هوشمندسازی ساختمان ها چگونه صورت می گیرد؟

این مقاله به بررسی جنبه های مختلف هوشمندسازی ساختمان ها پرداخته است. اگر قصد هوشمندسازی ساختمان دارید مراحل بیان شده در این مقاله را به ترتیب اجرا کنید

در این مقاله قصد داریم به یک سوال مهم پاسخ دهیم. هوشمندسازی ساختمان ها چگونه صورت می گیرد؟ قبل از پرداختن به روش هوشمند سازی ساختمان ها لازم است ابتدا با ساختمان هوشمند و هوشمندسازی ساختمان ها اشنا شویم.

طبق تعریف ساختمان هوشمند به ساختمانی گفته می شود که در آن عملیات کنترلی از طریق تلفن همراه هوشمند یا نرم افزارهای کامپیوتری و یا نرم افزار تحت وب انجام می شود. برای انجام عملیات کنترلی در خانه هوشمند نیازی به حضور فیزیکی کاربر در محل نیست و کاربر قادر خواهد بود از راه دور عملیات مورد نظرش را به انجام برساند.

کنترل کلیه وسایل الکتریکی، روشنایی، امنیتی و … در قالب هوشمندسازی ساختمان ها به کمک اینترنت و از راه دور امکان پذیر است. اکنون که با تعریف هوشمند سازی ساختمان آشنا شدید به بیان نحوه هوشمندسازی ساختمان ها می پردازیم. با ما همراه باشید….

هوشمندسازی ساختمان ها

هوشمندسازی ساختمان تقسیم بندی های مختلفی دارد. در یک دسته بندی ساختمان ها را از نظر نوع ارتباط تجهیزات با یکدیگر تفکیک می کنند. این دسته بندی شامل خانه هوشمند بی سیم (وایرلس) و خانه هوشمند با سیم (تحت وایر) می شود. در یک دسته بندی دیگر ساختمان ها را از نظر نوع عملکرد و میزان کنترل های قابل انجام توسط کاربر دسته بندی می کنند. در این دسته بندی می توان به BMS و اتوماسیون خانگی اشاره کرد.

هوشمندسازی ساختمان ها

کلیدواژه اتوماسیون خانگی اغلب زمانی به کار برده می شود که در هوشمندسازی ساختمان، هدف کنترل بخشی از تجهیزات مربوط به یک واحد ساختمان باشد. به عنوان مثال در یک ساختمان هوشمندسازی صرفا جهت کنترل سیستم روشنایی واحدها صورت بگیرد. در این صورت اصطلاح اتوماسیون خانگی واژه مناسبتری است.

در سوی دیگر bms که مخفف سیستم مدیریت ساختمان است برای هوشمندسازی کلیه بخش های یک ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. طبق این تعریف bms اغلب برای مجتمع های تجاری و اقامتی مورد استفاده قرار می گیرد. زیرا در این مجتمع ها مشاعات از اهمیت ویژه ای برخوردارند و کنترل تجهیزات مرتبط با مشاعات به عهده مدیریت مجموعه است.

در ساختمان های مسکونی به دلیل تنوع سلایق ساکنان کمتر می توان سیستم bms را به صورت کامل اجرا کرد. به عنوان مثال ساکنین در مورد دمای آب موتورخانه به تفاهم نمی رسند …

مزایای هوشمندسازی ساختمان ها

هوشمندسازی ساختمان مزایای زیادی دارد که از جمله مهمترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • صرفه جویی در مصرف انرژی
  • کنترل پذیری بیشتر سیستم
  • کنترل تجهیزات از راه دور
  • افزایش سطح کارآمدی تجهیزات
  • ارتقا سطح زندگی و آسایش بیشتر
  • و …

در ادامه به بیان نحوه هوشمندسازی ساختمان ها می پردازیم.

مراحل هوشمندسازی ساختمان ها

هوشمندسازی ساختمان مراحل مختلفی دارد که عبارتند از:

  • نیازسنجی و تعیین تجهیزات مورد نیاز
  • انتخاب محصولات هوشمندسازی ساختمان و خرید محصولات
  • نصب و راه اندازی تجهیزات هوشمندسازی ساختمان

نیازسنجی

در این مرحله با توجه به نیازهای کاربر نیازسنجی هوشمندسازی ساختمان صورت می گیرد. بهتر است برای انجام نیازسنجی از یک مشاور خبره کمک بگیرید.

مشاوران خانه هوشمند گلدوِر آماده ارائه هرگونه مشاوره به صورت رایگان به شما هستند.

به طور کلی جهت نیازسنجی لازم است ابتدا تجهیزاتی را که می خواهید از راه دور کنترل کنید مشخص کنید. تجهیزاتی شامل وسایل روشنایی، سیستم سرمایش و گرمایش، لوازم الکتریکی مورد نیاز و … پس از تعیین تجهیزات باید جزئیات بیشتری را در مورد هریک مشخص کنید. به عنوان مثال تعداد سرخط های روشنایی، نوع سیستم سرمایش و گرمایش و تعداد لوازم الکتریکی که می خواهید به سیستم متصل شوند.

انتخاب و خرید تجهیزات

در مرحله انتخاب تجهیزات با توجه به اینکه قصد استفاده از سیستم هوشمندسازی ساختمان های بی سیم یا باسیم دارید، انتخاب های شما محدود می شود. شرکت خانه هوشمند گلدور اقدام به طراحی و تولید تجهیزات هوشمندسازی ساختمان در دو گروه بی سیم و باسیم نموده است. این تجهیزات قادرند تمام نیازهای هوشمندسازی ساختمان شما را برآورده کنند.

جهت کنترل سیستم روشنایی می توانید از کلید لمسی هوشمند استفاده کنید. برای کنترل سیستم سرمایش و گرمایش با توجه به نوع سیستم مورد استفاده می توانید از ترموستات هوشمند گلدوِر و یا رله های هوشمند استفاده کنید.

جهت کنترل تجهیزات الکتریکی نیز می توانید از رله های هوشمند که در دو نوع مینی و تابلویی تولید شده اند استفاده کنید.

نصب و راه اندازی

این مرحله با توجه به نوع تجهیزات انتخاب شده توسط شما می تواند پیچیده یا بسیار راحت باشد. نصب و راه اندازی برخی از سیستم های هوشمندسازی ساختمان از پیچیدگی بالایی برخوردار است و باید توسط یک تیم فنی آموزش دیده انجام شود.

اما برخی از محصولات نیز به راحتی قابل نصب و راه اندازی هستند. تجهیزات خانه هوشمند گلدور به گونه ای توسعه داده شده اند که بدون نیاز به دانش و آموزش خاصی قابل نصب و راه اندازی هستند. به همراه هریک از تجهیزات هوشمندسازی ساختمان گلدوِر یک دفترچه نصب و راه اندازی گام به گام ارائه شده است که به راحتی می توانید با انجام مراحل وارد دنیای هوشمند شوید.

نتیجه گیری

هوشمندسازی ساختمان ها به روش های مختلفی انجام می شود که با توجه به نیازها و خواسته های شما تغییر می کنند. مهمترین مرحله هوشمندسازی ساختمان نیازسنجی دقیق و انتخاب درست محصولات مورد نیاز است که با توجه به سلیقه کاربر و ویژگی های محصولات شرکت های مختلف صورت می گیرد.

بهتر است در مرحله نیازسنجی از یک مشاور با تجربه کمک بگیریم تا نیازسنجی را به درستی و با در نظر گرفتن همه جوانب آن انجام دهیم.

Leave a Comment

error: Content is protected !!