همه چیز درباره ی کلید تاچ

فهرست مطالب

کلید تاچ از جمله تجهیزات مدرن مورد استفاده در صنعت ساختمان است. کلید لمسی به دلیل زیبایی و کارایی بالا به خوبی جای خود را در پروژه های ساختمانی باز کرده اند. این کلیدها از تکنولوژی صفحات لمسی (تاچ) بهره می برند و بر همین اساس نامگذاری شده اند. کلیدهای تاچ در کنار کنترل تجهیزات روشنایی و … ظاهر زیبایی دارند و به عنوان یک المان دکوراتیو بر روی دیوارها خودنمایی می کنند.

کلیدهای سنتی با فشار دست وضعیت یک کنتاکت مکانیکی را تغییر می دهند تا مسیر جریان بسته شود. کلید تاچ از مدارات و قطعات الکترونیکی برای کنترل جریان و روشن و خاموش کردن لامپ ها بهره می برد. همین موضوع سبب می شود در انتخاب این کلیدها نسبت کلیدهای سنتی با چالش هایی مواجه شویم. شناخت محصول در کنار آگاهی از نکات مهم در انتخاب، کار را برای ما راحت تر می کند. در این مقاله به بررسی دقیق کلیدهای تاچ و نکات مهم در انتخاب آن ها می پردازیم.

نمونه کلید تاچ

کلید تاچ کنترل روشنایی

همانطور که اشاره شد در ساختار این کلیدها از صفحات لمسی استفاده می شود. به منظور درک بهتر عملکرد کلید لازم است با ساختار آن آشنا شوید. کلید لمسی کنترل روشنایی شامل سه بخش است که عبارتند از:

  • قاب خارجی
  • مدار قدرت
  • مدار فرمان

هریک از این بخش ها نقش متفاوتی در عملکرد کلید دارند. برای هر کدام از این بخش ها انتخاب های متفاوتی در طراحی و تولید وجود دارند که سبب ایجاد توفاوت در نمونه های مختلف کلید تاچ می شود. در ادامه هر بخش را به صورت کامل بررسی می کنیم.

قاب خارجی

این قاب از یک بخش پلاستیک و رویه شیشه ای تشکیل می شود. بخش پلاستیکی در پشت کلید قرار دارد و هنگام نصب داخل قوطی کلید قرار می گیرد. وظیفه این بخش محافظت از مدارات الکترونیکی کلید است. قاب های مورد استفاده برای پشت کلید لمسی از جنس پلاستیک کند سوز (ABS) غیر قابل اشتعال تولید می شوند. با توجه به قرار گرفتن این بخش از کلید در داخل دیوار، تاثیر آن بر زیبایی کلید تاچ قابل چشم پوشی است.

رویه کلید تاچ از مواد متفاوتی می تواند ساخته شود. شیشه، پلکسی، چوب و فلز از جمله موادی است که برای این منظور مورد استفاده قرار می گیرد.

مدار قدرت

وظیفه مدار قدرت کلید لمسی، کنترل جریان برق شهر است. این بخش از کلید با توجه به فرمان های صادر شده از جانب کاربر، لامپ ها را خاموش و روشن می کنید. این بخش از کلید مستقیما با ولتاژ 220 ولت برق شهر در ارتباط است به همین دلیل به مدار قدرت موسوم شده است. فرمان های لازم برای قطع و وصل خروجی توسط مدار فرمان به مدار قدرت منتقل می شود.

برای این بخش از کلید از قطعات الکترونیکی متفاوتی می توان استفاده کرد. از جمله این قطعات می توان به ترایاک و رله اشاره کرد. ترایاک ابعاد کوچکترو قیمت ارزانتری دارد. در عوض به میزان زیادی تحت تاثیر نویز محیطی واقع می شود. در عوض رله ها ابعاد بزرگتر و هزینه بیشتری دارند. رله ها در برابر نویز محیط تقریبا ایمن هستند.

مدار فرمان کلید تاچ

وظیفه این بخش دریافت فرمان از کاربر و انتقال آن به مدار قدرت است. این بخش از کلید برای دریافت فرمان کاربر از صفحات تاچ استفاده می کند. صفحات تاچ تکنولوژی های متفاوتی دارند. تاچ مقاومتی و تاچ خازنی معروفترین نوع صفحات تاچ هستند. تکنولوژی خازنی جدیدتر بوده و از حساسیت بهتری نسبت به تاچ مقاومتی برخوردار است. تنظیم حساسیت تاچ متناسب با ضخامت و جنس رویه کلید از جمله موارد بسیار مهمی است که در طراحی کلید تاچ باید مورد توجه قرار بگیرد.

کلیدهای تاچ از نقطه نظر روش کنترل کاربر به سه نوع کلید لمسی ساده، کلید لمسی ریموتی و کلید لمسی هوشمند تقسیم می شوند. در هر سه گروه صفحات تاچ و کنترل محلی وجود دارد. کلیدهای ریموتی همچنین به کمک ریموت کنترل ها قابل کنترل هستند. کلیدهای هوشمند نیز از طریق اپلیکیشن نصب شده بر روی تلفن همراه هوشمند کنترل می شوند.

جمع بندی

کلیدهای تاچ کنترل روشنایی بر خلاف کلیدهای سنتی، ساختار پیچیده ای دارند. هر یک از بخش های این کلیدها عملکرد ویژه ای دارند. انتخاب های متفاوتی برای هر بخش از کلید وجود دارد. هنگام خرید کلید لمسی دقت کنید بهترین گزینه را انتخاب کنید. با توجه به محدودیت های موجود برای کلیدها و خدمات پس از فروش می توانید بهترین کلید تاچ موجود در بازار را انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *