اقدامات مهم در شروع هوشمندسازی ساختمان

در این مقاله به بیان اولین گام ها برای شروع هوشمندسازی ساختمان پرداخته شده است. برای هوشمندسازی ساختمان باید گام های مختلفی برداشته شود که اولین آن ها ....

اولین گام برای شروع هوشمندسازی ساختمان، چیست؟ این سوالی است که اغلب افراد با آن مواجه هستند. در این مقاله نگاهی داریم به فعالیت هایی که برای هوشمندسازی ساختمان ضروری است و بر این اساس پاسخ این سوال را پیدا خواهیم کرد.

برای پاسخ دادن به این سوال مناسب است که ابتدا یک دسته بندی بین انواع ساختمان داشته باشیم. دسته بندی های مختلفی می توان در این زمینه ارائه کرد اما دسته بندی مورد نظر ما ساختمان ها را به دو گروه در حال ساخت و ساخته شده تقسیم می کند. در ادامه به بیان راهکارهای شروع هوشمندسای ساختمان برای هر گروه خواهیم پرداخت.

شروع هوشمندسازی ساختمان در حال ساخت

اولین گام برای هوشمندسازی ساختمان در حال ساخت، برآورد دقیق تجهیزات مورد نیاز جهت هوشمندسازی ساختمان است. جهت برآورد دقیق تجهیزات هوشمندسازی ساختمان مورد نیاز، لازم است شناخت کافی از تجهیزات هوشمندسازی ساختمان و همچنین عملکردهای مورد انتظار خود از آن ها داشته باشیم.

شروع هوشمندسازی ساختمان برای یک آپارتمان دو خوابه

تجهیزاتی که در این ساختمان باید به سیستم هوشمند متصل شوند عبارتند از:

 • سیستم روشنایی اتاق خواب ها شامل دیوار کوب، روشنایی سقف و نور مخفی سقف
 • سیستم روشنایی پذیرایی شامل لوسترها، دیوارکوب ها و نور مخفی سقف
 • سیستم روشنایی آشپزخانه شامل نور مخفی و روشنایی سقفی
 • کولرهای آبی و گازی
 • تعداد 4 پریز هوشمند در آشپزخانه
 • شیر مرکزی آب و گاز
 • فیوز اصلی برق

موارد بالا به عنوان یک مثال ساده فرض شده است که در شروع هوشمندسازی ساختمان انجام می شود.  اما می توان سیستم هوشمند کامل تر و یا با تجهیزات کمتر نیز در نظر گرفت که بسته به نظر مشتری تغییر می کند.

تعیین تجهیزات مورد نیاز

اکنون قبل از شروع هوشمند سازی ساختمان، به برآورد تجهیزات مورد نیاز می پردازیم. برای هریک از از اتاق خواب ها می توان از یک کلید لمسی هوشمند 3 پل استفاده کرد.

بنابراین به دو عدد کلید لمسی هوشمند 3 پل برای اتاق خواب ها نیاز داریم. چنانچه پذیرایی مورد نظر ما دارای یک لوستر، دو عدد دیوار کوب و نور مخفی باشد به دو کلید لمسی هوشمند 3 پل نیز برای پذیرایی نیازمندیم.

شروع هوشمندسازی ساختمان با تهیه لیست

در صورتی که تعداد تجهیزات روشنایی پذیرایی تغییر کند، به کلید های بیشتری نیاز خواهد بود. جهت روشنایی آشپزخانه نیز به یک کلید لمسی هوشمند 2 پل نیاز خواهیم داشت. براساس براورد انجام شده در شروع هوشمندسازی ساختمان، تعداد کلیدهای لمسی هوشمند مورد نیاز برای این آپارتمان شامل یک کلید لمسی هوشمند 2 پل و 4 کلید لمسی هوشمند 3 پل خواهد بود.

علاوه بر این جهت هماهنگی ظاهری کلیدها برای حمام و سرویس از کلید لمسی استفاده می کنیم. با این وجود تعداد 2 کلید لمسی به برآورد ما افزوده می شود.

همه امکانات خانه هوشمند

جهت کنترل کوکرهای آبی و گازی و همچنین هوشمندسازی پریزها به ماژول عملگر هوشمند (رله هوشمند) نیاز داریم. بنابراین 6 ماژول عملگر هوشمند مورد نیاز خواهد بود. جهت کنترل شیرهای اصلی آب و گاز به عملگر شیر اهرمی نیاز داریم و جهت اتصال فیوزهای اصلی به سیستم هوشمند نیز از ماژول رله تابلویی استفاده می کنیم.

جهت کنترل متمرکز تجهیزات خانه هوشمند از یک نقطه در داخل منزل مسکونی از کنترلر دینامیک استفاده می کنیم. همچنین به یک دستگاه کنترل مرکزی خانه هوشمند نیز نیاز خواهیم داشت که وظیفه مدیریت تجهیزات و ارتباط با کاربر را بر عهده دارد.

 شروع هوشمندسازی ساختمان با برآورد تجهیزات

 • یک دستگاه کنترل مرکزی خانه هوشمند
 • یک کنترلر دینامیک 7 اینچی
 • یک رله تابلویی 6 کانال
 • 6 عدد ماژول عملگر هوشمند
 • 2 عدد عملگر شیر اهرمی
 • 4 عدد کلید لمسی هوشمند 3 پل + یک عدد کلید لمسی هوشمند 2 پل + 2 عدد کلید لمسی ساده

پس از انجام برآوردهای لازم باید نسبت به انتخاب تجهیزات هوشمندسازی ساختمان از بین برندهای مختلف اقدام کنیم.

از چه تجهیزاتی برای هوشمندسازی ساختمان استفاده کنیم؟

هنگام انتخاب تجهیزات هوشمندسازی ساختمان باید به نکات مهمی توجه کنیم که در مقاله “8 نکته که قبل از خرید کلید لمسی هوشمند باید بدانید” به آن پرداخته شده است.

برخی از تولید کنندگان تجهیزات هوشمندسازی ساختمان از جمله شرکت گلدوِر، تجهیزاتی تولید کرده اند که در قوطی کلیدهای سنتی قابل نصب است. اگر چه بهتر است از قوطی کلیدهای سنتی عمیق استفاده کنید تا هنگام نصب آزادی عمل بیشتری داشته باشید.

برای نصب تجهیزات تولیدی برخی از تولیدکنندگان نیز نیاز به نصب قوطی کلیدهایی با ابعاد متفاوت از قوطی کلیدهای سنتی است. بنابراین پس از انتخاب و قبل از شروع هوشمندسازی ساختمان خود از استاندارد قوطی کلید آن ها مطمئن شوید تا در آینده دچار مشکل نشوید.

نکته بعدی که باید در شروع هوشمندسازی ساختمان به آن دقت کنید سیم کشی مورد نیاز سیستم هوشمندسازی ساختمان است. با توجه به زیربنا و برند انتخابی شما، نوع ارتباط تجهیزات هوشمندسازی ساختمان متفاوت خواهد بود.

برخی از تجهیزات هوشمندسازی ساختمان به صورت بی سیم به هم متصل می شوند. در این صورت نیازی به تغییر سیم کشی وجود ندارد. اما برخی دیگر ارتباط خود را به صورت سیمی برقرار می کنند که در این صورت سیم کشی شما باید تغییر کند.

آخرین نکته ای که باید در شروع هوشمندسازی ساختمان در حال ساخت به آن توجه کنید جانمایی تجهیزات مختلف است. به عنوان مثال محل نصب کنترلر دیواری و دستگاه کنترل مرکزی باید مشخص باشد تا سیم برق مورد نیاز به محل آن منتقل شود.