همه چیز درباره ی خانه هوشمند

این مقاله در نظر دارد همه چیز را درباره ی خانه هوشمند بیان کند. شرح عملکرد، کارایی و نکات مهم در انتخاب سیستم خانه هوشمند از جمله مطالب مهم این مقاله است

در خانه هوشمند برخی از فعالیت های مورد نیاز زندگی روزمره را می توان به کمک تلفن همراه هوشمند انجام داد. این کنترل و دسترسی می تواند از هر کجای دنیا صورت بگیرد. کافی است سیستم هوشمند را در خانه خود نصب کنید و اپلیکیشن موبایل را با آن هماهنگ کنید.

به همین راحتی … از این پس از هرکجای دنیا که بخواهید می توانید بخش های مختلف خانه خود را به راحتی کنترل کنید. کافی است یکبار صفحه موبایل خود را لمس کنید.

در ادامه به بررسی کامل خانه هوشمند می پردازیم.

کنترل خانه هوشمند با موبایل

قابلیت های خانه هوشمند

خانه هوشمند قابلیت های فراوانی دارد. از کنترل سیستم های روشنایی گرفته تا کنترل تجهیزات الکتریکی، سیستم سرمایش و گرمایش، کنترل درهای ورودی و … .

از جمله قابلیت های جذاب آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کنترل تجهیزات روشنایی با موبایل
 • کنترل وسایل الکتریکی با موبایل
 • کنترل درب پارکینگ با موبایل
 • کنترل درب ورودی آپارتمان با موبایل
 • تعریف سناریوهای مختلف برای سیستم روشنایی
 • کنترل شیر اصلی آب و برق با موبایل
 • کنترل طیف رنگ نور مخفی با موبایل
 • پخش موسیقی دلخواه به کمک موبایل
 • کنترل پرده ها با موبایل
 • کنترل سیستم سرمایش و گرمایش با موبایل
 • کنترل سیستم امنیتی با موبایل
 • و …

تمام این قابلیت ها به اضافه قابلیت های فراوان دیگر به راحتی در خانه هوشمند قابل دسترس است. هرکدام از امکانات توسط تجهیزات مشخصی در اختیار کاربر قرار می گیرند. بنابراین برای بهره مندی از  هر قابلیت، نیاز به استفاده از تجهیزات مرتبط با آن دارید.

تجهیزات خانه هوشمند

تجهیزات خانه هوشمند طیف گسترده ای دارند. تولیدکنندگان مختلف در سرتاسر دنیا در زمینه تولید تجهیزات هوشمندسازی ساختمان فعالیت می کنند. در اینجا قصد بررسی همه تجهیزات هوشمندسازی ساختمان را نداریم. اما به جهت آشنایی بیشتر با تجهیزات خانه هوشمند، به بررسی تجهیزات هوشمندسازی ساختمان در گروه های مختلف می پردازیم.

 • کلید هوشمند کنترل روشنایی

جهت کنترل سیستم روشنایی با استفاده از موبایل، از کلید هوشمند کنترل روشنایی استفاده می شود. این کلیدها مانند کلیدهای سنتی قابلیت کنترل به صورت محلی را دارد. علاوه بر این کلید هوشمند با اتصال به اینترنت، قابلیت کنترل از طریق تلفن همراه را نیز به کاربر عرضه می کند.

کلید هوشمند در انواع مختلفی تولید و به بازار عرضه شده است. تنوع تولید کلید هوشمند علاوه بر عملکرد و کارایی، در ظاهر کلیدها نیز بسیار گسترده است. زیباترین نوع کلیدهای هوشمند موجود در بازار، کلید لمسی هوشمند است. این کلیدها از تکنولوژی صفحات لمسی جهت کنترل محلی استفاده می کنند.

همچنین این کلیدها از رویه کریستال بهره می برند که زیبایی کلید را دو چندان می کند. شکل زیر نمونه ای از کلیدهای لمسی هوشمند را نشان می دهد.

کلید لمسی هوشمند در خانه هوشمند

 • رله هوشمند

رله هوشمند یا ماژول عملگر هوشمند به عنوان یک نود قطع و وصل کننده جریان الکتریکی عمل می کند. این قابلیت به کاربر امکان می دهد تا جریان برق تجهیزات الکتریکی را کنترل کند. با بهره بردن از این قابلیت می توان تجهیزات الکتریکی را از طریق تلفن همراه کنترل کرد. کلیه تجهیزات الکتریکی که امکان روشن و خاموش کردن آن ها به وسیله قطع و وصل جریان برق ممکن است، با این قطعات کنترل می شوند.

به عنوان مثال می توان این ماژول را پشت پریز نصب کرد و پریز را به یک پریز هوشمند تبدیل کرد. با اینکار هر دستگاهی که به پریز متصل شود، قابلیت کنترل از طریق تلفن همراه را خواهد داشت.

برخی از تولیدکنندگان یک گجت هوشمند مستقل به نام پریز هوشمند به بازار عرضه می کنند و برخی تولیدکنندگان نیز با تولید رله هوشمند، امکان هوشمندسازی پریزهای سنتی را در اختیار کاربر قرار می دهند. رله هوشمند را می توان اساس کار تجهیزات خانه هوشمند نامید.

این گجت کوچک قابلیت های فراوانی دارد و برای کنترل درب ورودی و درب پارکینگ و … نیز می توان از آن بهره برد.

 • شیر برقی هوشمند

شیر برقی هوشمند کاربردهای مختلفی در سیستم خانه هوشمند دارد. از کنترل شیر اصلی آب و گاز گرفته تا کنترل سیستم آبیاری. تصور کنید عازم سفر هستید و پس از طی کردن یک مسافت طولانی به یاد می آورید که شیر اصلی گاز را نبسته اید.

در صورت استفاده از شیر برقی هوشمند به راحتی از هرکجای دنیا قادر خواهید بود شیر اصلی گاز و آب را بسته یا باز کنید. علاوه بر این از هر کجای دنیا قادر خواهید بود سیستم آبیاری باغچه را فعال و باغچه را آبیاری کنید. تولیدکنندگان مختلف جهت کنترل شیر برقی هوشمند، تجهیزات متفاوتی دارند. گروهی از آن ها ترجیح می دهند از شیر برقی در کنار رله هوشمند استفاده کنند.

گروهی دیگر اقدام به استفاده از عملگر برقی شیر اهرمی و رله هوشمند می نمایند. هر یک از این سیستم ها دارای مزایا و معایبی هستند. با توجه به نیاز کاربر و همچنین طراحی تیم مشاور از هریک می توان استفاده کرد. اما مزیت کنترلر شیر اهرمی نسبت به شیر برقی در این است که در صورت قطع برق می توان وضعیت شیر را به صورت دستی تغییر داد.

 • سیستم امنیتی هوشمند

سیستم امنیتی هوشمند می تواند خانه هوشمند شما را کامل کند. این سیستم ها دارای بخش های مختلفی هستند که از آن جمله می توان به دوربین هوشمند، سنسور هوشمند و … اشاره کرد. بخش های مختلف سیستم امنیتی هوشمند، وظیفه رصد کردن محیط و ارسال اطلاعات برای دستگاه مرکزی را دارند. سنسورها و دوربین ها وظیفه ثبت ورود غیرمجاز به محیط و ارسال این موضوع برای دستگاه مرکزی را دارند.

کلیه تجهیزات خانه هوشمند قابلیت اتصال به اینترنت و از طریق آن اتصال به تلفن همراه کاربر را دارند. سیستم امنیتی هوشمند پیام های مورد نیاز را برای کاربر ارسال می کند. پیام هایی از قبیل ورود نا خواسته به محیط و … .

اپلیکیشن خانه هوشمند

از طرفی دستگاه کنترل مرکزی خانه هوشمند قابلیت کنترل سایر تجهیزات و اجرای سناریوهای مختلف را دارد. با تشخیص ورود غیر مجاز به محیط، سناریوی امنیتی توسط دستگاه کنترل مرکزی اجرا می شود. با اجرای این سناریو و بسته به میزان تجهیزات استفاده شده در خانه هوشمند اتفاقات متفاوتی می تواند به وقوع بپیوندد.

یک سناریوی امنیتی ساده

به عنوان مثال لامپ ها به صورت چشمک زن در می آیند. آژیر صوتی به صدا در می آید، قفل در بسته می شود و … . در نهایت ورود ناخواسته از طریق اپلیکیشن خانه هوشمند، پیامک یا تماس تلفنی به کاربر اطلاع داده می شود. جهت تشخیص ورود ناخواسته، سیستم های مختلف خانه هوشمند از روش های مختلفی استفاده می کنند.

برخی از سیستم ها از سنسور تشخیص حرکت استفاده می کنند. برخی از سیستم ها از دوربین های هوشمند استفاده می کنند. برخی سیستم ها از سنسورهای مغناطیسی درب و پنجره استفاده می کنند. بعضی از سیستم های هوشمند نیز ترکیبی از همه موارد را مورد استفاده قرار می دهند.

 • دستگاه کنترل کننده مرکزی

برخی از تجهیزات خانه هوشمند به صورت مستقل و مستقیم به اینترنت متصل می شوند. اما در برخی از سیستم ها برای اتصال به اینترنت از یک دستگاه واسط استفاده می شود. این دستگاه مغز متفکر سیستم خانه هوشمند و پل ارتباطی تجهیزات با اینترنت است.

هر کدام از این سیستم ها دارای مزایا و معایبی هستند. قیمت نودهای مشابه در سیستم های مبتنی بر کنترل کننده مرکزی ارزانتر از نودهای مستقل است. در عوض هزینه خرید کنترل کننده مرکزی نیز به هزینه خانه هوشمند افزوده می شود.

به طور کلی چنانچه قصد استفاده از سیستم هوشمند در ابعاد کوچک دارید، نودهای مستقل انتخاب بهتری هستند. اما برای سیستم های با تعداد نود کنترلی زیاد، استفاده از کنترل کننده مرکزی علاوه بر کاهش هزینه، قابلیت توسعه سیستم در آینده را نیز فراهم می کند.

 • اپلیکیشن خانه هوشمند

بدون شک اپلیکیشن موبایل یکی از جذاب ترین بخش های هر سیستم هوشمند است. به کمک اپلیکیشن کاربر می تواند فرمان های کنترلی مورد نظر خود را صادر کند. همچنین تعریف سناریوها از دیگر قابلیت های نرم افزار کاربردی تلفن همراه خانه هوشمند است.

این اپلیکیشن ها متناسب با سیستم عامل های مختلفی موبایل از جمله اندروید و IOS توسعه یافته اند. در برخی از سیستم ها اپلیکیشن های تحت وب نیز ارائه شده است.

ساختمان هوشمند چگونه کار می کند؟

پس از آشنایی با قابلیت ها و تجهیزات خانه هوشمند، به بررسی عملکرد خانه هوشمند می پردازیم. همانطور که اشاره شد، سیستم هوشمند قابلیت کنترل سیستم روشنایی و تجهیزات الکتریکی از طریق موبایل را فراهم می کند. برای کنترل از طریق موبایل نیاز به یک نرم افزار کاربردی داریم.

این نرم افزار برای برندهای مختلف متفاوت است و تولیدکنندگان مختلف تجهیزات خانه هوشمند نرم افزار کاربردی اختصاصی خود را عرضه می کنند. برای استفاده از تجهیزات هر تولید کننده باید نرم افزار کاربردی ویژه همان تولید کننده را نصب کنید. پس از نصب نرم افزار کاربردی لازم است کنترل کننده مرکزی یا نودهای مستقل را به اینترنت متصل کنید. اینکار از طریق نرم افزار کاربردی تلفن همراه انجام می شود.

همچنین در صورت استفاده از سیستم مبتنی بر کنترل کننده مرکزی لازم است نودهای شبکه را به کنترل کننده مرکزی معرفی کنید. اینکار نیز از طریق نرم افزار کاربردی انجام می شود. پس از پیکره بندی شبکه خانه هوشمند جهت تغییر وضعیت هریک از نودها کافی است آیکون مربوط به آن را در نرم افزار کاربردی تلفن همراه یکبار لمس کنید.

سناریوهای ساختمان هوشمند

سیستم خانه هوشمند قابلیت تعریف سناریوهای مختلف را به کاربر ارائه می کند.

منظور از سناریو، عملیات کنترلی است که به صورت همزمان بر روی چند نود انجام می شود. به عنوان مثال جهت خروج از منزل می توان سناریوی خروج را تعریف کرد که به صورت همزمان تمام لامپ ها را خاموش می کند، سیستم امنیتی را فعال می کند و … .

انتخاب سیستم خانه هوشمند

در انتخاب سیستم خانه هوشمند باید به نکات مختلفی توجه کنید.

 • نصب و راه اندازی آسان

نصب برخی از انواع سیستم هوشمند نیاز به تغییر در سیم کشی ساختمان و یا عوض کردن قوطی کلیدها دارد که کاری سخت و هزینه بر است. علاوه بر این نصب و راه اندازی برخی از انواع سیستم خانه هوشمند نیاز به دانش فنی دارد. این در حالی است که برخی تجهیزات خانه هوشمند بدون نیاز به تغییر سیم کشی و در قوطی کلیدهای سنتی نصب می شوند. این تجهیزات اغلب بدون نیاز به دانش فنی و تجهیزات خاص قابل نصب وراه اندازی هستند.

 • قابلیت توسعه خانه هوشمند

از جمله مهمترین نکات در انتخاب سیستم خانه هوشمند، توسعه پذیری سیستم است. منظور از توسعه پذیری افزودن نودهای بیشتر به شبکه در آینده است. این قابلیت برای سیستم های مبتنی بر کنترل کننده مرکزی قابل بررسی است. دستگاه کنترل کننده مرکزی دارای محدودیت تعداد نود قابل کنترل است.

 • طراحی ظاهری

تجهیزات خانه هوشمند با طراحی های متنوعی در بازار موجود است. البته هیچ یک از تجهیزات هوشمندسازی ساختمان به اندازه کلید لمسی هوشمند در معرض دیده شدن نیستند. بنابراین به دنبال ظاهر زیبا برای کلید لمسی هوشمند باشید. کلیدهای لمسی هوشمند با رویه های مختلف از جنس پلاستیک، کریستال و چوب در رنگ های متنوع تولید می شوند.

شما می توانید مطابق با سلیقه خود و براساس نیاز دکوراسیون داخلی محیط مورد نظر، کلید لمسی هوشمند مناسب را انتخاب کنید. لازم به ذکر است برخی از تولیدکنندگان اقدام به تولید تجهیزات خانه هوشمند سفارشی نیز می کنند.

 • خدمات پس از فروش

بسیاری از تولیدکنندگان تجهیزات هوشمندسازی ساختمان اقدام به ارائه خدمات پس از فروش برای محصولاتشان می کنند. قبل از خرید از صحت و کیفیت خدمات پس از فروش محصول مورد نظرتان اطمینان حاصل کنید.

 • عملکرد مناسب و بدون دردسر

عملکرد صحیح تجهیزات ساختمان هوشمند به طراحی و ساخت آن ها مربوط است. به عنوان مثال چنانچه در طراحی کلید لمسی به فاصله مناسب محل های لمس توجه نشود، هنگام استفاده با مشکل لمس همزمان چند پل از کلید مواجه می شوید. علاوه بر این طراحی نادرست کلید می تواند بر عملکرد آن در دراز مدت تاثیر منفی بگذارد.

 • استانداردسازی

استاندارد بودن تجهیزات هوشمندسازی ساختمان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. اغلب تجهیزات هوشمندسازی ساختمان جهت برقراری ارتباط با کنترل کننده مرکزی و سایر نودها از تکنولوژی ارتباط بی سیم استفاده می کنند.

ارتباط بی سیم انواع مختلفی دارد که بلوتوث و ارتباط رادیویی (RF) از انواع مختلف آن هستند. تمام تکنولوژی های ارتباط بی سیم، اطلاعات را از طریق امواج الکترومغناطیسی تبادل می کنند. چنانچه توان تولید موج نودهای ساختمان هوشمند زیاد (بیش از حد استاندارد) باشد، در دراز مدت آسیب های جبران ناپذیری به سلامتی افراد وارد می کند.

با توجه به اهمیت این موضوع، استاندارد بودن تجهیزات هوشمندسازی ساختمان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در حال حاضر استاندارد داخلی در این زمینه تدوین نشده است. استانداردهای بین المللی IEC و CE از جمله مهمترین استانداردهای موجود در این زمینه است.

نتیجه گیری

خانه هوشمند در کنار امکانات و مزایایی که برای کاربران دارد، می تواند چالش هایی برا نیز برای آن ها به وجود بیاورد. بزرگترین چالش ها زمانی به وجود می آیند که هنگام خرید دقت کافی را اعمال نکنید. علاوه بر نکات بیان شده در این مقاله، شناخت دقیق نیازهای پروژه و توانمندی محصولات از اهمیت بالایی برخوردار است.