کلید لمسی ایده آل بخرید!

فهرست مطالب

اگر تصمیم به استفاده از کلیدهای لمسی بگیرید، طبیعتا به دنبال یافتن کلید لمسی ایده آل خواهید بود. اما آیا این کلیدها را می شناسید؟ آیا می دانید داشتن چه ویژگی هایی برای کلید لمسی ضروری است؟ یا کلید لمسی ایده آل چه ویژگی هایی دارد؟ اگر به دنبال یافتن پاسخ این سوالات و سوالات از این دست هستید، با من همراه باشید تا یک خرید خوب را تجربه کنید …

کلید لمسی چیست؟

در نگاه اول پاسخ این سوال بسیار ساده است. هدف از طرح این سوال بیان نکاتی است که در انتخاب کلید لمسی ایده آل باید به آن ها توجه کنید. کلید لمسی یک تکنولوژی جدید برای جایگزینی کلیدهای سنتی کنترل روشنایی است. در این کلیدها تکنولوژی صفحات تاچ جایگزین اهرم های مکانیکی شده است. لمس محل های تعیین شده توسط کاربر، موجب تغییر وضعیت لامپ های متصل به کلید می شود.

نمونه ای از کلید لمسی ایده آلبرای تغییر وضعیت لامپ ها، یک توالی فرآیند در کلید لمسی انجام می شود. نحوه انجام و بخش های مختلف شرکت کننده در این توالی، کلید لمسی ایده آل را از بقیه متمایز می کند. کلید لمسی از دو بخش مدار قدرت و مدار فرمان تشکیل می شود.

هر یک از این بخش ها نقش ویژه ای در عملکرد کلید لمسی دارند. در هریک از این بخش ها از تجهیزات متفاوتی می توان استفاده کرد. نوع تجهیزات مورد استفاده در کنار تکنولوژی طراحی مهمترین عوامل موثر بر انتخاب کلید لمسی هستند.

کلید لمسی ایده آل

پس از آشنایی با کلیات کلید لمسی، نوبت به بیان ویژگی های کلید لمسی ایده آل می رسد. این ویژگی ها را می توان برای هر بخش از کلید به تفکیک بیان کرد. برخی از ویژگی ها ظاهری هستند و برخی از آن ها ذاتی. عموما ویژگی های ظاهری به دلیل دیده شدن مورد بررسی قرار می گیرند اما ویژگی های ذاتی غالبا مورد توجه قرار نمی گیرند. برای داشتن یک انتخاب درست باید همه موارد ظاهری و ذاتی را مورد توجه قرار دهید.

ویژگی های ظاهری

یک کلید لمسی ایده آل، کلیدی است که با سلیقه شما متناسب باشد. از طرف دیگر برای ساخت آن از مواد با کیفیت و با دوام استفاده شده باشد. در نگاه اول رنگ رویه کلید خودنمایی می کند. تولیدکنندگان مختلف کلیدهای لمسی در زنگ های متنوع را تولید و به بازار عرضه کرده اند. علاوه بر این برخی از تولیدکنندگان مانند “خانه هوشمند گلدور” قادرند کلید لمسی با رویه سفارشی برای شما تولید کنند.

با نگاهی عمیق تر به رویه کلید لمسی، جنس استفاده شده برای رویه مورد توجه قرار می گیرد. مواد مختلفی از جمله شیشه، پلکسی، چوب و فلز در رویه این کلیدها به کار برده می شود. هر کدام از این مواد مزایا و معایب خود را دارند. به عنوان مثال پلکسی در برابر خش شدن مقاومت پایینی دارد در حالی که شیشه کریستال ضد خش مقاومت مناسبی در برابر خش دارد.

نکته ای که در انتخاب کلید لمسی ایده آل باید به آن توجه کنید، اصالت مواد مورد استفاده در رویه کلید است. متاسفانه برخی از تولید کنندگان در بیان ویژگی های کلید لمسی صادق نیستند. هنگام خرید کلید لمسی این مساله را مورد توجه قرار دهید.

مدار فرمان کلید لمسی ایده آل

پس از مشخصات ظاهری نوبت به بررسی مدار فرمان کلید لمسی می رسد. این بخش از کلید لمسی وظیفه دریافت فرمان کاربر و مدیریت مدار قدرت کلید را بر عهده دارد. با هر بار لمس کلید توسط کاربر، فرمان تغییر وضعیت توسط مدار فرمان تولید و به مدار قدرت ارسال می شود. همچنین با تغییر رنگ آیکون کلید، کاربر از تغییر وضعیت مطلع می شود.

از مدارات مختلفی برای این بخش از کلید لمسی استفاده می شود. استفاده از میکروکنترلر بهترین گزینه برای کلید لمسی ایده آل است. این قطعات قابل برنامه نویسی بوده و از پایداری بسیار بالایی برخوردارند. لازم به ذکر است رعایت استانداردهای طراحی و برنامه نویسی نیز در پایداری کلید از اهمیت ویژه ای برخوردارند.

مدار قدرت کلید لمسی

بخشی از کلید لمسی که وظیفه قطع و وصل برق شهر را بر عهده دارد، مدار قدرت نامیده می شود. این مدار توسط فرمان های صادر شده از مدار فرمان کنترل می شود. عملکرد این بخش از مدار کلید لمسی مانند یک فیوز است که جریان برق را قطع و وصل می کند. با این تفاوت که برخلاف فیوز که به کمک یک اهرم مکانیکی تغییر وضعیت می دهد، توسط یک سیگنال فرمان تغییر وضعیت می دهد.

در این بخش از مدار کلید لمسی نیز قطعات مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. برخی از تولیدکنندگان از ترایاک استفاده می کنند و گروه دیگر رله را مورد استفاده قرار می دهند. کلید لمسی ایده آل از رله در مدار قدرت خود بهره می برد. براساس تست های میدانی انجام شده کلیدهای با مدار قدرت ترایاک پایداری مناسبی ندارند.

همچنین حداکثر جریان قابل تحمل ترایاک نسبت به رله بسیار پایین تر است. این عامل در تعیین تعداد مصرف کننده قابل اتصال به هر کانال کلید بسیار حائز اهمیت است.

نکات تکمیلی

در انتخاب کلید لمسی ایده آل نکات دیگری نیز وجود دارند که توجه به آن ها خیال شما را از یک انتخاب درست راحت تر می کند. توصیه می کنیم با توجه به این نکات، بهترین انتخاب ممکن را تجربه کنید:

  • خدمات پس از فروش: حتما کلید لمسی بخرید که خدمات پس از فروش مناسبی داشته باشد. این کلیدها مانند همه دستگاه های الکترونیکی در معرض آسیب هستند. علاوه بر این رویه آن ها ممکن است شکننده باشد. قبل از اقدام به خرید کلید لمسی از خدمات پس از فروش مناسب آن مطمئن شوید.

  • استاندارد: استاندارد بودن نیز مانند خدمات پس از فروش از اهمیت بالایی برای کلید لمسی برخوردار است. با وجود اینکه متاسفانه هنوز استاندارد ملی در این حوزه تدوین نشده است، برخی از استانداردهای بین المللی برای کلید لمسی قابل استناد است. از جمله مهمترین استانداردها می توان به CE و IEC اشاره کرد. کلید لمسی ایده آل باید استاندارد باشد.
  • تناسب با زیرساخت پروژه: عدم تناسب کلید با زیرساخت پروژه برای شما چالش زا خواهد بود. استاندارد سیم کشی و قوطی کلید مورد نیاز برای نصب کلید مهمترین پارامترهایی است که باید به آن ها توجه کنید.

به نظر شما چه نکته دیگری در انتخاب کلید لمسی ایده آل باید مورد توجه قرار بگیرد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *