اسمارت هوم یا خانه هوشمند

فهرست مطالب

اسمارت هوم یک تکنولوژی جدید در حوزه صنعت ساختمان است. آسایش و رفاه بیشتر، کنترل پذیری ساده تر، دسترسی از همه جای دنیا و البته کاهش مصرف انرژی از جمله مهمترین دستاوردهای خانه هوشمند برای صنعت ساختمان است. با همه گیر شدن تلفن های همراه هوشمند و همچنین توسعه تکنولوژی اینترنت اشیا، ساختمان ها نیز سطح جدیدی از هوشمندی را تجربه می کنند. سهولت نصب و راه اندازی و عدم نیاز به تغییر سیم کشی سنتی از جمله مزایای نسل جدید تجهیزات هوشمند ساختمان است.

اسمارت هوم چیست؟

قبل از پرداختن به بررسی این تکنولوژی جدید و جذاب، به معرفی آن می پردازیم. منظور از خانه هوشمند مکانی است که در آن کنترل بخش های مختلف توسط تلفن همراه هوشمند انجام می شود. نرم افزار خانه هوشمند که بر روی موبایل نصب می شود، رابط کاربر با سیستم های هوشمند است. در این نرم افزار هر مصرف کننده با یک آیکون مشخص می شود. برای تغییر وضعیت مصرف کننده کافی است آیکون آن را لمس کنید.

بسته به برند و پروتکل استفاده شده در طراحی تجهیزات اسمارت هوم، تجهیزات قابل کنترل توسط سیستم متفاوت است. علاوه بر این زیرساخت مورد نیاز برای استقرار سیستم و همچنین امکانات نرم افزاری آن متفاوت خواهد بود.

قابلیت های کنترلی خانه هوشمند

منظورم از قابلیت های کنترلی بیشتر بخش هایی از خانه یا دستگاه هایی است که می توان به سیستم هوشمند متصل کرد. به صورت کلی بخش های زیر در یک اسمارت هوم به کمک اپلیکیشن کنترل می شوند:

  • کنترل هوشمند تجهیزات روشنایی
  • کنترل هوشمند لوازم برقی
  • کنترل هوشمند درب آپارتمان و پارکینگ برقی
  • کنترل هوشمند سیستم های آبیاری
  • کنترل هوشمند شیرهای اصلی آب و گاز
  • فراخوانی آسانسور
  • و …

قابلیت های فراوان دیگری نیز می توان برای خانه هوشمند برشمرد. نکته حایز اهمیتی که باید مورد توجه قرار بگیرد، عدم توانایی همه برندها در ارائه همه امکانات فوق است.

تجهیزات اسمارت هوم

برای استفاده از قابلیت های خانه هوشمند، لازم است تجهیزات مورد نیاز را در ساختمان نصب کنید. برخی از تجهیزات هوشمند سازی ساختمان تنها یک کاربرد و برخی دیگر کاربردهای متنوعی دارند. علاوه بر این گاهی اوقات ممکن است تولیدکنندگان مختلف اسامی متفاوتی بر روی محصولات بگذارند اما عملکرد آن ها یکسان است.

کلید لمسی هوشمند

کاربرد این کلیدها در خانه هوشمند کنترل تجهیزات روشنایی و پرده برقی است. کلید لمسی هوشمند در انواع و رنگ های مختلف تولید می شود. تنوع کلیدهای هوشمند در تعداد پل و عملکرد (کلید تبدیل یا صلیبی) نیز وجود دارد. کلیدهای مورد استفاده در اسمارت هوم، بسته به پروتکل (استاندارد) ارتباطی تجهیزات دسته بندی می شوند. به صورت کلی برخی از انواع کلید هوشمند برای اتصال به اینترنت نیاز به یک دستگاه واسط دارند.

گروه دیگری از این کلیدها که کلید لمسی هوشمند وایفای نامیده می شوند، بدون نیاز به دستگاه کنترل مرکزی به اینترنت متصل شده و از طریق اپلیکیشن قابل کنترل هستند. مزیت اصلی لین کلیدها در قابل جابجایی بودن و هزینه مناسبتر به دلیل عدم نیاز به دستگاه مرکزی است.

رله هوشمند

رله ها از جمله پرکاربردترین تجهیزات اسمارت هوم هستند. تقریبا همه قابلیت های خانه هوشمند را با استفاده از رله هوشمند می توان ارائه داد. کنترل تجهیزات روشنایی و انواع لوازم برقی از جمله کاربردهای اصلی رله ها در سیستم هوشمند است. رله ها در دو نوع تابلویی و توکار تولید می شوند. در صورت استفاده از رله هوشمند تابلویی، زیرساخت سیم کشی شما متفاوت خواهد بود. این تجهیزات برای ساختمان های در حال ساخت گزینه های مناسبی هستند.

اما در صورتی که امکان تغییر سیم کشی برای شما وجود ندارد یا اگر قصد اجرای اسمارت هوم در یک ساختمان در حال استفاده را دارید، رله توکار گزینه بهتری خواهد بود. رله ها نیز مانند کلید هوشمند با پروتکل های متفاوتی عرضه می شوند. رله هوشمند وای فای به صورت مستقل به اینترنت متصل شده و از طریق اپلیکیشن قابل کنترل است.

دیدگاهتان را بنویسید