رد کردن لینک ها

جدیدترین تجهیزات خانه هوشمند:2 – لامپ هوشمند

امتیاز این نوشته

لامپ های روشنایی در سال های اخیر با رشدی چشمگیر به سمت هوشمندتر شدن حرکت می کنند. لامپ های هوشمند به بخشی از سیستم خانه هوشمند تبدیل شده اند. چنانچه با خانه هوشمند آشنایی ندارید پیشنهاد می کنم مقاله “خانه هوشمند چیست؟” را بخوانید.

لامپ های هوشمند را می توانید از طریق نرم افزار کاربردی که بر روی تلفن همراه هوشمندتان نصب کرده اید کنترل کنید. همچنین برخی از لامپ ها را می توانید از طریق دستیار صوتی Google home ، Amazon Alexa و همچنین Apple homepod کنترل کنید.

ویژگی های لامپ هوشمند

لامپ هوشمند را با موبایل روشن/خاموش کنید

لامپ های هوشمند در بازار با عنوان Smart Bulb شناخته می شوند. اگرچه امکان کنترل از طریق موبایل، ویژگی کلی همه لامپ های هوشمند است، اما شرکت های مختلف لامپ هوشمند خود را با ویژگی های متفاوتی عرضه می کنند.

اولین تفاوت لامپ های هوشمند در نوع سیستم کنترلی آن هاست. برخی از لامپ های هوشمند جهت کنترل شدن از طریق تلفن همراه هوشمند نیاز به نصب کنترلر مرکزی یا هاب دارند. به عنوان مثال شرکت فیلیپس سری لامپ های Hue را به همراه یک هاب مرکزی به فروش می رساند.

لامپ هوشمند فیلیپس سفید

برخی دیگر از تولیدکنندگان لامپ های هوشمندی عرضه کرده اند که برای کنترل شدن از طریق موبایل نیازی به هاب مرکزی ندارند و مستقیما به نرم افزار کاربردی نصب شده بر روی موبایل متصل می شوند. به عنوان نمونه ای از این لامپ ها می توان به Eufy Lumos اشاره کرد.

لامپ هوشمند Eufy

نورپردازی با رنگ دلخواه شما

ویژگی دیگر لامپ های هوشمند در امکان کنترل رنگ نور آن هاست. برخی از لامپ های هوشمند تنها قادر به تولید نور سفید هستند و برخی دیگر قادرند نور رنگی نیز منتشر کنند.

لامپ های هوشمند رنگی عموما به گونه ای طراحی می شوند که طیف رنگ آن ها از طریق از طریق نرم افزار کاربردی نصب شده بر روی تلفن همراه قابل کنترل است.

 

لامپ هوشمند رنگی

البته باید یه این نکته نیز اشاره کنم که لامپ های رنگی قادر به تولید نور سفید نیز هستند.

هر وقت بهش نزدیک بشین روشن میشه!!!

برخی از انواع لامپ هوشمند به گونه ای طراحی شده اند که با نزدیک شدن کاربر به لامپ، روشن و با دور شدن کاربر از لامپ خاموش می شوند. این لامپ ها از طریق سیستم GPS موبایل، نزدیک شدن کاربر به یک نقطه معین را تشخیص داده و لامپ را روشن می کنند.

همچنین قادرند دور شدن کاربر از آن نقطه را نیز تشخیص تشخیص داده و لامپ را خاموش کنند. به عنوان مثال به محض رسیدن کاربر به در ورودی منزل، لامپ روشن و به محض خارج شدن کاربر از منزل لامپ خاموش می شود.

هزینه لامپ هوشمند چقدر است؟

هزینه خرید لامپ هوشمند برندهای مختلف بسیار متفاوت است. هزینه خرید لامپ هوشمند از 10 دلار تا 100 دلار متغیر است. این تفاوت قیمت براساس شرکت تولیدکننده و همچنین ویژگی های لامپ که در بالا بررسی شد تغییر می کند.

چنانچه بخواهید تمام لامپ های موجود در منزلتان را به لامپ هوشمند تبدیل کنید، اینکار هزینه بسیار بالایی برای شما خواهد داشت. البته میزان این هزینه نیز با توجه به نوع لامپ انتخابی شما متغیر خواهد بود.

لامپ هوشمند بخریم یا کلید هوشمند؟

کلید لمسی هوشمند از جمله تجهیزات مورد استفاده در سیستم خانه هوشمند است که امکان کنترل سیستم روشنایی از طریق نرم افزار کاربردی را برای کاربر فراهم می کند.

با نصب کلید لمسی هوشمند نیز قادر خواهیم بود لامپ ها را از طریق تلفن همراه کنترل کنیم. حال سوال اینجاست :لامپ هوشمند بخریم یا کلید لمسی هوشمند؟

پاسخ به این سوال به میزان زیادی به علایق و برنامه ریزی مصرف کننده وابسته است و ما در اینجا سعی می کنیم جنبه های مهمی که باید قبل از انتخاب به آن توجه شوند را بررسی کنیم.

مورد اولی که باید به آن توجه شود این است که در نظر دارید همه سیستم خانه هوشمند را پیاده سازی کنید یا فقط 1 یا چند لامپ هوشمند می خواهید؟ در صورتی که سیستم خانه هوشمند را به صورت کامل پیاده سازی کنید، استفاده از کلید لمسی مقرون به صرفه تر است.

چنانچه بخواهید فقط چند لامپ را هوشمند کنید، انتخاب لامپ هوشمندی که نیاز به نصب هاب ندارد انتخاب بهتری است.

مورد دیگری که حائز اهمیت است امکان انتخاب رنگ نور لامپ است. اگر این مورد برای شما حائز اهمیت است ناگزیر به استفاده از لامپ هوشمند رنگی هستید زیرا کلید هوشمند نمی تواند این قابلیت را برای شما فراهم کند.

بازگشت به بالای صفحه