منظور از هوشمندسازی ساختمان چیست؟

در این مقاله به سوال هوشمندسازی ساختمان چیست پاسخ داده شده است. اگر شما هم به دنبال پاسخ این سوال هستید این مقاله را از دست ندهید ...

شاید شما هم درمورد اصطلاح هوشمندسازی ساختمان مطالبی شنیده باشید. اما به راستی منظور از هوشمندسازی ساختمان چیست ؟ در این مقاله نگاهی داریم به مفهوم کلی هوشمندسازی ساختمان و سعی می کنیم تا حدودی ابعاد مختلف این سوال را مورد بررسی قرار دهیم.

هوشمندسازی ساختمان چیست؟

اصطلاح هوشمندسازی عموما برای انجام کارها به کمک تلفن های همراه هوشمند به کار برده می شود. علاوه بر این برخی تجهیزات که امروزه آن ها را با عنوان گجت های هوشمند می شناسیم نیز لایه هایی از هوشمندسازی را در اختیار کاربر قرار می دهند.

هوشمندسازی ساختمان چیست
به عنوان مثالی در پاسخ به سوال هوشمندسازی ساختمان چیست، می توان به دزدگیر خودرو اشاره کرد. دزدگیرهای هوشمند روی خودرو نصب می شوند و از طریق نرم افزار کاربردی که بر روی تلفن همراه هوشمند نصب می شود قابل کنترل هستند.

اما در پاسخ به این سوال که هوشمندسازی ساختمان چیست ابتدا یک جواب ساده و کلی می دهم و در ادامه به بررسی کامل این موضوع می پردازم.

به طور خلاصه هوشمندسازی ساختمان یعنی ” کنترل تجهیزات الکتریکی داخل ساختمان به کمک تلفن همراه هوشمند”. هوشمندسازی ساختمان سطوح مختلفی دارد که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

هوشمندسازی سیستم روشنایی

اغلب در پاسخ به هوشمندسازی ساختمان چیست، هوشمند سازی سیستم های روشنایی را مثال می زنند. چرا که اولین لایه هوشمندسازی ساختمان، هوشمندسازی سیستم روشنایی است. در این مرحله کلیه لامپ ها از طریق رله هوشمند (توکار یا تابلویی) و یا کلید هوشمند به نرم افزار کاربردی تلفن همراه متصل شده و کنترل می شوند.

اتصال لامپ ها به سیستم هوشمند یا به صورت مستقیم و از طریق خود کلید انجام می شود و یا به کمک یک واسطه با نام دستگاه کنترل کننده مرکزی خانه هوشمند. در هر صورت پس از هوشمندسازی سیستم روشنایی کاربر قادر خواهد بود لامپ ها را از طریق تلفن همراه هوشمند خود خاموش یا روشن کند.

هوشمندسازی سیستم سرمایش و گرمایش

دومین مرحله هوشمندسازی ساختمان به هوشمندسازی سیستم سرمایش و گرمایش اختصاص دارد. برای خیلی از ما پیش آمده است که وقتی برای مدت طولانی در منزل حضور نداریم، در بدو ورود با سرد بودن (زمستان) یا گرم بودن (تابستان) منزل روبرو شده ایم.

هوشمندسازی سیستم سرمایش و گرمایش به ما امکان می دهد تا سیستم سرمایش و یا گرمایش را از راه دور و به کمک تلفن همراه کنترل کنیم. با راه اندازی این بخش از ساختمان هوشمند دیگر برای کنترل سیستم سرمایش و گرمایش نیاز به حضور در محل نداریم و می توانیم از راه دور دمای مورد نظرمان را در محیط تنظیم کنیم.

علاوه بر سیستم روشنایی و سرمایش و گرمایش، بخش های دیگر ساختمان را نیز می توان به سیستم هوشمند متصل کرد. به طور کلی هر بخش از ساختمان که توسط سیستم های الکتریکی کنترل می شود، به کمک سیستم های هوشمند قابل کنترل است.

هوشمندسازی ساختمان و سناریوهای جذاب

یکی از پاسخ های جذاب به سوال هوشمندسازی ساختمان چیست، سناریوهای خانه هوشمند است. شما می توانید سناریوهای شگفت انگیزی برای ساختمان هوشمند خود تعریف کنید. در ادامه به ذکر چند نمونه از سناریوهای خانه هوشمند می پردازیم.

سناریوی ورود با پخش موسیقی دلخواه …

یکی از سناریوهای جذاب ساختمان هوشمند، سناریوی پخش موسیقی است. ماژول هوشمند پخش موسیقی قابلیت اتصال حافظه فلش و میکرو SD را داراست. شما می توانید موسیقی های دلخواه خود را بر روی کارت حافظه و یا فلش ذخیره کرده و به ماژول پخش کننده موسیقی متصل کنید.


امکان کنترل پخش موسیقی از طریق تلفن همراه ( شامل شروع و توقف پخش یا عوض کردن موزیک) فراهم است. علاوه براین امکان تنظیم پخش موسیقی روی ورود و خروج از منزل نیز وجود دارد.

سناریوی خروج از منزل

در ساختمان هوشمند قادر خواهید بود به راحتی سناریوی خروج از منزل را تعریف کنید. در این صورت با یک بار لمس کردن صفحه موبایل، همه لامپ ها، سیستم سرمایش یا گرمایش و کلیه تجهیزات الکتریکی مورد نظر شما خاموش خواهند شد.

موارد گفته شده در بالا بخشی از سناریوهای قابل تعریف بعد از هوشمندسازی ساختمان است. شما می توانید سناریوهای بی شمار دیگری در ساختمان هوشمند تعریف کنید.

جمع بندی هوشمندسازی ساختمان چیست؟

در نگارش این مقاله تلاش کردم به سوال مهم هوشمندسازی ساختمان چیست پاسخ بدهم. امیدوارم که پاسخی جامع و کامل ارائه کرده باشم. ممنون میشم نظرات ارزشمندتون رو درباره این مقاله در انتهای همین پست با ما به اشتراک بگذارید.