منظور از هوشمندسازی ساختمان bms چیست؟

در این مقاله به بررسی هوشمندسازی ساختمان bms پرداخته شده است. اغلب واژه های هوشمندسازی ساختمان و BMS به جای یکدیگر مورد استفاده قرار می گیرند اما ...

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که اضطلاح هوشمندسازی ساختمان bms را شنیده باشید. در این مقاله سعی می کنم به تفاوت های هوشمندسازی ساختمان و bms بپردازم. اغلب این دو واژه به جای هم مورد استفاده قرار می گیرند در صورتی که هوشمندسازی ساختمان را می توان به عنوان زیر مجموعه bms معرفی کرد.

با ما همراه باشید تا به صورت موشکافانه به بررسی این موضوع بپردازیم.

هوشمندسازی ساختمان bms

قبل از پرداختن به توضیحات تکمیلی به بررسی اصطلاح BMS می پردازیم. این اصطلاح مخفف کلمات Building Management System و به معنای سیستم مدیریت ساختمان است. منظور از مدیریت ساختمان کنترل تمام بخش های مکانیکی و الکتریکی ساختمان شامل سیستم های اطفا حریق، موتورخانه، سیستم های تهویه (Hvac) و سایر سیستم های ساختمان است.

با اجرای سیستم هوشمندسازی ساختمان bms در یک ساختمان میزان کنترل کاربران بر روی سیستم های مورد استفاده در ساختمان بیشتر می شود. با وجود اینکه در ابتدا اجرای سیستم مدیریت ساختمان هوشمند هزینه اضافی به ساختمان تحمیل می کند، اما به دلیل صرفه جویی در مصرف انرزی قادر خواهد بود در مدت زمان کوتاهی هزینه صرف شده را جبران نماید.

از جمله مزایای هوشمندسازی ساختمان bms می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • صرفه جویی در زمان
  • کاهش هزینه نیروی انسانی
  • کاهش مصرف انرژی
  • کاهش خطاپذیری
  • افزایش اثربخشی سیستم

اکنون که با bms آشنا شدید به معرفی هوشمندسازی ساختمان می پردازیم.

هوشمندسازی ساختمان چیست؟

قبلا در مقاله ” هوشمندسازی ساختمان چیست و به چه ساختمانی هوشمند می گویند” پاسخ این سوال را به صورت کامل و جامع بیان کرده ام.

هوشمندسازی ساختمان bms

در اینجا به صورت مختصر به معرفی هوشمندسازی ساختمان می پردازم. منظور از ساختمان هوشمند ساختمانی است که در آن کلیه عملیات کنترلی به کمک تلفن همراه هوشمند انجام می شود. کنترل سیستم روشنایی، سیستم سرمایش و گرمایش، پرده ها، پخش موسیقی و …. تنها بخشی از قابلیت های ساختمان هوشمند است.

پس از هوشمندسازی ساختمان یک نرم افزار کاربردی بر روی تلفن همراه کاربر نصب شده و عملیات کنترلی را در دست می گیرد. کاربر به کمک این نرم افزار کاربردی قادر خواهد بود هر بخشی از خانه خود را کنترل کند. به عنوان مثال خاموش یا روشن کردن یک لامپ، جمع کردن پرده، پخش موسیقی و … .

تفاوت هوشمندسازی ساختمان با bms چیست؟

همانطور که در ابتدای مقاله عنوان کردم، هوشمندسازی ساختمان را می توان به عنوان زیر مجموعه bms در نظر گرفت. در ساختمان هوشمند بخشی از عملیات مدیریتی ساختمان مانند صرفه جویی در مصرف انرژی به صورت خودکار توسط سیستم انجام می شود و بخشی دیگر نیز از طریق نرم افزار کاربردی تلفن همراه انجام می شود.

اما بخشی از سیستم هوشمند که مربوط به کنترل تجهیزات داخلی هریک از واحدهای ساختمان مانند سیستم روشنایی و … است را نمی توان در قالب BMS بیان کرد. در واقع بهتر است به منظور بیان هوشمندسازی هر یک از واحدهای ساختمان از اصطلاح خانه هوشمند استفاده کنیم.

در اینصورت تداخلی بین هوشمندسازی ساختمان bms و هوشمندسازی واحدهای ساختمان به وجود نمی آید. اگرچه در نهایت منظور از هوشمندسازی ساختمان انجام عملیات کنترلی مورد نظر کاربر به کمک تلفن همراه هوشمند است.

ممنون میشم نظرات خودتون رو در مورد هوشمندسازی ساختمان bms با ما و مخاطبان عزیزمون به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

error: Content is protected !!