8 نکته مهم بعد از خرید کلید لمسی

فهرست مطالب

اگر شما هم از کلید لمسی استفاده می کنید یا قصد استفاده از آن را دارید، رعایت چند نکته بعد از خرید کلید لمسی را جدی بگیرید. توجه به این نکات سبب افزایش طول عمر کلید لمسی و همچنین تجربه کاری بهتر برای شما خواهد شد. در مقاله “12 نکته که قبل از خرید کلید لمسی باید بدانید” به بیان نکات مهمی در مورد انتخاب و خرید کلید لمسی پرداختیم. چنانچه قصد خرید کلید لمسی دارید، توصیه می کنم این مقاله را از دست ندهید.

بسیاری از اوقات عدم رعایت اصول استفاده درست از کلید لمسی، منجر به کاهش طول عمر کلید لمسی و همچنین تجربه کاربری ناخوشایند در استفاده از کلید لمسی می شود.

در مقاله “دلایل کاهش طول عمر کلید لمسی” به مهمترین دلیل کاهش طول عمر این تجهیزات اشاره کردیم و بیان داشتیم که عدم توجه به تعداد لامپ قابل کنترل با یک کانال (پل) کلید لمسی سبب کاهش طول عمر و بعضا خراب شدن کلید لمسی می شود. اما گذشته از کاهش طول عمر، موارد دیگری نیز وجود دارد که رعایت آن ها سبب بهبود تجربه کاربری استفاده از کلید لمسی می شود.

نکات مهم بعد از خرید کلید لمسی

نکته اول: دفترچه راهنمای محصول را با دقت بخوانید

عموما تولیدکنندگان معتبر دفترچه راهنمای محصول را داخل بسته بندی قرار می دهند. اولین کار مهم بعد از خرید کلید لمسی و قبل از نصب، مطالعه دقیق دفترچه راهنماست. از جمله مهمترین مواردی که در دفترچه راهنما بیان می شود، محدودیت های عملکردی کلید از جمله حداکثر جریان، ابعاد و … است. عموما دفترچه راهنما حاوی نکات مهمی است که توجه به آن ها می تواند تجربه کاربری شما را بهبود ببخشد.

اهمیت مطالعه دفترچه راهنما بعد از خرید کلید لمسی

نکته دوم: توجه به شرایط گارانتی

دومین نکته مهم بعد از خرید کلید لمسی توجه به شرایط گارانتی کلید است. البته اگر به نکات قبل از خرید کلید لمسی توجه نکرده اید و کلید لمسی بدون گارانتی خریده اید، از این نکته عبور کنید!!!! اما چنانچه کلید لمسی شما گارانتی دارد، حتما شرایط گارانتی را مطالعه کنید تا بعدا دچار اشکال نشوید. همه تولیدکنندگان تجهیزات الکترونیکی شرایط ارائه خدمات گارانتی را در دفترچه راهنما قید می کنند. علاوه بر شرایط، بازه زمانی ارائه خدمات گارانتی نیز مساله مهمی است که باید مورد توجه قرار بگیرد.

نکته سوم: به مشخصات فنی کلید لمسی و لامپ توجه کنید

عدم تطابق مشخصات فنی کلید و لامپی که به آن متصل می کنید، سبب کاهش طول عمر کلید لمسی می شود. همچنین عدم توجه به این موضوع ممکن است کلید لمسی شما را از شرایط گارانتی خارج کند. بنابراین سومین نکته مهم بعد از خرید کلید لمسی، توجه به مشخصات فنی کلید لمسی و لامپ ها است.

شدت جریان قابل تحمل کلید لمسی محدود است و لامپ ها (کم مصرف و LED) جریان راه اندازی یا شروع به کار زیادی دارند. عموما جریان راه اندازی بر روی بسته بندی لامپ ها درج نمی شود اما طبق اطلاعات بیان شده در مقالات علمی، جریان راه اندازی 5 تا 10 برابر جریان مصرفی لامپ هاست. متاسفانه عموما در استفاده از کلیدهای لمسی به این موضوع توجه نمی شود!

نکته چهارم: توجه به روش صحیح نصب

در صورت نصب نادرست کلید لمسی، ممکن است کلید دچار ایراد شده و از گارانتی خارج شود. روش نصب صحیح کلیدها در دفترچه راهنما بیان می شود. اما در صورتی که اطلاعات مندرج در دفترچه کافی نبود، بهتر است با یک شخص آشنا به نصب کلید لمسی و یا نمایندگی های مجاز تولید کننده در این باره صحبت کنید تا کلید شما از گارانتی خارج نشود.

نصب صحیح، یک نکته مهم بعد از خرید کلید لمسی

نکته پنجم: از قوطی کلید مناسب استفاده کنید

پنجمین نکته بعد از خرید کلید لمسی استفاده از قوطی کلید مناسب است. اگرچه بسیاری از تولید کنندگان کلیدهایی تولید می کنند که در انواع قوطی کلید قابل نصب است، اما بهتر است از قابلیت نصب کلید در قوطی کلیدهای موجود در پروژه اطمینان حاصل کنید. چنانچه از کلید لمسی با تعداد پل بالا ( 4 پل و … ) استفاده می کنید، توصیه می شود از قوطی کلید عمیق استفاده کنید. همچنین می توانید با خالی کردن انتهای قوطی کلید به کمک پیچ گوشتی عمق آن را بیشتر کنید.

نکته ششم: هرگز نشه فراموش لامپ اضافی خاموش

ششمین نکته بعد از خرید کلید لمسی یک نکته نوستالژیک است. فارغ از اهمیت خاموش کردن لامپ اضافی در کاهش مصرف برق، خاموش کردن لامپ اضافی سبب افزایش طول عمر کلید لمسی می شود. در حالتی که لامپ روشن است، مدار قدرت کلید لمسی فعال است و با توجه به اینکه طول عمر قطعات الکترونیکی بر اساس ساعت کارکرد بیان می شود، زمان کارکرد کلید لمسی محدود است.

نکته هفتم: از روشن و خاموش کردن بیجای کلید لمسی پرهیز کنید

همانطور که در نکته سوم بعد از خرید کلید لمسی بیان شد، جریان راه اندازی لامپ ها حدود 10 برابر جریان کاری آن ها است. از این رو هنگام روشن کردن لامپ جریان زیادی از کلید لمسی کشیده می شود که سبب کاهش طول عمر کلید لمسی می شود. علاوه بر این تعداد دفعات روشن و خاموش شدن رله ها، بر خلاف کلیدهای سنتی، محدود است. از اینرو توصیه می شود از روشن و خاموش کردن بیجای کلید لمسی پرهیز کنید.

نکته هشتم: از لامپ های استاندارد استفاده کنید

عدم استفاده از لامپ استاندارد سبب کاهش طول عمر کلید می شود. در لامپ های غیر استاندارد جهت کاهش هزینه، از منابع تغذیه نامرغوب استفاده می شود. استفاده از منابع تغذیه بی کیفیت علاوه بر اینکه میزان مصرف لامپ را بالا می برد، ضربه ناشی از جریان راه اندازی لامپ را نیز افزایش می دهد و سبب کاهش طول عمر کلید می شود.

اگر شما هم نکته مهمی دارید که بعد از خرید کلید لمسی باید به آن توجه کرد، با ما و مخاطبان خوبمان در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *