همه چیز در مورد استفاده از خانه هوشمند

این مقاله به یک سوال مهم پاسخ داده است. ایا استفاده از خانه هوشمند راحت است؟ این سوال مهمی است که بسیاری از کاربران قبل از خرید خانه هوشمند با آن مواجهند...

آیا استفاده از خانه هوشمند راحت است؟ این سوالی است که اغلب قبل از تصمیم گیری در مورد خرید سیستم هوشمند پرسیده می شود. ساختمان هوشمند یک تکنولوژی جدید است بنابراین تا زمانی که به شناخت کاملی از این تکنولوژی نرسیدیم مطرح کردن این گونه پرسش ها منطقی است.

امروز به برررسی ابعاد مختلف استفاده از این تکنولوژی خواهیم پرداخت. در مقاله “همه چیز درباره ی پریزهای هوشمند” بیان کردیم، سیستم هوشمند به شما امکان می دهد برخی تجهیزات الکتریکی و روشنایی، شیرهای آب و گاز و … را به صورت متمرکز کنترل کنید.

روش های مختلفی برای کنترل تجهیزات خانه هوشمند وجود دارد. آگاهی از این روش ها برای استفاده از خانه هوشمند ضروری است.

روش های استفاده از خانه هوشمند و کنترل آن

برای استفاده از تجهیزات الکتریکی سنتی، تنها یک راه وجود دارد، کنترل محلی. به عنوان مثال برای روشن یا خاموش کردن لامپ در سیستم سنتی، باید به محل کلید مراجعه کنید و وضعیت کلید را تغییر دهید. اما در سیستم هوشمند راهکارهای دیگری نیز برای کنترل تجهیزات وجود دارد.

  • کنترل محلی

هنگام استفاده از خانه هوشمند، می توانید برخی از تجهیزات را به صورت محلی کنترل کنید. به عنوان مثال کلید لمسی هوشمند علاوه بر اینکه امکان اتصال لامپ ها به اپلیکیشن را برای شما فراهم می کند، امکان کنترل محلی را نیز برای شما فراهم می کند.

برای کنترل محلی کلید لمسی هوشمند کافی است یکبار کلید را لمس کنید تا عملیا ت مورد نظر شما (روشن یا خاموش کردن لامپ) انجام شود. جهت خاموش کردن تجهیزات الکتریکی متصل به پریز هوشمند نیز کافی است دو شاخه آن را از پریز جدا کنید. کنترل محلی تجهیزات هوشمند مانند خانه سنتی است و هیچ تفاوتی ندارد.

  • کنترل از راه دور

یکی از مزایای اصلی استفاده از خانه هوشمند، قابلیت کنترل از راه دور است. در استفاده از تجهیزات ساختمان هوشمند لازم نیست حتما از کنترل محلی استفاده کنید. تجهیزات خانه هوشمند از طریق اپلیکیشن به تلفن همراه هوشمند متصل می شوند. کاربر به کمک این اپلیکیشن می تواند تجهیزات مختلف خانه هوشمند را از هر کجای دنیا کنترل کند.

استفاده از خانه هوشمند

ارتباط تلفن همراه با تجهیزات هوشمند به صورت محلی و یا از طریق اینترنت برقرار می شود. همچنین برخی از تولیدکنندگان تجهیزات هوشمند امکان برقراری ارتباط از طریق پیامک را نیز فراهم می کنند. در این سیستم ها دستگاه کنترل مرکزی هوشمند قابلیت نصب سیم کارت را دارد.

استفاده از سیستم های هوشمند با کنترل راه دور بسیار راحت است. هریک از دستگاه های الکتریکی متصل به ساختمان هوشمند، در نرم افزار کاربردی خانه هوشمند یک آیکون اختصاصی دارند. برای کنترل از راه دور سیستم هوشمند کافی است آیکون مربوط به هر وسیله را یکبار لمس کنید.

امکانات خانه هوشمند

خانه هوشمند امکانات مختلفی به کاربران ارائه می کند. نیاز کاربر، بودجه در نظر گرفته شده، توانمندی شرکت تولید کننده و … تعیین کننده امکانات قابل ارائه در یک پروژه هستند. نکته مهمی که قبل از استفاده از خانه هوشمند باید به آن توجه کنید، نیاز سنجی دقیق و اصولی براساس نیازهای پروژه و تجهیزات مورد نیاز است.

به طور کلی می توان تجهیزات خانه هوشمند را به دو گروه کنترل تجهیزات روشنایی و کنترل تجهیزات الکتریکی تقسیم کرد. برای کنترل تجهیزات روشنایی دو راهکار وجود دارد. روش اول استفاده از کلید لمسی هوشمند و روش دوم استفاده از رله هوشمند است.

استفاده از خانه هوشمند برای کنترل تجهیزات الکتریکی نیز به کمک رله هوشمند امکانپذیر است. رله ها انواع مختلفی دارند. برخی از از آن ها تو کار و برخی تابلویی هستند. رله های تابلویی عموما قادر به کنترل جریان بیشتری نسبت نمونه های توکار آن هستند. نوع وسیله الکتریکی متصل شده به رله، تعیین کننده جریان کاری و نوع رله خواهد بود.

توصیه می شود قبل از استفاده از خانه هوشمند با یک کارشناس در این زمینه مشورت کنید. کارشناسان ما همواره آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.