همه چیز درباره ی روشنایی هوشمند

فهرست مطالب

روشنایی هوشمند یکی از قابلیت های جذاب خانه هوشمند است. به دلیل نقش پر رنگ روشنایی در زندگی امروز، این بخش از خانه هوشمند از اهمیت بالایی برخوردار است. کنترل هوشمند روشنایی بخش جدایی ناپذیر اغلب ساختمان های هوشمند است.

برای ارائه این امکان در یک ساختمان راهکارهای متفاوتی وجود دارد. شرکت های تولید کننده و ارائه دهنده خدمات براساس نیاز کاربر و تجهیزات موجود این بخش از سیستم را اجرا می کنند. در این مقاله به بررسی دقیق این بخش از خانه هوشمند خواهیم پرداخت. با من همراه باشید …

خانه هوشمند چیست؟

در ابتدای صحبت اشاره کردم که روشنایی هوشمند یکی از قابلیت های خانه هوشمند است. اما خانه هوشمند چیست؟ تصور کنید شب هنگام که برای خواب به تختخواب رفته اید متوجه روشن ماندن لامپ های پذیرایی می شوید. حالت بدتر زمانی است که به سفر رفته اید و فکر باز بودن شیر اصلی گاز شما را آزار می دهد … .

برای مواجه نشدن با این وضعیت ها یک راهکار هوشمندانه وجود دارد. با استفاده از خانه هوشمند می توانید در هر لحظه و از هرکجای دنیا خانه خود را تحت کنترل درآورید. تنها چیزی که به آن نیاز دارید یک تلفن همراه هوشمند است که اینترنت متصل شده است.

کنترل روشنایی هوشمند

نرم افزار کاربردی خانه هوشمند رابط کاربری شما با خانه هوشمند است. تجهیزات هوشمندسازی ساختمان به اینترنت متصل شده و امکان دسترسی به آن ها از طریق موبایل فراهم می شوند. همچنین زمانی که در خانه حضور دارید بدون نیاز به اینترنت و به کمک موبایل می توانید آن ها را کنترل کنید.

علاوه بر کنترل روشنایی هوشمند، امکانات دیگری نیز در خانه هوشمند قابل ارئه هستند که از آن جمله می توان بهخ موارد زیر اشاره کرد:

  • هوشمند سازی لوازم برقی
  • هوشمند سازی پرده و کرکره برقی
  • نورپردازی هوشمند
  • کنترل شیرهای اصلی آب و گاز
  • کنترل هوشمند تجهیزات سرمایش و گرمایش
  • و …

کنترل روشنایی هوشمند

اکنون به بررسی راه های مختلف ارائه روشنایی هوشمند می پردازیم. برای اینکار به سخت افزاری نیاز داریم که از یک سو با اینترنت در ارتباط باشد و از سوی دیگر جریان برق لامپ را کنترل کند. اغلب این قابلیت خانه هوشمند به دو طریق قابل ارائه است:

هر یک از این راهکارها مزایا و چالش هایی دارند. از سوی دیگر اجرای هر کدام نیاز به الزاماتی دارد که گاهی اوقات برای ما ایجاد محدودیت می کنند. مهم ترین نکته ای که قبل از انتخاب هر یک از این راهکارها باید مورد توجه قرار دهید، زیرساخت مورد نیاز برای اجرای پروژه است.

کنترل روشنایی با کلید لمسی هوشمند

استفاده از کلید هوشمند برای کنترل روشنایی راهکاری ساده و در دسترس است. این کلیدها به راحتی جایگزین کلیدهای سنتی شده و امکان روشنایی هوشمند را فراهم می کنند. این کلیدها ظاهر زیبایی دارند و به عنوان یک المان دکوراتیو می توان از آن ها یاد کرد. رنگبندی این کلیدها متنوع است و متناسب با نیاز پروژه و سلیقه کاربر انتخاب می شوند.

به عنوان مثال کلیدهای لمسی هوشمند گلدور در رنگ های سفید، مشکی و بژ عرضه می شوند. علاوه بر این تعداد پل کلیدها متنوع است و در انواع یک پل، دو پل، سه پل، چهار پل، شش پل و هشت پل عرضه می شوند.

برای کنترل روشنایی هوشمند کافی است کلیدهای سنتی را با کلید هوشمند جایگزین کنید. سپس کلید لمسی هوشمند و.ای فای را به اپلیکیشن معرفی کنید و از هرجای دنیا به کلید خود دسترسی داشته باشید.

رله هوشمند و روشنایی هوشمند

رله هوشمند را می توان به عنوان پرکاربردترین ابزارک خانه هوشمند معرفی کرد. کنترل روشنایی هوشمند تنها یکی از کاربردهای رله های هوشمند است. وظیفه اصلی این ابزارک، قطع و وصل جریان برق است. درست مانند یک فیوز. بنابراین می توان از آن ها برای کنترل کلیه وسایل برقی بهره برد. رله هوشمند در دو نوع تابلویی و توکار تولید می شوند.

رله های توکار ابعاد کوچکی دارند و در پشت کلید و پریزهای سنتی نصب می شوند. اما رله های تابلویی ابعادی معادل چند فیوز مینیاتوری دارند و در داخل تابلو برق نصب می شوند. رله های توکار استفاده راحتی دارند و برای استفاده از آن ها نیازی به ایجاد تغییر در سیم کشی نیست. محدودیت این رله ها در میزان جریان قابل تحمل توسط آن هاست. برای استفاده از رله های تابلویی لازم است سیم کشی تغییر کند.

در این سیستم کلیه سیم ها داخل تابلو برق تجمیع می شوند. به دلیل این محدودیت کنترل روشنایی هوشمند با رله تابلویی در ساختمان های ساخته شده کار دشواری است.

جمع بندی روشنایی هوشمند

در این مقاله دو راهکار قابل اجرا در خانه هوشمند برای کنترل روشنایی را معرفی کردیم. شما می توانید متناسب با نیازهای پروژه، سلیقه، زیرساخت موجود و بودجه هوشمندسازی هریک از آن ها را انتخاب کنید. توصیه می کنیم حتما قبل از اقدام به خرید این تجهیزات از تطابق زیرساخت پروژه با تجیزات انتخابی خود اطمینان حاصل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *