضعیت جدید مطلع شود.

سطح سوم: تجهیزات عملگر فرامین

پس از آشنایی با عملکرد خانه هوشمند در لایه های اول و دوم ، به معرفی لایه سوم عملکرد خانه هوشمند می پردازیم.

منظور از تجهیزات عملگر ، تجهیزاتی است که به صورت مستقیم با مصرف کننده های الکتریکی از قبیل تجهیزات روشنایی، وسایل برقی، پرده و … در ارتباط است. در واقع بخشی از سیستم خانه هوشمند است که وظیفه انجام عملیات مورد نظر کاربر را برعهده دارد.

با توجه به تنوع فعالیت های قابل انجام در سیستم خانه هوشمند (ساختمان هوشمند) گلدوِر، در این سطح شبکه تجهیزات متفاوتی قابل استفاده هستند که در زیر به صورت مختصر به معرفی هریک می پردازیم.

1- کلید هوشمند:

جهت کنترل روشنایی مکان های مختلف از کلید لمسی هوشمند استفاده می شود. این کلیدها علاوه بر طراحی زیبا و قابلیت سفارشی سازی از کارایی بالایی برخوردارند. وظیفه این کلیدها در عملکرد خانه هوشمند، کنترل روشن و خاموش کردن تجهیزات مختلف روشنایی است.

این کلیدها با گیت وِی در ارتباطند و امکان کنترل سیستم روشنایی از طریق نرم افزار کاربردی را فراهم می کنند.

2- رله هوشمند

نقش رله های هوشمند در عملکرد خانه هوشمند قابل توجه است. این تجهیزات در واقع پریزهای معمولی را به پریز هوشمند تبدیل می کنند. وسایل برقی از طریق کولرگازی، سیتم گرمایش پکیج یا فن کوئل، فن ها، شیر برقی آبیاری گیاهان، دربازکن و … که به برق شهر متصل می شوند را می توان با استفاده از رله های هوشمند به سیستم کنترل مرکزی خانه هوشمند گلدوِر متصل کرد.

اتصال وسایل برقی به سیستم خانه هوشمند، امکان کنترل وسایل از طریق اپلیکیشن را فراهم می کند.

3- پرده برقی هوشمند

عملکرد خانه هوشمند شما با نصب پرده برقی کامل می شود. اگر تمایل دارید پرده ها و کرکره های شما نیز از طریق نرم افزار کاربردی کنترل شوند، لازم است سیستم پرده برقی هوشمند گلدوِر را بر روی پرده یا کرکره های مورد نظرتان وصل کنید.

شکل زیر به صورت کلی توپولوژی شبکه ارتباطی گلدور را نشان می دهد.

لایه های مختلف عملکرد خانه هوشمند

 

بازگشت به بالای صفحه