همه چیز درباره ی سیستم آبیاری هوشمند

در این مقاله به معرفی سیستم آبیاری هوشمند و مقایسه آن با سیستم های ابیاری سنتی پرداخته شده است. جهت مشاوره راه اندازی سیستم آبیاری هوشمند با ما تماس بگیرید

سیستم آبیاری هوشمند بخشی از اکوسیستم ساختمان هوشمند است. در یک ساختمان هوشمند کاربر قادر است علاوه بر کنترل لوازم برقی به صورت محلی، از طریق موبایل نیز تجهیزات را کنترل کند. تجهیزات هوشمند توانایی اتصال به اینترنت را دارا هستند. بنابراین با اتصال به اینترنت قادر خواهید بود از راه دور نیز به سیستم دسترسی داشته باشید.

کنترل محلی تجهیزات خانه هوشمند مانند سیستم سنتی انجام می شود. برای کنترل از راه دور از اپلیکیشن خانه هوشمند استفاده می شود. چنانچه با سیستم خانه هوشمند آشنایی ندارید، پیشنهاد می کنم مقاله “خانه هوشمند چیست” را مطالعه کنید.

تاریخچه سیستم آبیاری هوشمند

آبیاری باغچه از جمله فعالیت هایی است که باید در فاصله های زمانی مشخص انجام شود. با توجه به مشغله زیاد و کمبود وقت، آبیاری باغچه گاهی اوقات مشکل ساز می شود. شرکت های مختلف در راستای پیدا کردن راه حلی برای این مشکل، سیستم های مختلفی را معرفی کرده اند.

پس از عبور از سیستم آبیاری سنتی، سیستم های مکانیکی به بازار معرفی شدند. سیستم آبیاری قطره ای از جمله سیستم های مکانیکی آبیاری است که این مشکل را تا حدودی حل کرده است.

نسل اول: آبیاری قطره ای

سیستم آبیاری قطره ای علاوه بر صرفه جویی در مصرف آب، در زمان نیز صرفه می کند. جهت استفاده از سیستم آبیاری قطره ای، کاربر شیر آب را باز می کند و پس از گذشت زمان مورد نیاز شیر آب را می بندد.

نسل دوم: آبیاری قطره ای زمانبندی شده

سیستم آبیاری قطره ای تا حدود زیادی مشکلات سیستم آبیاری سنتی را مرتفع کرد. جهت استفاده از سیستم آبیاری قطره ای دیگر نیازی به صرف وقت زیاد برای آبیاری باغچه نبود. با این وجود یک مشکل همچنان حل نشده باقی ماند. جهت استفاده از سیستم آبیاری قطره ای حضور در محل جهت باز و بستن شیر آب الزامی است.

با این وجود چنانچه قصد مسافرت داشته باشید و یا به هر دلیلی در منزل حضور نداشته باشید، آبیاری باغچه انجام نمی شود. جهت حل این مشکل سیستم های زمان بندی معرفی شدند. این سیستم ها را می توان به عنوان نسل اول سیستم آبیاری هوشمند معرفی کرد.

این سیستم ها در بازه های زمانی مشخصی که توسط کاربر تعیین می شود، سیستم آبیاری را روشن یا خاموش می کنند. با وجود مزایای زیاد این سیستم ها یک عیب اساسی دارند. در طول سال به دلیل شرایط آب و هوایی بسیار اتفاق می افتد که برنامه آبیاری باغچه تغییر کند.

سیستم آبیاری هوشمند

به عنوان مثال زمانی که باران باریده است نیازی به آبیاری باغچه نیست و یا زمانی که در تابستان هوا به شدت گرم می شود، آبیاری باغچه باید در بازه های زمانی کوتاهتری انجام شود. با استفاده از سیستم زمانبندی شده آبیاری، تغییرات مورد نیاز به راحتی انجام نمی شوند.

در این سیستم ها جهت ایجاد تغییرات در برنامه زمانی، نیاز به حضور کاربر در محل دستگاه است. علاوه براین انجام این تغییرات برای برخی از کاربران مشکل است.

نسل سوم: سیستم آبیاری هوشمند

منظور از سیستم آبیاری هوشمند، سیستمی است که از طریق نرم افزار کاربردی تلفن همراه کنترل می شود. با وجود کنترل سیستم آبیاری از طریق تلفن همراه، نیازی به حضور کاربر جهت روشن یا خاموش کردن سیستم آبیاری نیست.

کاربر به راحتی و با لمس صفحه تلفن همراه خود می تواند سیستم را روشن و با لمس دوباره صفحه تلفن همراه، سیستم آبیاری را خاموش کند. با استفاده از سیستم آبیاری هوشمند قادر خواهید بود از هرجای دنیا باغچه خود را آبیاری کنید.

سیستم آبیاری هوشمند علاوه بر باغچه جهت کنترل سطح آب استخر و … نیز می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. برای داشتن سیستم آبیاری هوشمند کافی است به جای شیر آب مکانیکی سنتی یک شیر برقی نصب کنید. سپس کنترل شیر برقی را توسط یک رله هوشمند انجام دهید.

رله هوشمند بخشی از سیستم خانه هوشمند است که امکان قطع و وصل جریان برق از طریق نرم افزار کاربردی تلفن همراه را فراهم می کند.

در صورتی که سوالی در مورد سیستم آبیاری هوشمند دارید، همکاران ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.