همه چیز درباره ی خانه هوشمند

این مقاله در نظر دارد همه چیز را درباره ی خانه هوشمند بیان کند. شرح عملکرد، کارایی و نکات مهم در انتخاب سیستم خانه هوشمند از جمله مطالب مهم این مقاله است

خانه هوشمند، از جمله جدیدترین تکنولوژی های مبتنی بر اینترنت است که توانسته است به سرعت جای خود را در بین کاربران باز کند. به کمک این تکنولوژی قادر خواهید بود برخی از عملیات کنترلی مورد نیاز را به کمک تلفن همراه هوشمند انجام دهید. کافی است سیستم هوشمند را در خانه خود نصب کنید و اپلیکیشن موبایل را با آن هماهنگ کنید. سیستم های هوشمند به اینترنت متصل می شوند و از هرجای دنیا می توانید به آن ها دسترسی داشته باشید.

خانه هوشمند می تواند کنترل بخش های مختلف خانه را در دست بگیرد. در ادامه به معرفی قابلیت ها و همچنین تجهیزات مورد استفاده در در یک ساختمان هوشمند می پردازیم. با من همراه باشید …

کنترل خانه هوشمند با موبایل

قابلیت های خانه هوشمند

خانه هوشمند قابلیت های فراوانی دارد. از کنترل سیستم های روشنایی گرفته تا کنترل تجهیزات الکتریکی، سیستم سرمایش و گرمایش، کنترل درهای ورودی و … . نیاز کاربر، ملاحظات اقتصادی و همچنین زیرساخت پروژه تعیین کننده امکاناتی است که در یک پروژه قابل ارائه هستند. همچنین برند تجهیزات انتخاب شده برای هوشمندسازی نیز نقش تعیین کننده ای در امکانات پروژه ایفا می کند.

از جمله مهمترین قابلیت های ساختمان هوشمند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کنترل هوشمند تجهیزات روشنایی
 • کنترل وسایل الکتریکی با موبایل
 • کنترل درب پارکینگ با موبایل
 • کنترل درب ورودی آپارتمان با موبایل
 • تعریف سناریوهای مختلف برای تجهیزات متصل به سیستم هوشمند
 • کنترل هوشمند شیر اصلی آب و گاز
 • کنترل طیف رنگ نور مخفی
 • پخش موسیقی دلخواه به کمک موبایل
 • کنترل هوشمند پرده و کرکره برقی
 • کنترل سیستم های سرمایش و گرمایش
 • کنترل سیستم امنیتی با موبایل
 • و …

تمام این قابلیت ها به اضافه قابلیت های فراوان دیگر به راحتی در خانه هوشمند قابل دسترس است. با توجه به تفاوت روش کنترل تجهیزات مختلف، هرکدام از امکانات بالا به کمک تجهیزات مشخصی ارائه می شود. بنابراین جهت بهره مندی از  هر قابلیت، نیاز به نصب و راه اندازی تجهیزات مرتبط با آن را دارید.

تجهیزات خانه هوشمند

تجهیزات خانه هوشمند طیف گسترده ای دارند. علاوه بر این تولیدکنندگان مختلفی در جای جای دنیا به تولید تجهیزات هوشمندسازی ساختمان مشغولند. گاهی اوقات شرکت های مختلف نام های متفاوتی را بر روی تجهیزاتشان می گزارند. در اینجا امکان بررسی همه تجهیزات هوشمندسازی ساختمان وجود ندارد. اما به جهت آشنایی بیشتر با تجهیزات خانه هوشمند، به بررسی این تجهیزات در گروه های مختلف کاری می پردازیم.

 • کلید هوشمند کنترل روشنایی

به منظور کنترل تجهیزات روشنایی با موبایل، از کلید هوشمند کنترل روشنایی استفاده می شود. این کلیدها همانند کلیدهای سنتی قابلیت کنترل به صورت محلی را دارند. علاوه بر این کلید هوشمند با اتصال به اینترنت، قابلیت کنترل از طریق تلفن همراه را نیز به کاربر عرضه می کند.

کلید هوشمند در انواع متنوعی تولید و به بازار عرضه شده است. تنوع کلیدهای هوشمند علاوه بر عملکرد و کارایی، در ظاهر کلیدها نیز به فراوانی دیده می شود. یکی از انواع رایج کلید هوشمند موجود در بازار، کلید لمسی هوشمند است. در این کلیدها از تکنولوژی صفحات لمسی برای کنترل محلی استفاده شده است.

همچنین برخی از تولیدکنندگان از رویه کریستال برای کلیدها استفاده می کنند که زیبایی کلید را دو چندان می کند. شکل زیر نمونه ای از کلیدهای لمسی هوشمند را نشان می دهد.

کلید لمسی هوشمند در تجهیزات خانه هوشمند

 • رله هوشمند

رله هوشمند یا ماژول عملگر هوشمند به عنوان یک نود قطع و وصل کننده جریان الکتریکی، عملکردی مشابه فیوز دارد. این قابلیت به کاربر امکان می دهد برق مصرفی وسایل الکتریکی را کنترل کند. با اتصال لوازم برقی به رله هوشمند می توان آن ها را به کمک تلفن همراه کنترل کرد. کلیه تجهیزات الکتریکی که امکان روشن و خاموش کردن آن ها با قطع و وصل جریان برق ممکن است، با رله هوشمند قابل کنترل هستند.

به عنوان مثال می توان این ماژول را پشت پریز نصب کرد و پریز سنتی را به هوشمند تبدیل کرد. با اینکار هر دستگاهی که به پریز متصل شود، قابلیت کنترل از طریق تلفن همراه را خواهد داشت.

برخی از تولیدکنندگان یک گجت هوشمند مستقل به نام پریز هوشمند به بازار عرضه می کنند و برخی تولیدکنندگان نیز با تولید رله هوشمند، امکان هوشمندسازی پریزهای سنتی را در اختیار کاربر قرار می دهند. رله هوشمند را می توان اساس کار تجهیزات خانه هوشمند نامید.

این گجت کوچک قابلیت های فراوانی دارد و برای کنترل درب ورودی و درب پارکینگ و … نیز می توان از آن بهره برد.

 • شیر برقی هوشمند

شیر برقی هوشمند کاربردهای مختلفی در سیستم خانه هوشمند دارد. از کنترل شیر اصلی آب و گاز گرفته تا کنترل سیستم آبیاری. تصور کنید عازم سفر هستید و پس از طی کردن یک مسافت طولانی به یاد می آورید که شیر اصلی گاز را نبسته اید.

در صورت استفاده از شیر برقی هوشمند به راحتی از هرکجای دنیا قادر خواهید بود شیر اصلی گاز و آب را بسته یا باز کنید. علاوه بر این از هر کجای دنیا قادر خواهید بود سیستم آبیاری باغچه را فعال و باغچه را آبیاری کنید. تولیدکنندگان مختلف جهت کنترل شیر برقی هوشمند، تجهیزات متفاوتی دارند. گروهی از آن ها ترجیح می دهند از شیر برقی در کنار رله هوشمند استفاده کنند.

گروهی دیگر اقدام به استفاده از عملگر برقی شیر اهرمی و رله هوشمند می نمایند. هر یک از این سیستم ها دارای مزایا و معایبی هستند. با توجه به نیاز کاربر و همچنین طراحی تیم مشاور از هریک می توان استفاده کرد. اما مزیت کنترلر شیر اهرمی نسبت به شیر برقی در این است که در صورت قطع برق می توان وضعیت شیر را به صورت دستی تغییر داد.

 • سیستم امنیتی هوشمند

سیستم امنیتی هوشمند می تواند خانه هوشمند شما را کامل کند. این سیستم ها دارای بخش های مختلفی هستند که از آن جمله می توان به دوربین هوشمند، سنسور هوشمند و … اشاره کرد. بخش های مختلف سیستم امنیتی هوشمند، وظیفه رصد کردن محیط و ارسال اطلاعات برای دستگاه مرکزی را دارند. سنسورها و دوربین ها وظیفه ثبت ورود غیرمجاز به محیط و ارسال این موضوع برای دستگاه مرکزی را بر عهده دارند.

کلیه تجهیزات خانه هوشمند قابلیت اتصال به اینترنت و از آنجا اتصال به تلفن همراه کاربر را دارند. سیستم امنیتی هوشمند پیام های مقتضی را برای کاربر ارسال می کند. پیام هایی از قبیل ورود نا خواسته به محیط و … .

اپلیکیشن خانه هوشمند

از طرفی دستگاه کنترل مرکزی خانه هوشمند قابلیت کنترل سایر تجهیزات و اجرای سناریوهای مختلف را دارد. با تشخ