رد کردن لینک ها

اشتراک در :

بهترین خانه هوشمند چه ویژگی هایی دارد ؟

بهترین خانه هوشمند ویژگی هایی دارد که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

یکی از اصلی ترین انگیزه های انسان برای توسعه تکنولوژی را می توان آسایش بیشتر در زندگی قلمداد کرد. یکی از مظاهر استفاده از تکنولوژی در زندگی انسان، اتوماسیون خانه هوشمند است.

مشاوره انتخاب بهترین خانه هوشمند

چنانچه با خانه هوشمند آشنایی ندارید، پیشنهاد می کنم ابتدا مقاله ” خانه هوشمند چیست؟ ” را مطالعه کنید.

فارغ از اینکه چه تولید کننده ای را برای خرید تجهیزات خانه هوشمند انتخاب می کنید، به دلیل تنوع زیاد محصولات در بازار مهم است که بهترین خانه هوشمند را داشته باشید.

البته اصطلاح بهترین خانه هوشمند یک موضوع مشخص نیست و هرکسی می تواند تعریف خودش را از این مساله داشته باشد. در این مقاله به بررسی ابعاد فنی بهترین خانه هوشمند می پردازیم. اما قطعا یکی از مسائل مهم در انتخاب و خرید تجهیزات خانه هوشمند، هماهنگی این تجهیزات با سلیقه شما و دکوراسیون داخلی مورد نظر شماست که نمی توان به راحتی از آن گذشت.


ویژگی های بهترین خانه هوشمند

  • پرداخت به ازای نیاز

با توجه به هزینه خرید تجهیزات خانه هوشمند بسیار مهم است که پرداختی خریدار به ازای نیازش باشد. اما منظور از پرداخت به ازای نیاز چیست؟ تصور کنید تولید کننده ای را برای خرید انتخاب کرده ای که تنها کلید لمسی هوشمند 4 پل تولید می کند و خانه ای که قصد دارید سیستم خانه هوشمند را در آن نصب کنید دارای 13 خط روشنایی است.

با این وجود شما نیاز به 13 کلید (پل) مجزا برای کنترل این سرخط ها دارید. در صورتی که از کلید هوشمند لمسی 4 پل استفاده کنید، هر یک از کلیدها توانایی کنترل 4 خط روشنایی را به شما می دهند. با یک حساب سرانگشتی ساده به ازای 12 خط روشنایی به 3 عدد کلید 4 پل نیاز داریم. اما تکلیف سرخط باقیمانده چه می شود؟

متاسفانه به ازای یک خط باید هزینه 4 خط را پرداخت کنید!!!

البته این شرایط بسیار رخ می دهد مثلا داخل اتاق خواب دو سرخط روشنایی دارید و نیاز به یک کلید 2 پل دارید. حال اگر تولیدکننده کلید 2 پل تولید نکند ….

بنابراین اولین ویژگی بهترین خانه هوشمند، سبد محصولات کامل است که سبب پرداخت به ازای نیاز مشتری می شود.

  • کمترین هزینه جانبی را به شما تحمیل کند

جهت نصب و بهره برداری بعضی از محصولات خانه هوشمند، نیاز به انجام سیم کشی با کابل شبکه است. برخی دیگر از این محصولات قابل نصب در قوطی کلیدهای سنتی نیستند. در صورتی انتخاب محصولی که هریک از معایب فوق را دارد، باید هزینه های دیگری به غیر از خرید تجهیزات خانه هوشمند نیز متحمل شوید که عبارتند از: هزینه سیم کشی و یا هزینه تخریب و نصب قوطی کلیدهای جدید.

بنابراین قبل از خرید تجهزات خانه هوشمند دقت کنید، محصولی را انتخاب کنید که هزینه جانبی به شما تحمیل نکند.

  • قابل توسعه باشد

بسیار اتفاق می افتد که با توجه برنامه ریزی هزینه ها، تصمیم می گیریم ابتدا بخشی از منزل (مثلا پذیرایی) را به سیستم خانه هوشمند مجهز کنیم و هوشمندسازی سایر بخش ها را به آینده موکول کنیم.

در این صورت باید محصولی را انتخاب کنید که قابل توسعه باشد. اما توسعه پذیر بودن اتوماسیون ساختمان هوشمند از دو منظر قابل بررسی است:

اول محدودیت تجهیزات قابل اتصال به کنترل کننده مرکزی: سیستم خانه هوشمند مجهز به یک کنترل کننده مرکزی است که مغز متفکر سیستم محسوب می شود.

در صورت تمایل برای آشنایی بیشتر با کنترل کننده مرکزی خانه هوشمند می توانید مقاله ” گِیت وِی وایرلس، کنترل کننده مرکزی وایرلس” را بخوانید.

این دستگاه ها در تعداد خطوط (تجهیزات) قابل کنترل شان محدودیت هایی دارند. بنابراین مهم است قبل از خرید تجهیزات خانه هوشمند، برآورد درستی از تعداد تجهیزات مورد نیاز در حال حاضر و همچنین توسعه احتمالی سیستم در آینده داشته باشید.

البته اغلب تولیدکنندگان کنترل کننده های مرکزی با تعداد کانال بالا می سازند اما مناسب است قبل از خرید این موضوع را مد نظر قرار دهید.

دومین محدودیتی که امکان دارد توسعه پذیری سیستم شما را با مشکل مواجه کند، موجود نبودن تجهیزات مشابه خرید قبلی شما در بازار است. به عنوان مثال سال گذشته بخشی از خانه را هوشمند کرده اید و امسال که برای خرید کلید لمسی هوشمند مشابه، جهت نصب در سایر بخش های منزل، مراجعه می کنید این محصول در بازار موجود نیست!!!

در این صورت سه راه بیشتر ندارید یا باید قید هوشمند سازی را بزنید، یا باید از محصولات با ظاهری متفاوت استفاده کنید و یا باید کل تجهیزات قبلی را نیز بروز کنید.

بنابراین قبل از خرید محصولات خانه هوشمند مطمئن شوید سیستمی که می خرید قابل توسعه است.

  • ایمن و استاندارد باشد

امروزه اغلب تجهیزات خانه هوشمند موجود در بازار، جهت کاهش هزینه های سیم کشی از تکنولوژی ارتباط بی سیم استفاده می کنند. اگرچه ارتباط بی سیم خود شامل گزینه های متفاوتی از جمله بلوتوث ، ارتباط رادیویی و … می شود، اما همه این تکنولوژی ها اطلاعات را از طریق امواج منتقل می کنند.

بهترین خانه هوشمند استاندارد است

این امواج می توانند برای سلامتی انسان و سایر موجودات زنده مضر باشند. استانداردهای مختلفی در زمینه حفظ سلامتی انسان در مواجهه با امواج وجود دارد. چنانچه تولید کننده ای بتواند طراحی دقیق و استفاده از قطعات الکترونیکی با کیفیت را در محصولات خود جمع کند، نائل به دریافت استاندارد می شود.

استاندارد بودن تجهیزات خانه هوشمند به معنی ایمن بودن انسان در برابر امواج تولیدی آن ها خواهد بود. البته دقت کنید استاندارد مرتبط با سلامتی انسان را داشته باشد.

  • مطمئن باشد

منظور از اطمینان در زمینه خانه هوشمند، اطمینان صددرصدی از اجرای دستورات شماست. اجرای دستورات کاربر توسط کنترل کننده مرکزی خانه هوشمند انجام می شود. این دستگاه دستورا را از کاربر دریافت و برای نودهای عملگر ارسال می کند.

احتمال قطع شدن ارتباط گِیت وِی با نودهای عملگر کم است بنابراین مهمترین موضوع، اطمینان از انتقال دستورات به کنترل کننده مرکزی است. برخی از تولیدکنندگان تجهیزاتی تولید می کنند که ارتباط کاربر با آن ها تنها از طریق اینترنت امکان پذیر است.

در این صورت چنانچه کاربر در محلی قرار بگیرد که به هر دلیلی دسترسی به اینترنت نداشته باشد، ارتباط او با خانه هوشمند قطع می شود. از سوی دیگر چنانچه سیستم خانه هوشمند به عنوان مثال در باغ یا محلی که خط تلفن ندارد نصب شود، به دلیل عدم امکان اتصال به اینترنت برخی از قابلیت های خانه هوشمند از کار می افتند.

راه حل این موضوع استفاده از سیستمی است که کنترل کننده مرکزی آن قابلیت نصب سیم کارت داشته باشد. در این صورت می توان از طریق اینترنت سیم کارت سیستم را به اینترنت متصل کرد. علاوه براین می توان دستورات کنترلی را از طریق پیامک برای سیستم خانه هوشمند ارسال کرد.

  • ارزش افزوده

برخی از محصولات موجو در بازار، امکاناتی بیش از بقیه دارند. به عنوان مثال برخی از دستگاه های کنترل کننده مرکزی به سیستم امنیتی مجهز هستند که می تواند به عنوان یک دزدگیر عمل کند.

در این سیستم ها جهت استفاده از قابلیت دزدگیر، باید سنسورهای تشخیص حرکت در محل نصب کنید و آن را به کنترل کننده وصل کنید.

اما برخی دیگر از محصولات موجود در بازار پا را از این نیز فراتر گذاشته اند و یک سنسور تشخیص حرکت نیز بر روی کنترل کننده مرکزی خود نصب کرده اند. بنابراین بدون نیاز به نصب تجهیزات اضافی می توانید یک دزدگیر کارآمد داشته باشید.


در این مقاله سعی کردیم تمام ویژگی های بهترین خانه هوشمند را بیان کنیم. اما ممکن است در آینده موارد دیگری به آن اضافه کنیم.

به نظر شما بهترین خانه هوشمند چه ویژگی هایی دارد؟

نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

به گفتگو بپیوندید

18 − هشت =

بازگشت به بالای صفحه