8 نکته مهم بعد از خرید کلید لمسی

بعد از خرید کلید لمسی برای داشتن تجربه کاربری بهتر باید به نکات مهمی توجه کنید. در این مقاله به 8 نکته که بعد از خرید کلید لمسی باید به آن توجه کنید اشاره شده است

در این مقاله به بیان 8 نکته بعد از خرید کلید لمسی پرداخته شده است. در مقاله “12 نکته که قبل از خرید کلید لمسی باید بدانید” به بیان نکات مهمی در مورد انتخاب و خرید کلید لمسی پرداختیم. چنانچه قصد خرید کلید لمسی دارید، توصیه می کنم این مقاله را از دست ندهید.

بسیاری از اوقات عدم رعایت اصول استفاده درست از کلید لمسی، منجر به کاهش طول عمر کلید لمسی و همچنین تجربه کاربری ناخوشایند در استفاده از کلید لمسی می شود.

در مقاله “دلایل کاهش طول عمر کلید لمسی” به مهمترین دلیل کاهش طول عمر کلید لمسی اشاره کردیم و بیان داشتیم که عدم توجه به تعداد لامپ قابل کنترل با یک کانال (پل) کلید لمسی سبب کاهش طول عمر و بعضا خراب شدن کلید لمسی می شود. اما گذشته از کاهش طول عمر، موارد دیگری نیز وجود دارد که رعایت آن ها سبب بهبود تجربه کاربری استفاده از کلید لمسی می شود.

نکات مهم بعد از خرید کلید لمسی

نکته اول: دفترچه راهنمای محصول را با دقت بخوانید

عموما تمام تولیدکنندگان معتبر در داخل بسته بندی محصولاتشان دفترچه راهنما یا کاتالوگ محصول را در اختیار خریدار قرار می دهند. کلید لمسی نیز از این قاعده مستثنی نیست و در داخل بسته بندی کلید لمسی نیز دفترچه راهنما قرار می گیرد.

اولین نکته مهم بعد از خرید کلید لمسی این است که دفترچه راهنمای کلید را با دقت و تا انتها بخوانید. این دفترچه حاوی نکات مهمی است که توجه به آن ها می تواند تجربه کاربری بهتری را برای شما فراهم کند.

نکته دوم: توجه به شرایط گارانتی

دومین نکته مهم بعد از خرید کلید لمسی توجه به شرایط گارانتی کلید لمسی است. البته اگر به نکات قبل از خرید کلید لمسی توجه نکرده اید و کلید لمسی بدون گارانتی خریده اید، از این نکته عبور کنید!!!! اما چنانچه کلید لمسی شما گارانتی دارد، حتما شرایط گارانتی را مطالعه کنید تا بعدا دچار اشکال نشوید.

نکته سوم: به مشخصات فنی کلید لمسی و لامپ توجه کنید

همانطور که در مقاله ” علل کاهش طول عمر کلید لمسی” بیان کردیم، عدم توجه به مشخصات فنی کلید لمسی و لامپی که قرار است با این کلید روشن شود، سبب کاهش طول عمر کلید لمسی می شود. از طرف دیگر عدم توجه به موارد یاد شده حتی ممکن است کلید لمسی شما را از شرایط گارانتی خارج کند.

بنابراین سومین نکته مهم بعد از خرید کلید لمسی، توجه به مشخصات فنی کلید لمسی و لامپ است.

به طور خلاصه شدت جریان قابل تحمل کلید لمسی محدود است و لامپ ها (کم مصرف و LED) جریان راه اندازی یا شروع به کار زیادی دارند. این جریان راه اندازی زیاد سبب کاهش طول عمر مدار قدرت کلید لمسی می شود. جهت اطلاعات بیشتر در این باره مقاله ” چرا طول عمر کلید لمسی کم می شود؟” را بخوانید.

نکته چهارم: توجه به روش صحیح نصب

در صورت نصب نادرست کلید لمسی، ممکن است کلید دچار ایراد شود و یا حتی از گارانتی خارج شود. بنابراین بسیار مهم است که کلید را به روش صحیح نصب کنید. عموما روش نصب صحیح کلید در دفترچه راهنما آورده شده است. اما در صورتی که اطلاعات لازم در این باره در دفترچه راهنما بیان نشده بود، با یک شخص آشنا به نصب کلید لمسی و یا نمایندگی های مجاز تولید کننده در این باره صحبت کنید تا کلید شما از گارانتی خارج نشود.

نکته پنجم: از صفحه کلید عمیق استفاده کنید

پنجمین نکته بعد از خرید کلید لمسی استفاده از قوطی کلید عمیق است. اگرچه بسیاری از تولید کنندگان کلیدهایی تولید می کنند که در قوطی کلیدهای سنتی نیز قابل نصب است، اما بهتر است حتی برای این کلیدها نیز از قوطی کلید عمیق استفاده کنید. در صورتی که ساختمان در حال ساخت نیست می توانید به راحتی انتهای قوطی کلید را به عمق یک سانتیمتر تخلیه کنید تا بدین وسیله عمق قوطی کلید افزایش پیدا کند.

این کار سبب می شود که سیم ها فشاری به کلید لمسی شما وارد نکنند.

نکته ششم: هرگز نشه فراموش لامپ اضافی خاموش

ششمین نکته بعد از خرید کلید لمسی یک نکته نوستالژیک است. فارغ از اهمیت خاموش کردن لامپ اضافی در کاهش مصرف برق، خاموش کردن لامپ اضافی سبب افزایش طول عمر کلید لمسی می شود. در حالتی که لامپ روشن است، مدار قدرت کلید لمسی در حال فعالیت است و با توجه به اینکه طول عمر قطعات الکترونیکی بر اساس ساعت کارکرد بیان می شود، زمان کارکرد کلید لمسی محدود است.

نکته هفتم: از روشن و خاموش کردن بیجای کلید لمسی پرهیز کنید

همانطور که در نکته سوم بعد از خرید کلید لمسی بیان شد، جریان راه اندازی لامپ ها حدود 10 برابر جریان کاری آن ها است. از این رو هنگام روشن کردن لامپ جریان زیادی از کلید لمسی کشیده می شود که سبب کاهش طول عمر کلید لمسی می شود. بنابراین اکیدا توصیه می شود از روشن و خاموش کردن بیجای کلید لمسی پرهیز کنید.

نکته هشتم: از لامپ های استاندارد استفاده کنید

عدم استفاده از لامپ استاندارد سبب کاهش طول عمر کلید می شود. در لامپ های غیر استاندارد جهت کاهش هزینه، از منابع تغذیه نامرغوب استفاده شده است. این منابع تغذیه علاوه بر اینکه مصرف لامپ را بالا می برند، ضربه جریان راه اندازی لامپ را نیز افزایش می دهند که به نوبه خود سبب کاهش بیشتر طول عمر کلید می شود.

اگر شما هم نکته مهمی دارید که بعد از خرید کلید لمسی باید به آن توجه کرد، با ما و مخاطبان خوبمان در میان بگذارید.