خانه هوشمند ایرانی یا خانه هوشمند خارجی؟

فهرست مطالب

اگر شما هم قصد استفاده از خانه هوشمند را داشته باشید، احتمالا در ابتدای کار با یک چالش مواجه می شوید. خانه هوشمند ایرانی بخریم یا خانه هوشمند خارجی؟ انتخاب بهتر کدام است؟ این مقاله را به بررسی این سوال اختصاص داده ایم. در پاسخ به این سوال جنبه های مختلف، از جمله انتظارات شما از یک سیستم خانه هوشمند باید مورد بررسی قرار بگیرد.

آگاهی از این موارد به شما کمک می کند با چشم باز از بین خانه هوشمند ایرانی و خانه هوشمند خارجی، بهترین انتخاب را داشته باشید.

گام اول را محکم بردارید!

چنانچه  قصد هوشمندسازی ساختمان را دارید، اولین گامی که باید بردارید نیازسنجی دقیق پروژه است. در این مرحله باید همه انتظاراتی که از یک خانه هوشمند دارید را یادداشت کنید. از جمله امکانات قابل ارائه در خانه هوشمند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کنترل هوشمند روشنایی
 • کنترل هوشمند لوازم برقی
 • کنترل تردد
 • کنترل پرده و کرکره برقی
 • کنترل سیستم سرمایش و گرمایش
 • کنترل شیرهای اصلی آب و گاز
 • آبیاری هوشمند
 • و …

خانه هوشمند ایرانی

پس از بررسی و برآورد امکانات مورد نیاز، تعیین بودجه و اولویت بندی گام های بعدی است که باید بردارید. خانه هوشمند ایرانی باشد یا خارجی مستلزم پرداخت هزینه است. چنانچه محدودیت بودجه دارید لازم است براساس اولویت امکانات مورد نیازتان را دسته بندی کنید.

پس از تعیین نیازهای پروژه، باید بررسی کنید کدام یک از محصولات خانه هوشمند ایرانی یا خارجی نیازهای شما را تامین می کنند. در این مرحله لازم است به زیرساخت مورد نیاز هر سیستم و آن چیزی که در پروژه شما اجرا شده است نیز توجه کنید. در این مرحله گزینه های شما محدود می شوند و با توجه به موارد زیر می توانید انتخاب مناسبی داشته باشید.

تجهیزات خانه هوشمند ایرانی یا خارجی

قبلا در مقاله ” همه چیز درباره ی خانه هوشمند ” به بیان قابلیت های خانه هوشمند پرداختیم. چنانچه از سیستم هوشمند برای مکان غیر مسکونی استفاده می کنید، قابلیت های متفاوتی از خانه هوشمند ایرانی یا خارجی را نیاز خواهید داشت. اکنون به بیان نکات مهمی که در انتخاب برند تجهیزات خانه هوشمند باید به آن توجه کنید می پردازیم.

نکته اول: طراحی ظاهری

اولین چیزی که در مواجهه با خانه هوشمند خود نمایی می کند، طراحی ظاهری آن است. در اغلب سیستم های هوشمند برای کنترل روشنایی از کلید لمسی هوشمند استفاده می شود. این کلیدها مستقیما در معرض دید قرار دارند. به همین دلیل اهمیت طراحی ظاهری کلیدها بیشتر از سایر بخش های سیستم است. علاوه بر کلید لمسی هوشمند کنترلر دینامیک هوشمند نیز از جمله تجهیزاتی است که در معرض دید قرار دارد.

نمونه کلید لمسی هوشمند سفارشی تولید شده توسط شرکت گلدور را در زیر ببینید.

خانه هوشمند ایرانی یا خارجی؟نکته دوم: تجهیزات قابل کنترل

منظور از تجهیزات قابل کنترل، بخش هایی از خانه است که به سیستم خانه هوشمند متصل شده اند. اغلب سیستم های هوشمندسازی ساختمان قابلیت کنترل سیستم روشنایی را دارند.

سایر بخش های قابل کنترل توسط خانه هوشمند عبارتند از:

 • پریز هوشمند
 • سیستم آبیاری هوشمند
 • شیر برقی هوشمند (قابل استفاده برای آب و گاز)
 • پرده برقی هوشمند
 • احضار آسانسور
 • کنترل درب پارکینگ
 • و …

قبل از خرید سیستم خانه هوشمند تصمیم بگیرید به کدام یک از بخش های خانه هوشمند نیازمندید.

نکته سوم: هزینه به ازای نیاز

نکته سومی که در پاسخ به سوال خانه هوشمند ایرانی یا خارجی حائز اهمیت است، میزان هزینه خرید تجهیزات خانه هوشمند است. شکی نیست که تولیدکنندگان مختلف، کاربری های متنوعی از سیستم خانه هوشمند ارائه می دهند. برای داشتن هریک از این تجهیزات هزینه مشخصی باید از جانب شما پرداخت شود.

بنابراین بسیار مهم است که با یک بررسی دقیق میزان هزینه به ازای نیاز را بین تولیدککندگان مختلف مقایسه کنید. زمانی که یک قابلیت انحصاری توسط یک تولیدکننده عرضه می شود، میزان بودجه ای که شما برای هوشمندسازی ساختمان خود در نظر گرفته اید اهمیت پیدا می کند.

بنابراین با توجه به میزان بودجه خود و ارزش آپشن هایی که تولیدکنندگان به شما می دهند تصمیم گیری کنید. علاوه بر نکات یاد شده در این مقاله، نکات زیاد دیگری نیز می توان در این زمینه بیان کرد. شما چه نکته ای را برای پاسخ به این سوال پیشنهاد می کنید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *