رد کردن لینک ها

اشتراک گذاری

همه چیز درباره سیستم آبیاری هوشمند

در این مقاله به معرفی سیستم آبیاری هوشمند می پردازیم. سیستم آبیاری هوشمند بخشی از اکوسیستم ساختمان هوشمند است.

منظور از ساختمان هوشمند، سیستمی است که در آن کنترل تجهیزات الکتریکی به صورت محلی و از راه دور امکان پذیر است.

مشاوره سیستم آبیاری هوشمند

کنترل محلی تجهیزات خانه هوشمند مانند سیستم سنتی انجام می شود. کنترل از راه دور تجهیزات الکتریکی توسط نرم افزار کاربردی تلفن همراه خانه هوشمند انجام می شود.

چنانچه با سیستم خانه هوشمند آشنایی ندارید، پیشنهاد می کنم مقاله “خانه هوشمند چیست” را مطالعه کنید.

تاریخچه سیستم آبیاری

آبیاری باغچه از جمله فعالیت هایی است که باید در فاصله های زمانی مشخص انجام شود. با توجه به مشغله زیاد و کمبود وقت، آبیاری باغچه کمی مشکل ساز است.

شرکت های مختلف در راستای پیدا کردن راه حلی برای این مشکل، سیستم های مختلفی را معرفی کرده اند.

پس از عبور از سیستم آبیاری سنتی، سیستم های مکانیکی به بازار معرفی شدند. سیستم آبیاری قطره ای از جمله سیستم های مکانیکی آبیاری است که این مشکل را تا حدودی حل کرده است.

نسل اول: آبیاری قطره ای

سیستم آبیاری قطره ای علاوه بر صرفه جویی در مصرف آب، در زمان نیز صرفه می کند. جهت استفاده از سیستم آبیاری قطره ای کاربر شیر آب را باز می کند و پس از زمان مشخصی کافی است شیر آب را ببندد.

نسل دوم: آبیاری قطره ای زمانبندی شده

سیستم آبیاری قطره ای تا حدود زیادی مشکلات سیستم آبیاری سنتی را مرتفع کرد. جهت استفاده از سیستم آبیاری قطره ای دیگر نیازی به صرف وقت زیاد برای آبیاری باغچه نبود.

با این وجود یک مشکل همچنان حل نشده باقی ماند. جهت استفاده از سیستم آبیاری قطره ای حضور در محل جهت باز و بستن شیر آب الزامی است. با این وجود چنانچه قصد مسافرت داشته باشید و یا به هر دلیلی در منزل حضور نداشته باشید، آبیاری باغچه انجام نمی شود.

جهت حل این مشکل سیستم های زمان بندی معرفی شدند. این سیستم ها در بازه های زمانی مشخصی که توسط کاربر تعیین می شود، سیستم آبیاری را روشن یا خاموش می کنند.

با وجود مزایای زیاد این سیستم ها یک عیب اساسی دارند. در طول سال به دلیل شرایط آب و هوایی بسیار اتفاق می افتد که برنامه آباری باغچه تغییر کند.

به عنوان مثال زمانی که باران باریده است نیازی به آبیاری باغچه نیست و یا زمانی که در تابستان هوا به شدت گرم می شود، آبیاری باغچه باید در بازه های زمانی کوتاهتری انجام شود.

با استفاده از سیستم زمانبندی شده آبیاری، تغییرات مورد نیاز به راحتی انجام نمی شوند. در این سیستم ها جهت ایجاد تغییرات در برنامه زمانی، نیاز به حضور کاربر در محل دستگاه است. علاوه براین انجام این تغییرات برای برخی از کاربران مشکل است.

نسل سوم: سیستم آبیاری هوشمند

همانطور که در ابتدای همین مقاله مطرح شد، منظور از سیستم آبیاری هوشمند، سیستمی است که از طریق نرم افزار کاربردی تلفن همراه کنترل می شود.

با وجود کنترل سیستم آبیاری از طریق تلفن همراه، دیگر نیازی به حضور کاربر جهت روشن یا خاموش کردن سیستم آبیاری نیست.

کاربر به راحتی با لمس کردن صفحه تلفن همراه خود می تواند سیستم را روشن و با لمس دوباره صفحه تلفن همراه خود سیستم آبیاری را خاموش کند.

با استفاده از سیستم آبیاری هوشمند قادر خواهید بود از هرجای دنیا باغچه خود را آبیاری کنید.

سیستم آبیاری هوشمند علاوه بر باغچه جهت کنترل سطح آب استخر و … نیز می تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

برای داشتن سیستم آبیاری هوشمند کافی است به جای شیر آب مکانیکی سنتی یک شیر برقی نصب کنید. سپس کنترل شیر برقی را توسط یک رله هوشمند انجام دهید.

رله هوشمند بخشی از سیستم خانه هوشمند است که امکان قطع و وصل جریان برق از طریق نرم افزار کاربردی تلفن همراه را فراهم می کند.

در صورتی که سوالی در مورد سیستم آبیاری هوشمند دارید، همکاران ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.

بازگشت به بالای صفحه