بهترین خانه هوشمند ویژگی های مختلفی دارد که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم. یکی از اصلی ترین انگیزه های انسان برای توسعه تکنولوژی را می توان آسایش بیشتر در زندگی قلمداد کرد. یکی از مظاهر استفاده از تکنولوژی در زندگی انسان، اتوماسیون خانه هوشمند است.

چنانچه با خانه هوشمند آشنایی ندارید، پیشنهاد می کنم ابتدا مقاله “خانه هوشمند چیست؟” را مطالعه کنید. مهم نیست چه تولید کننده ای را برای خرید تجهیزات خانه هوشمند انتخاب می کنید. مهم است که بهترین خانه هوشمند را داشته باشید.

البته اصطلاح بهترین خانه هوشمند یک موضوع مشخص نیست و هرکسی می تواند تعریف خودش را از این مساله داشته باشد. در این مقاله به بررسی ابعاد فنی بهترین خانه هوشمند می پردازیم. اما قطعا یکی از مسائل مهم در انتخاب و خرید تجهیزات خانه هوشمند، هماهنگی این تجهیزات با سلیقه شما و دکوراسیون داخلی مورد نظر شماست که نمی توان به راحتی از آن گذشت.

ویژگی های بهترین خانه هوشمند

با توجه به هزینه خرید تجهیزات خانه هوشمند بسیار مهم است که پرداختی خریدار به ازای نیازش باشد. اما منظور از پرداخت به ازای نیاز چیست؟ تصور کنید تولید کننده ای را برای خرید انتخاب کرده اید که تنها کلید لمسی هوشمند 4 پل تولید می کند.

خانه ای که قصد دارید سیستم خانه هوشمند را در آن نصب کنید دارای 13 خط روشنایی است. با این وجود شما نیاز به 13 کلید (پل) مجزا برای کنترل این سرخط ها دارید. در صورتی که از کلید هوشمند لمسی 4 پل استفاده کنید، هر یک از کلیدها توانایی کنترل 4 خط روشنایی را به شما می دهند.

با یک حساب سرانگشتی ساده به ازای 12 خط روشنایی به 3 عدد کلید 4 پل نیاز داریم. اما تکلیف سرخط باقیمانده چه می شود؟

متاسفانه به ازای یک خط باید هزینه 4 خط را پرداخت کنید!!! البته این شرایط بسیار رخ می دهد مثلا داخل اتاق خواب دو سرخط روشنایی دارید و نیاز به یک کلید 2 پل دارید. حال اگر تولیدکننده کلید 2 پل تولید نکند …. بنابراین اولین ویژگی بهترین خانه هوشمند، سبد محصولات کامل است که سبب پرداخت به ازای نیاز مشتری می شود.

جهت نصب و بهره برداری بعضی از محصولات خانه هوشمند، نیاز به انجام سیم کشی با کابل شبکه است. برخی دیگر از این محصولات در قوطی کلیدهای ایرانی نصب نمی شوند. در صورت انتخاب این محصولات هزینه های دیگری به غیر از خرید تجهیزات خانه هوشمند نیز متحمل شوید که عبارتند از:

بنابراین قبل از خرید تجهزات خانه هوشمند دقت کنید، محصولی را انتخاب کنید که هزینه جانبی به شما تحمیل نکند. اگر چه گاهی اوقات برای دستیابی به امکانات خاص ناگزیر به انجام هزینه های اضافی هستیم.

در برخی از پروژه ها با توجه برنامه ریزی هزینه ها، ابتدا بخشی از ساختمان (مثلا پذیرایی) را به سیستم خانه هوشمند مجهز می کنند و هوشمندسازی سایر بخش ها به آینده موکول می شود. در این شرایط باید محصولی را انتخاب کنید که قابل توسعه باشد. توسعه پذیر بودن ساختمان هوشمند از دو منظر قابل بررسی است.

چنانچه خانه هوشمند مبتنی بر دستگاه کنترل مرکزی داشته باشید، اولین محدودیت شما تعداد دستگاه های قابل اتصال به دستگاه مرکزی است. بنابراین مهم است قبل از خرید تجهیزات خانه هوشمند، برآورد درستی از تعداد تجهیزات مورد نیاز داشته باشید. همچنین احتمال توسعه در آینده را نیز باید در نظر بگیرید. برخی تولیدکنندگان کنترل کننده های مرکزی با تعداد کانال بالا می سازند. بهتر است قبل از اقدام به خرید از تعداد کانال مورد نیاز خود مطمئن شوید.

دومین محدودیتی که امکان دارد توسعه پذیری سیستم شما را با مشکل مواجه کند، موجود نبودن تجهیزات مشابه خرید قبلی شما در بازار است. به عنوان مثال سال گذشته بخشی از خانه را هوشمند کرده اید و امسال که برای خرید کلید لمسی هوشمند مشابه، جهت نصب در سایر بخش های منزل، مراجعه می کنید این محصول در بازار موجود نیست!!!

در این صورت سه راه بیشتر ندارید یا باید قید هوشمند سازی را بزنید، یا باید از محصولات با ظاهری متفاوت استفاده کنید و یا باید کل تجهیزات قبلی را نیز بروز کنید. بنابراین قبل از خرید محصولات خانه هوشمند مطمئن شوید سیستمی که می خرید قابل توسعه است.

امروزه اغلب تجهیزات خانه هوشمند موجود در بازار، جهت کاهش هزینه های سیم کشی از تکنولوژی ارتباط بی سیم استفاده می کنند. اگرچه ارتباط بی سیم خود شامل گزینه های متفاوتی از جمله بلوتوث ، ارتباط رادیویی و … می شود، اما همه این تکنولوژی ها اطلاعات را از طریق امواج منتقل می کنند.

بهترین خانه هوشمند استاندارد است

این امواج می توانند برای سلامتی انسان و سایر موجودات زنده مضر باشند. استانداردهای مختلفی در زمینه حفظ سلامتی انسان در مواجهه با امواج وجود دارد.

تولید کننده ای که بتواند طراحی دقیق و  قطعات الکترونیکی با کیفیت را در محصولات خود جمع کند، نائل به دریافت استاندارد می شود. استاندارد بودن تجهیزات خانه هوشمند به معنی ایمن بودن انسان در برابر امواج تولیدی آن ها خواهد بود.

منظور از اطمینان در زمینه خانه هوشمند، اطمینان صددرصدی از اجرای دستورات شماست. اجرای دستورات کاربر توسط کنترل کننده مرکزی خانه هوشمند انجام می شود. این دستگاه دستورات را از کاربر دریافت و برای نودهای عملگر ارسال می کند.

احتمال قطع شدن ارتباط گِیت وِی با نودهای عملگر کم است بنابراین مهمترین موضوع، اطمینان از انتقال دستورات به کنترل کننده مرکزی است. برخی از تولیدکنندگان تجهیزاتی تولید می کنند که ارتباط کاربر با آن ها تنها از طریق اینترنت امکان پذیر است.

در این صورت چنانچه کاربر در محلی قرار بگیرد که به هر دلیلی دسترسی به اینترنت نداشته باشد، ارتباط او با خانه هوشمند قطع می شود. از سوی دیگر چنانچه سیستم خانه هوشمند به عنوان مثال در باغ یا محلی که خط تلفن ندارد نصب شود، به دلیل عدم امکان اتصال به اینترنت برخی از قابلیت های خانه هوشمند از کار می افتند.

راه حل این موضوع استفاده از سیستمی است که کنترل کننده مرکزی آن قابلیت نصب سیم کارت داشته باشد. در این صورت می توان از طریق اینترنت سیم کارت سیستم را به اینترنت متصل کرد. علاوه براین می توان دستورات کنترلی را از طریق پیامک برای سیستم خانه هوشمند ارسال کرد.

ارزش افزوده نیز از جمله ویژگی های بهترین خانه هوشمند است. برخی از محصولات موجو در بازار، امکاناتی بیش از بقیه دارند. به عنوان مثال برخی از دستگاه های کنترل کننده مرکزی به سیستم امنیتی مجهز هستند که می تواند به عنوان یک دزدگیر عمل کند.

در این سیستم ها جهت استفاده از قابلیت دزدگیر، باید سنسورهای تشخیص حرکت در محل نصب کنید و آن را به کنترل کننده وصل کنید. اما برخی دیگر از محصولات موجود در بازار پا را از این نیز فراتر گذاشته اند و یک سنسور تشخیص حرکت نیز بر روی کنترل کننده مرکزی خود نصب کرده اند. بنابراین بدون نیاز به نصب تجهیزات اضافی می توانید یک دزدگیر کارآمد داشته باشید.

جمع بندی

برای معرفی بهترین خانه هوشمند ناگزیر به بیان ویژگی های آن هستیم. در این مقاله به بیان چند ویژگی مهم این خانه ها پرداخته شد. اگرچه ممکن است به نظر شما ویژگی های مهم دیگری نیز برای این سیستم ها وجود داشته باشد. شما کدام ویژگی را مهمتر از بقیه می دانید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *