هوشمندسازی خانه‌ های قدیمی راهنمای کامل | روش ها، هزینه ها و مزایا

هوشمندسازی خانه های قدیمی

فهرست مطالب

هوشمندسازی خانه‌ های قدیمی امری چالش‌برانگیز و مبهم به نظر می‌آید، اما باید بدانید که در حال حاضر به سادگی قابل اجرا و امکان‌پذیر است. برخلاف تصور عمومی هوشمندسازی ساختمانهای قدیمی در مقایسه با ساخت خانه‌های هوشمند جدید و نوساز تفاوت زیادی ندارد. از آنجایی که در نصب تجهیزات هوشمند فعلی از سیمکشی سنتی ساختمان استفاده می شود، یعنی نیازی به هیچگونه تخریب و بازسازی منازل قدیمی در فرایند هوشمندسازی آنها نیست و شما می‌توانید به سادگی و با هزینه‌ای متعارف ، خانه قدیمی‌تان را به یک منزل مدرن و امروزی تبدیل کنید.

اگر شما هم یک منزل سنتی دارید و تمایل دارید که آن را به امکانات هوشمند تجهیز نمایید تا انتهای مقاله با ما همراه باشید. در این مقاله، یک راهنمای جامع هوشمند‌سازی خانه‌های قدیمی را در اختیارتان قرار می‌دهیم تا در جریان روال، نحوه انجام و هزینه‌های آن قرار بگیرید.

فرایند هوشمندسازی منازل قدیمی

این عبارت به معنی افزودن فناوری های مدرن مانند اینترنت اشیاء (IoT)، هوش مصنوعی(AI)  و سیستمهای خودکار به منازل سنتی و قدیمی است.. این فرایند شامل نصب دستگاه ها و سیستم های هوشمند برای کنترل نورپردازی، سیستم های گرمایش  و سرمایش ، دزدگیر، دوربین های مداربسته، دربها و پنجره ها و سایر امکانات خانه است.  این عملیات باعث می شود که منزل به یک خانه هوشمندتبدیل شود و کاربران بتوانند اجزای مختلف خانه را به صورت هوشمند کنترل کنند.

انواع دستگاه‌ها برای هوشمندسازی ساختمان قدیمی

برای هوشمندسازی خانه‌ های قدیمی ، می‌توان از دستگاه‌ها و تجهیزات مدرن مختلفی استفاده کرد. برخی از موارد شاخص و رایج عبارتند از:

سیستم‌های روشنایی هوشمند

سیستم‌های روشنایی هوشمند می‌توانند راحتی و انعطاف‌پذیری بیشتری را برای شما در خانه فراهم کنند. این سیستم‌ها می‌توانند نورپردازی خانه را کنترل کرده و به صرفه‌ترین زمان و انرژی را برای روشنایی فضا‌ها داخلی و خارجی منزل در نظر بگیرند‌. در نتیجه برای تنظیم نور منزل‌تان آسودگی و راحتی بیشتری خواهید داشت و همچنین دست‌تان هم در انتخاب سبک و نوع نور پردازی در شرایط مختلف کاملا باز است.

برای کنترل سیستم روشنایی منزل چندین روش از جمله کلید لمسی هوشمند وجود دارد.در مقاله جداگانه به بقیه روشها پرداخته ایم که میتوانید آن را مطالعه نمایید .

ترموستات‌ها

ترموستات وسیله‌ای هوشمند است که دمای خانه را کنترل می‌کند. این وسیله به صورت خودکار تنظیمات دما را به مقدار دلخواه شما تغییر می‌دهد و به همین واسطه بر سطح صرفه‌جویی در مصرف انرژی بسیار تأثیرگذار است. پس به واسطه سیستم ترموستات هوشمند هم می‌توانید برای تنظیم دمای منزل خود راحتی بیشتری داشته باشید و سرعت بالاتری را تجربه کنید و هم تا حد زیادی در هزینه‌های خود نیز صرفه‌جویی کنید. با این حساب، هزینه کردن برای راه‌اندازی این سیستم هوشمند در خانه قدیمی‌تان، کاملا منطقی و مقرون به صرفه است.

قفل‌های هوشمند

قفل‌های هوشمند به واسطه کد‌های دیجیتال یا اثر انگشت کار می‌کنند و از این طریق اجازه ورود به ساختمان را می‌دهند. این نوع قفل‌ها به شما این امکان را می‌دهند که بتوانید با راحتی و امنیت بیشتری وارد یا خارج شوید.

سیستم‌های آبیاری هوشمند

نصب سیستم‌های آبیاری هوشمند می‌تواند به مصرف بهینه‌تر آب محل زندگی شما کمک کند. این سیستم‌ها به طور خودکار زمان و مقدار آبیاری را تنظیم می‌کنند و به مراقبت از باغ‌ها و فضا‌های سبز کمک شایانی می‌کنند.

آشکارسازی دود

زی دود در صورت وقوع حریق و انتشار دود شما را با آژیر از این حادثه آگاه می‌کنند. این ابزار‌ها می‌توانند به جلوگیری از گسترش حریق و افزایش امنیت خانه کمک کنند.

کلید کولر هوشمند

در آخر هم باید به کلیدهای کولر هوشمند اشاره کنیم که جزو تکنولوژی‌های اساسی و مهم در خانه‌های مدرن به حساب می‌آیند. وظیفه این کلیدهای هوشمند کولر، تنظیم دمای داخلی خانه بر حسب شرایط و دمای بیرونی است. در نتیجه با وجود این سیستم‌ هوشمند در خانه‌تان، دیگر نیازی نیست به‌صورت دستی و چند مرتبه در طول روز، درجه و دمای کولرتان را تنظیم کنید.

در صورتی که کولر گازی دارید نیز می توانید از رله هوشمند برای کنترل آن از راه دور استفاده نمایید.

این تنها چند نمونه از دستگاه‌هایی هستند که برای هوشمند‌سازی خانه‌های قدیمی مورد استفاده قرار می‌گیرند. همه این ابزار‌ها به افزایش امنیت و راحتی شما در خانه کمک می‌کنند و می‌توانند تا حد زیادی پاسخگوی نیاز‌های شما در شرایط مختلف باشند.

هزینه هوشمندسازی خانه قدیمی چقدر است؟

به طور کلی قیمت دقیقی برای هوشمندسازی خانه قدیمی وجود ندارد. در واقع به هر میزان که خانه پیشرفته‌تر شود و تجهیزات و وسایل مدرن بیشتری را در خود جای دهد، پروژه طولانی‌تر خواهد شد و به نسبت هزینه هوشمند‌سازی هم افزایش می‌یابد. معمولا هزینه هوشمند‌سازی خانه‌های قدیمی و نوساز تفاوت زیادی ندارد؛ چراکه امروزه با استفاده از سیستم ‌سیم‌کشی سنتی، می‌توانید با هزینه های پایین، بهترین خروجی را دریافت کنید. در واقع با این حساب برای هوشمندسازی یک خانه قدیمی نیازی به تخریب نیست و به همین واسطه هزینه‌ها تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کنند.

هزینه هوشمندسازی خانه های قدیمی
در روش های نوین هزینه هوشمندسازی خانه های قدیمی تفاوت زیادی با خانه های جدید ندارد

 

عواملی که در هزینه هوشمند‌سازی منازل قدیمی تأثیر می‌گذارد، شامل:

  1. برند تجهیزات
  2. تعداد و نوع دستگاه‌ها
  3. روش اجرای هوشمند‌سازی هستند.

انتخاب دقیق و هوشمندانه تجهیزات و روش‌های اجرایی می‌تواند به بهره‌وری هزینه‌ها کمک کند و در کل به کاهش هزینه‌ها در طولانی مدت منجر شود. در صورتی که تمایل به انجام این کار دارید مشاوران خانه هوشمند گلدور در خدمت شما هستند تا با بهترین کیفیت و هزینه خانه قدیمی خود را به یک خانه هوشمند و مدرن تبدیل نمایید.

 

مزایای هوشمند‌سازی ساختمان چیست؟

هوشمند‌سازی خانه های سنتی دارای مزایای متعددی است که می‌توان به آن‌ها اشاره کرد:

·صرفه‌جویی در مصرف انرژی

سیستم‌های هوشمند می‌توانند مصرف انرژی را کاهش دهند، از جمله روشنایی و سیستم‌های گرمایش و تهویه مطبوع را به طور اتوماتیک کنترل می‌کنند.

·افزایش امنیت

نظارت دوربین‌ها و سیستم‌های امنیتی هوشمند باعث افزایش امنیت ساختمان و حفاظت از ساکنان می‌شود.

·رفاه و آسایش ساکنان

از طریق کنترل تجهیزات و تسهیلات ساختمان از راه دور، ساکنان امکان دسترسی آسان به امکانات را دارند.

·بهبود عملکرد سیستم‌ها

سیستم‌های هوشمند بهینه‌ترین عملکرد را ارائه می‌دهند و مشکلات به سرعت شناسایی و رفع می‌شوند.

·امکانات مدرن با معماری سنتی

هوشمند‌سازی می‌تواند به خانه قدیمی شما ظاهری مدرن و لوکس ببخشد و در عین حال معماری سنتی خانه‌تان هم حفظ می‌شود.

·بهبود کیفیت زندگی

با افزایش راحتی و کنترل بر روی محیط ساختمان قدیمی، کیفیت زندگی ساکنان بهبود می‌یابد.

·افزایش قیمت و ارزش ساختمان

ساختمان‌های هوشمند معمولاً ارزش بالاتری دارند و بیشتر مورد توجه خریداران قرار می‌گیرند.

·طول عمر تجهیزات

با بهره‌برداری بهینه از تجهیزات و کاهش استهلاک، طول عمر مفید تجهیزات افزایش می‌یابد.

·کنترل و دسترسی آسان

امکان کنترل تمامی تجهیزات و سیستم‌های ساختمان از راه دور فراهم خواهد بود.

· عدم نیاز به کابل‌کشی

تکنولوژی بی‌سیم در هوشمند‌سازی ساختمان باعث کاهش نیاز به کابل‌کشی می‌شود.

·برنامه‌ریزی مشخص

امکان برنامه‌ریزی دقیق برای عملکرد‌های خاص ساختمان برایتان فراهم می‌شود.

 

دریافت مشاوره رایگان و خدمات تخصصی هوشمند‌سازی خانه های قدیمی

در صورت تمایل می‌توانید از مشاوره رایگان کارشناسان فروش گلدور در زمینه هوشمندسازی خانه‌ های قدیمی نهایت استفاده را ببرید. برای اطلاع دقیق از هزینه‌ها، شرایط و نحوه اجرای پروژه‌های هوشمندسازی و همچنین دریافت خدمات تخصصی، از طریق فرم مشاوره با مجموعه خانه هوشمند گلدور تماس بگیرید تا کارشناسان به طور کامل شما را در این زمینه راهنمایی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید