همه چیز درباره ی خانه هوشمند

فهرست مطالب

خانه هوشمند، از جمله جدیدترین تکنولوژی های مبتنی بر اینترنت است که توانسته است به سرعت جای خود را در بین کاربران باز کند. به کمک این تکنولوژی قادر خواهید بود برخی از عملیات کنترلی مورد نیاز را به کمک تلفن همراه هوشمند انجام دهید. کافی است سیستم هوشمند را در خانه خود نصب کنید و اپلیکیشن موبایل را با آن هماهنگ کنید. سیستم های هوشمند به اینترنت متصل می شوند و از هرجای دنیا می توانید به آن ها دسترسی داشته باشید.

خانه هوشمند می تواند کنترل بخش های مختلف خانه را در دست بگیرد. در ادامه به معرفی قابلیت ها و همچنین تجهیزات مورد استفاده در در یک ساختمان هوشمند می پردازیم. با من همراه باشید …

کنترل خانه هوشمند با موبایل

قابلیت های خانه هوشمند

خانه هوشمند قابلیت های فراوانی دارد. از کنترل سیستم های روشنایی گرفته تا کنترل تجهیزات الکتریکی، سیستم سرمایش و گرمایش، کنترل درهای ورودی و … . نیاز کاربر، ملاحظات اقتصادی و همچنین زیرساخت پروژه تعیین کننده امکاناتی است که در یک پروژه قابل ارائه هستند. همچنین برند تجهیزات انتخاب شده برای هوشمندسازی نیز نقش تعیین کننده ای در امکانات پروژه ایفا می کند.

از جمله مهمترین قابلیت های ساختمان هوشمند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کنترل هوشمند تجهیزات روشنایی
 • کنترل وسایل الکتریکی با موبایل
 • کنترل درب پارکینگ با موبایل
 • کنترل درب ورودی آپارتمان با موبایل
 • تعریف سناریوهای مختلف برای تجهیزات متصل به سیستم هوشمند
 • کنترل هوشمند شیر اصلی آب و گاز
 • کنترل طیف رنگ نور مخفی
 • پخش موسیقی دلخواه به کمک موبایل
 • کنترل هوشمند پرده و کرکره برقی
 • کنترل سیستم های سرمایش و گرمایش
 • کنترل سیستم امنیتی با موبایل
 • و …

تمام این قابلیت ها به اضافه قابلیت های فراوان دیگر به راحتی در خانه هوشمند قابل دسترس است. با توجه به تفاوت روش کنترل تجهیزات مختلف، هرکدام از امکانات بالا به کمک تجهیزات مشخصی ارائه می شود. بنابراین جهت بهره مندی از  هر قابلیت، نیاز به نصب و راه اندازی تجهیزات مرتبط با آن را دارید.

تجهیزات خانه هوشمند

تجهیزات خانه هوشمند طیف گسترده ای دارند. علاوه بر این تولیدکنندگان مختلفی در جای جای دنیا به تولید تجهیزات هوشمندسازی ساختمان مشغولند. گاهی اوقات شرکت های مختلف نام های متفاوتی را بر روی تجهیزاتشان می گزارند. در اینجا امکان بررسی همه تجهیزات هوشمندسازی ساختمان وجود ندارد. اما به جهت آشنایی بیشتر با تجهیزات خانه هوشمند، به بررسی این تجهیزات در گروه های مختلف کاری می پردازیم.

 • کلید هوشمند کنترل روشنایی

به منظور کنترل تجهیزات روشنایی با موبایل، از کلید هوشمند کنترل روشنایی استفاده می شود. این کلیدها همانند کلیدهای سنتی قابلیت کنترل به صورت محلی را دارند. علاوه بر این کلید هوشمند با اتصال به اینترنت، قابلیت کنترل از طریق تلفن همراه را نیز به کاربر عرضه می کند.

کلید هوشمند در انواع متنوعی تولید و به بازار عرضه شده است. تنوع کلیدهای هوشمند علاوه بر عملکرد و کارایی، در ظاهر کلیدها نیز به فراوانی دیده می شود. یکی از انواع رایج کلید هوشمند موجود در بازار، کلید لمسی هوشمند است. در این کلیدها از تکنولوژی صفحات لمسی برای کنترل محلی استفاده شده است.

همچنین برخی از تولیدکنندگان از رویه کریستال برای کلیدها استفاده می کنند که زیبایی کلید را دو چندان می کند. شکل زیر نمونه ای از کلیدهای لمسی هوشمند را نشان می دهد.

کلید لمسی هوشمند در تجهیزات خانه هوشمند

 • رله هوشمند

رله هوشمند یا ماژول عملگر هوشمند به عنوان یک نود قطع و وصل کننده جریان الکتریکی، عملکردی مشابه فیوز دارد. این قابلیت به کاربر امکان می دهد برق مصرفی وسایل الکتریکی را کنترل کند. با اتصال لوازم برقی به رله هوشمند می توان آن ها را به کمک تلفن همراه کنترل کرد. کلیه تجهیزات الکتریکی که امکان روشن و خاموش کردن آن ها با قطع و وصل جریان برق ممکن است، با رله هوشمند قابل کنترل هستند.

به عنوان مثال می توان این ماژول را پشت پریز نصب کرد و پریز سنتی را به هوشمند تبدیل کرد. با اینکار هر دستگاهی که به پریز متصل شود، قابلیت کنترل از طریق تلفن همراه را خواهد داشت.

برخی از تولیدکنندگان یک گجت هوشمند مستقل به نام پریز هوشمند به بازار عرضه می کنند و برخی تولیدکنندگان نیز با تولید رله هوشمند، امکان هوشمندسازی پریزهای سنتی را در اختیار کاربر قرار می دهند. رله هوشمند را می توان اساس کار تجهیزات خانه هوشمند نامید.

این گجت کوچک قابلیت های فراوانی دارد و برای کنترل درب ورودی و درب پارکینگ و … نیز می توان از آن بهره برد.

 • شیر برقی هوشمند

شیر برقی هوشمند کاربردهای مختلفی در سیستم خانه هوشمند دارد. از کنترل شیر اصلی آب و گاز گرفته تا کنترل سیستم آبیاری. تصور کنید عازم سفر هستید و پس از طی کردن یک مسافت طولانی به یاد می آورید که شیر اصلی گاز را نبسته اید.

در صورت استفاده از شیر برقی هوشمند به راحتی از هرکجای دنیا قادر خواهید بود شیر اصلی گاز و آب را بسته یا باز کنید. علاوه بر این از هر کجای دنیا قادر خواهید بود سیستم آبیاری باغچه را فعال و باغچه را آبیاری کنید. تولیدکنندگان مختلف جهت کنترل شیر برقی هوشمند، تجهیزات متفاوتی دارند. گروهی از آن ها ترجیح می دهند از شیر برقی در کنار رله هوشمند استفاده کنند.

گروهی دیگر اقدام به استفاده از عملگر برقی شیر اهرمی و رله هوشمند می نمایند. هر یک از این سیستم ها دارای مزایا و معایبی هستند. با توجه به نیاز کاربر و همچنین طراحی تیم مشاور از هریک می توان استفاده کرد. اما مزیت کنترلر شیر اهرمی نسبت به شیر برقی در این است که در صورت قطع برق می توان وضعیت شیر را به صورت دستی تغییر داد.

 • سیستم امنیتی هوشمند

سیستم امنیتی هوشمند می تواند خانه هوشمند شما را کامل کند. این سیستم ها دارای بخش های مختلفی هستند که از آن جمله می توان به دوربین هوشمند، سنسور هوشمند و … اشاره کرد. بخش های مختلف سیستم امنیتی هوشمند، وظیفه رصد کردن محیط و ارسال اطلاعات برای دستگاه مرکزی را دارند. سنسورها و دوربین ها وظیفه ثبت ورود غیرمجاز به محیط و ارسال این موضوع برای دستگاه مرکزی را بر عهده دارند.

کلیه تجهیزات خانه هوشمند قابلیت اتصال به اینترنت و از آنجا اتصال به تلفن همراه کاربر را دارند. سیستم امنیتی هوشمند پیام های مقتضی را برای کاربر ارسال می کند. پیام هایی از قبیل ورود نا خواسته به محیط و … .

اپلیکیشن خانه هوشمند

از طرفی دستگاه کنترل مرکزی خانه هوشمند قابلیت کنترل سایر تجهیزات و اجرای سناریوهای مختلف را دارد. با تشخیص ورود غیر مجاز به محیط، سناریوی امنیتی توسط دستگاه کنترل مرکزی اجرا می شود. با اجرای این سناریو و بسته به میزان تجهیزات استفاده شده در خانه هوشمند اتفاقات متفاوتی می تواند به وقوع بپیوندد.

لازم به ذکر است برخی از سیستم های هوشمند بی نیاز از دستگاه کنترل مرکزی عمل می کنند.

یک سناریوی امنیتی ساده

در اینجا می خواهیم یک سناریوی امنیتی ساده را با هم بررسی کنیم. با تشخیص ورود غیر مجاز توسط سنسورها، لامپ ها به صورت چشمک زن در می آیند. آژیر صوتی به صدا در می آید، قفل در بسته می شود و … . همچنین ورود ناخواسته از طریق اپلیکیشن خانه هوشمند، پیامک یا تماس تلفنی به کاربر اطلاع داده می شود. جهت تشخیص ورود ناخواسته، سیستم های مختلف خانه هوشمند از روش های مختلفی استفاده می کنند.

برخی از سیستم ها از سنسور تشخیص حرکت استفاده می کنند. برخی از سیستم ها از دوربین های هوشمند استفاده می کنند. برخی سیستم ها از سنسورهای مغناطیسی درب و پنجره استفاده می کنند. بعضی از سیستم های هوشمند نیز ترکیبی از همه موارد را مورد استفاده قرار می دهند.

 • دستگاه کنترل کننده مرکزی

برخی از تجهیزات خانه هوشمند به صورت مستقل و مستقیم به اینترنت متصل می شوند. از آن جمله می توان به کلید لمسی هوشمند وایفای و رله هوشمند وایفای اشاره کرد. اما برخی از سیستم ها برای اتصال به اینترنت از دستگاه واسط استفاده می کنند. این دستگاه مغز متفکر خانه هوشمند و پل ارتباطی تجهیزات با اینترنت است.

هر کدام از این سیستم ها دارای مزایا و معایبی هستند. قیمت نودهای مشابه در سیستم های مبتنی بر کنترل کننده مرکزی ارزانتر از نودهای مستقل است. در عوض هزینه خرید کنترل کننده مرکزی نیز به هزینه خانه هوشمند افزوده می شود.

به طور کلی چنانچه قصد استفاده از سیستم هوشمند در ابعاد کوچک دارید، نودهای مستقل انتخاب بهتری هستند. اما برای سیستم های با تعداد نود کنترلی زیاد، استفاده از کنترل کننده مرکزی علاوه بر کاهش هزینه، قابلیت توسعه سیستم در آینده را نیز فراهم می کند.

 • اپلیکیشن خانه هوشمند

بدون شک کنترل تجهیزات با موبایل یکی از جذاب ترین بخش های سیستم هوشمند است. برای رسیدن به این هدف لازم است از اپلیکیشن خانه هوشمند استفاده کنید. کاربر می تواند با استفاده از اپلیکیشن فرمان های کنترلی مورد نظر خود را صادر کند. همچنین تعریف و اجرای سناریو از دیگر قابلیت های نرم افزار کاربردی تلفن همراه خانه هوشمند است.

این اپلیکیشن ها متناسب با سیستم عامل های مختلف موبایل از جمله اندروید و IOS توسعه می یابند. در برخی از سیستم ها اپلیکیشن های تحت وب نیز ارائه شده است.

ساختمان هوشمند چگونه کار می کند؟

پس از آشنایی با قابلیت ها و تجهیزات خانه هوشمند، به بررسی عملکرد خانه هوشمند می پردازیم. همانطور که اشاره شد، سیستم هوشمند قابلیت کنترل سیستم روشنایی و تجهیزات الکتریکی از طریق موبایل را فراهم می کند. برای کنترل از طریق موبایل نیاز به یک نرم افزار کاربردی داریم.

این نرم افزار برای برندهای مختلف متفاوت است و تولیدکنندگان مختلف تجهیزات خانه هوشمند نرم افزار کاربردی اختصاصی خود را عرضه می کنند. برای استفاده از تجهیزات هر تولید کننده باید نرم افزار کاربردی ویژه همان تولید کننده را نصب کنید. پس از نصب نرم افزار کاربردی لازم است کنترل کننده مرکزی یا نودهای مستقل را به اینترنت متصل کنید. اینکار از طریق نرم افزار کاربردی تلفن همراه انجام می شود.

همچنین در صورت استفاده از سیستم مبتنی بر کنترل کننده مرکزی لازم است نودهای شبکه را به کنترل کننده مرکزی معرفی کنید. اینکار نیز از طریق نرم افزار کاربردی انجام می شود. پس از پیکره بندی شبکه خانه هوشمند جهت تغییر وضعیت هریک از نودها کافی است آیکون مربوط به آن را در نرم افزار کاربردی تلفن همراه یکبار لمس کنید.

سناریوهای ساختمان هوشمند

سیستم خانه هوشمند قابلیت تعریف سناریوهای مختلف را به کاربر ارائه می کند.

منظور از سناریو، عملیات کنترلی است که به صورت همزمان بر روی چند نود انجام می شود. به عنوان مثال جهت خروج از منزل می توان سناریوی خروج را تعریف کرد که به صورت همزمان تمام لامپ ها را خاموش می کند، سیستم امنیتی را فعال می کند و … .

انتخاب سیستم خانه هوشمند

در انتخاب سیستم خانه هوشمند باید به نکات مختلفی توجه کنید.

 • نصب و راه اندازی آسان

نصب برخی از انواع سیستم هوشمند نیاز به تغییر در سیم کشی ساختمان و یا عوض کردن قوطی کلیدها دارد که کاری سخت و هزینه بر است. علاوه بر این نصب و راه اندازی برخی از انواع سیستم خانه هوشمند نیاز به دانش فنی دارد. این در حالی است که برخی تجهیزات خانه هوشمند بدون نیاز به تغییر سیم کشی و در قوطی کلیدهای سنتی نصب می شوند. این تجهیزات اغلب بدون نیاز به دانش فنی و تجهیزات خاص قابل نصب وراه اندازی هستند.

 • قابلیت توسعه خانه هوشمند

از جمله مهمترین نکات در انتخاب سیستم خانه هوشمند، توسعه پذیری سیستم است. منظور از توسعه پذیری افزودن نودهای بیشتر به شبکه در آینده است. این قابلیت برای سیستم های مبتنی بر کنترل کننده مرکزی قابل بررسی است. دستگاه کنترل کننده مرکزی دارای محدودیت تعداد نود قابل کنترل است.

 • طراحی ظاهری

تجهیزات خانه هوشمند با طراحی های متنوعی در بازار موجود است. البته هیچ یک از تجهیزات هوشمندسازی ساختمان به اندازه کلید لمسی هوشمند در معرض دیده شدن نیستند. بنابراین به دنبال ظاهر زیبا برای کلید لمسی هوشمند باشید. کلیدهای لمسی هوشمند با رویه های مختلف از جنس پلاستیک، کریستال و چوب در رنگ های متنوع تولید می شوند.

شما می توانید مطابق با سلیقه خود و براساس نیاز دکوراسیون داخلی محیط مورد نظر، کلید لمسی هوشمند مناسب را انتخاب کنید. لازم به ذکر است برخی از تولیدکنندگان اقدام به تولید تجهیزات خانه هوشمند سفارشی نیز می کنند.

 • خدمات پس از فروش

بسیاری از تولیدکنندگان تجهیزات هوشمندسازی ساختمان اقدام به ارائه خدمات پس از فروش برای محصولاتشان می کنند. قبل از خرید از صحت و کیفیت خدمات پس از فروش محصول مورد نظرتان اطمینان حاصل کنید.

خدمات پس از فروش خانه هوشمند

 • عملکرد مناسب و بدون دردسر

عملکرد صحیح تجهیزات ساختمان هوشمند به طراحی و ساخت آن ها مربوط است. به عنوان مثال چنانچه در طراحی کلید لمسی به فاصله مناسب محل های لمس توجه نشود، هنگام استفاده با مشکل لمس همزمان چند پل از کلید مواجه می شوید. علاوه بر این طراحی نادرست کلید می تواند بر عملکرد آن در دراز مدت تاثیر منفی بگذارد.

 • استانداردسازی

استاندارد بودن تجهیزات هوشمندسازی ساختمان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. اغلب تجهیزات هوشمندسازی ساختمان جهت برقراری ارتباط با کنترل کننده مرکزی و سایر نودها از تکنولوژی ارتباط بی سیم استفاده می کنند.

ارتباط بی سیم انواع مختلفی دارد که بلوتوث و ارتباط رادیویی (RF) از انواع مختلف آن هستند. تمام تکنولوژی های ارتباط بی سیم، اطلاعات را از طریق امواج الکترومغناطیسی تبادل می کنند. چنانچه توان تولید موج نودهای ساختمان هوشمند زیاد (بیش از حد استاندارد) باشد، در دراز مدت آسیب های جبران ناپذیری به سلامتی افراد وارد می کند.

با توجه به اهمیت این موضوع، استاندارد بودن تجهیزات هوشمندسازی ساختمان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در حال حاضر استاندارد داخلی در این زمینه تدوین نشده است. استانداردهای بین المللی IEC و CE از جمله مهمترین استانداردهای موجود در این زمینه است.

نتیجه گیری

خانه هوشمند در کنار امکانات و مزایایی که برای کاربران دارد، می تواند چالش هایی برا نیز برای آن ها به وجود بیاورد. بزرگترین چالش ها زمانی به وجود می آیند که هنگام خرید دقت کافی را اعمال نکنید. علاوه بر نکات بیان شده در این مقاله، شناخت دقیق نیازهای پروژه و توانمندی محصولات از اهمیت بالایی برخوردار است.

4 دیدگاه دربارهٔ «همه چیز درباره ی خانه هوشمند;

  • سلام و ارادت
   خانه هوشمند امکانات زیادی داره که می شه از اونا به عنوان قابلیت یا فایده نام برد. اما به طور کلی مزایای خانه هوشمند رو میشه در چند مورد خلاصه کرد:
   1- کنترل پذیری بالا: همانطور که در مقاله بیان شده، خانه هوشمند امکان کنترل تجهیزات از طریق موبایل رو برای ما فراهم می کنه. بنابراین در هر زمان و هر مکانی که باشیم می تونیم کنترل های مورد نظر رو روی خونمون انجام بدیم. این وضعیت رو با خانه های سنتی که جهت کنترل حتما باید در محل کلید حضور داشته باشید مقایسه کنید ….
   2- راحتی استفاده: با توجه به نکته اولی که اشاره کردم، استفاده از خانه هوشمند بسیار راحته. زمانی که در حال استراحت روی تخت هستید به راحتی هر بخش خونه رو که بخواین می تونید کنترل کنید.
   3- آسایش و آرامش: فرض کنید عازم سفر هستید و بعد از طی مسافت زیادی یادتون می یاد که شیر اصلی گاز رو نبستید. یا حالت بدترش اینه که شک می کنید شیر رو بستید یا نه!!! با این شرایط در تمام طول سفر ذهن شما درگیر شیر گاز خواهد بود. اما اگه خانه هوشمند داشته باشید به راحتی از هر کجای دنیا می توانید وضعیت تجهیزات رو کنترل کنید و کارهای مورد نظرتون رو انجام بدید.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید