دلایل کاهش طول عمر کلید لمسی چیست؟

کاهش طول عمر کلید لمسی از جمله مسائل مهم در خصوص استفاده از این تکنولوژی جذاب است. در این مقاله مهمترین دلیل کاهش طول عمر کلید لمسی معرفی و راهکار آن ارائه شده است

در این مقاله بنا داریم در مورد دلایل کاهش طول عمر کلید لمسی صحبت کنیم. کلید لمسی توانسته است به سرعت جای خود را در بین کاربران باز کند به گونه ای که امروزه بسیاری از افراد علاقه مند هستند که از این کلیدها در منزل، محل کار و سایر مکان ها استفاده کنند.

قبلا در مقاله “12 نکته که قبل از خرید کلید لمسی باید بدانید” در مورد نکات مهم که در انتخاب کلید لمسی باید به آن توجه کنید صحبت کردم. قبل از بیان دلایل کاهش طول عمر کلید لمسی، ابتدا باید با محدودیت های کلید لمسی آشنا شویم. کلید لمسی  مانند سایر تجهیزات الکترونیکی محدودیت های عملکردی دارد که در صورت عدم رعایت آن ها طول عمر کلید کاهش پیدا می کند.

مهمترین محدودیت کلید لمسی توانایی تحمل جریان عبوری است. در ساختار کلید لمسی از یک مدار فرمان و یک رله سود برده شده است. مدار فرمان نقش کنترل کننده رله را دارد و رله به عنوان یک فیوز بر سر راه جریان عمل می کند.

زمانی که کاربر فرمان جدیدی را به کلید می دهد (در کلید لمسی هوشمند از طریق نرم افزار کاربردی خانه هوشمند و در کلید لمسی کنترل روشنایی به صورت محلی) مدار فرمان کلید عملیات مورد نظر را اجرا می کند. عملیات مورد نظر که باید توسط مدار فرمان اجرا شوند عبارتند از وصل کردن رله و یا قطع کردن رله.

در واقع مسیر جریان لامپ از طریق رله بسته می شود. در اینجا اهمیت محدودیت های کاری کلید لمسی مشخص می شود.

همانطور که قبلا اشاره کردم رله ها نقشی مشابه فیوز در مدار بازی می کنند. مانند فیوزها که محدودیت عبور جریان دارند، رله ها نیز دارای محدودیت عبور جریان هستند. محدودیت عبور جریان رله ها، محدودیت جریان کلید لمسی را تعیین می کند.

چرا فیوز می پرد؟

هنگامی که جریان عبوری از یک فیوز زیاد باشد، اصطلاحا فیوز می پرد. منظور ازپریدن فیوز قطع شدن جریان برق است. البته پرواضح است که فیوزها در مدار نقش حفاظتی دارند و قطع شدن جریان برق توسط آن ها به معنای افزایش جریان عبوری به مقداری بیش از حد مجاز فیوز است. گاهی این افزایش جریان به حدی است که باعث سوختن فیوز می شود.

ذوب شدن فیوز در اثر افزایش جریان

در کلید لمسی چنانچه جریان عبوری از رله بیش از حد استاندارد تعیین شده برای رله باشد، کنتاکت های رله ذوب شده و دیگر قادر به قطع یا وصل جریان نخواهند بود. بنابراین دلیل اصلی کاهش طول عمر کلید لمسی را می توان در استفاده نادرست از کلید دانست. در ادامه به توضیح بیشتر موضوع می پردازیم.

هر مصرف کننده الکتریکی از جمله لامپ ها، توان مصرفی مشخصی دارند. توان مصرفی مصرف کننده های الکتریکی از حاصلضرب ولتاژ در جریان آن ها به دست می آید.

P=V*I

از آنجا ولتاژ برق شهر استاندارد در ایران 220 ولت است، می توان با تقسیم کردن توان مصرفی لامپ بر ولتاژ 220 میزان جریان مصرفی آن را محاسبه کرد. به عنوان مثال یک لامپ 100 وات رشته ای کمتر از نیم آمپر جریان مصرف می کند. به همین طریق می توانید جریان مصرفی مصرف کننده های مختلف را محاسبه کنید.

البته برخی از تولید کنندگان میزان جریان مصرفی لامپ را در قالب اطلاعات فنی منتشر می کنند. براساس محاسبات بالا یک کلید لمسی که توانایی تحمل جریان 3 آمپر را دارد، قادر به کنترل همزمان 6 لامپ رشته ای 100 وات خواهد بود.

دلایل کاهش طول عمر کلید لمسی

اصلی ترین دلیل کاهش طول عمر کلید لمسی همین محاسبه ساده است. در این محاسبه ساده به یک موضوع مهم توجه نشده است و آن جریان مصرفی اولیه است.

تمام مصرف کننده های الکتریکی در ابتدای شروع به کار جریانی 5 تا 7 برابر جریان نامی خود از شبکه می کشند. با وجود اینکه جریان راه اندازی در یک لحظه کوتاه از مدار عبور می کند باعث داغ شدن قطعه و ذوب شدن کنتاکتورهای آن به مرور زمان می شود.

براساس آنچه بیان شد جهت طول عمر مناسب کلید لمسی، از یک کلید لمسی 3 آمپری فقط باید برای یک لامپ رشته ای 100 وات استفاده کنید.

البته امروزه استفاده از لامپ های رشته ای تقریبا منسوخ شده و لامپ های کم مصرف (CFL) و LED جایگزین آن ها شده اند. با وجود اینکه گفته می شود این لامپ ها توان مصرفی و در نتیجه جریان مصرفی پایینی دارند، اما متاسفانه در برخی از مدل های این لامپ ها به دلیل طراحی غیر استاندارد شاهد مصرف توان زیادی هستیم.

این قبیل لامپ ها دارای بخشی به عنوان مدار تغذیه هستند که نقشی کلیدی در کارکرد لامپ دارد. مدارات تغذیه این لامپ ها نیز جریان راه اندازی زیادی از شبکه مدار می کشند که می تواند سبب داغ شدن رله کلید لمسی و در دراز مدت ذوب شدن کنتاکتور رله شود.

کاهش طول عمر کلید لمسی به دلیل ذوب شدن رله

جهت استفاده از کلید لمسی به عنوان کنترل کننده لامپ های کم مصرف یا LED لازم است طبق فرمول بیان شده در بالا جریان مصرفی لامپ را محاسبه کنیم. جریان راه اندازی این لامپ ها در انواع مرغوب 5 تا 7 برابر جریان مصرفی و در انواع نامرغوب 7 تا 10 برابر جریان مصرفی لامپ است.

بنابراین جهت اطمینان خاطر بیشتر توصیه می شود جریان راه اندازی را 10 برابر جریان کاری لامپ در نظر بگیرید.

بیان دلایل کاهش طول عمر کلید لمسی با یک مثال ساده

جهت درک بهتر موضوع به بیان یک مثال ساده می پردازم. فرض کنید در صبح یک روز زمستانی، ماشین شما روشن نمی شود و برای روشن شدن ماشین باید اقدام به هل دادن آن بکنید.

انرژی لازم برای راه انداختن ماشین از حالت ساکن بسیار بیشتر از انرژی لازم برای ادامه حرکت ماشین است. و هرچه میزان حرکت ماشین بیشتر می شود، انرژی کمتری برای هل دادن ماشین لازم است. این پدیده با قوانین فیزیکی قابل توضیح است اما این مقاله مجالی برای توضیح آن نیست.

در اصطلاح فنی به جریان اولیه زیادی که توسط مصرف کننده از شبکه کشیده می شود، ضربه جریان اولیه گفته می شود. برخی از تولیدکنندگان کلید لمسی از جمله شرکت گلدوِر برای رفع این محدودیت اقدام به تولید ضربه گیر جریان کرده اند.

ضربه گیر جریان به شما امکان می دهد تعداد بیشتری لامپ را با یک کانال کلید لمسی (یک پل) کنترل کنید.

نتیجه گیری

براساس مطالب بیان شده در این مقاله مهمترین دلایل کاهش طول عمر کلید لمسی، عبور جریان بیش از حد استاندارد از کلید است. برای افزایش طول عمر کلید لمسی، کافی است به جای محاسبه جریان مصرفی لامپ به عنوان عامل تعیین کننده، از جریان راه اندازی لامپ استفاده کنیم.