2 قابلیت عجیب در ساختمانهای هوشمند

فهرست مطالب

ساختمانهای هوشمند در حال گسترش روزافزون در سطح دنیا هستند. افزایش سطح دسترسی و آسایش افراد در استفاده از این ساختمانها، از جمله دلایل گسترش استفاده از این تکنولوژی در سطح دنیاست. در ساختمانهای هوشمند همه کارها به کمک تلفن همراه هوشمند انجام می شود.

برای روشن یا خاموش کردن هر وسیله برقی کافی است یکبار صفحه موبایل خود را لمس کنید به همین راحتی .. . ساختمانهای هوشمند بسیار متنوع هستند. علاوه بر شرکت تولید کننده تجهیزات، قابلیت های تجهیزات هوشمند نیز در تنوع خانه های هوشمند موثر است. حتی خانه های هوشمندی که از محصولات یک برند مشابه استفاه می کنند نیز ممکن است قابلیت های یکسانی نداشته باشند.

به عنوان مثال با تغییر نسل محصولات هوشمندسازی ساختمان که معمولا هر 2 سال یکبار اتفاق می افتد؛ قابلیت های خانه هوشمند به کلی تغییر می کند.

امکانات ساختمانهای هوشمند

برخی از ساختمانهای هوشمند قابلیت های متعارفی دارند. کنترل سیستم روشنایی، کنترل تردد، کنترل سیستم سرمایش و گرمایش قابلیت هایی است که به صورت عمومی در خانه هوشمند ارائه می شود. برخی خانه های هوشمند قابلیت های بیشتری دارند.

از آن جمله می توان به کنترل از طریق دستیار صوتی، کنترل درب ورودی، ترموستات هوشمند، سنسورهای دما و رطوبت و … اشاره کرد. ذکر این نکته ضروری است که گاهی اوقات تفاوت در قابلیت های ساختملنهای هوشمند به خاطر نیاز کاربران است.

سفارش هوشمندسازی ساختمان براساس نیاز و درخواست مشتریان صورت می گیرد. گاهی اوقات ممکن است یک مجموعه قادر به ارائه امکاناتی باشد، اما مخاطب تمایلی به استفاده از آن ها نداشته باشد. بنابراین قبل از انتخاب خانه هوشمند خود حتما با شرکت های مجری هوشمندسازی در مورد امکانات قابل ارائه آن ها و نازهای خودتان صحبت کنید.

قابلیت های عجیب در خانه هوشمند

مانند تمام تکنولوژی های دیگر، در استفاده از خانه هوشمند نیز می توان افرادی با ایده های عجیب پیدا کرد. هر ایده ای که داشته باشید در خانه هوشمند قابل پیاده سازی است به شرط آنکه برای پیاده سازی نیاز به تجهیزات خاصی نداشته باشید.

اغلب نیازهای کاربران در زمینه قابلیت های خانه هوشمند، به کمک رله هوشمند و تجهیزات جانبی قابل انجام است. چرا که رله هوشمند قابلیت قطع و وصل جریان الکتریکی تجهیزات مختلف را دارد. بنابراین با قطع و وصل برق می تواند آن ها را خاموش یا روشن کند.

حمام استخری

یکی از قابلیت های عجیبی که در ساختمانهای هوشمند مورد استفاده قرار گرفته است، حمام استخری است. حمام استخری متشکل از یک استخر کوچک و یک دوش در بالای آن است. برای باز و بسته کردن دوش از یک شیربرقی استفاده شده است.

جهت حمام کردن ابتدا باید به کمک اپلیکیشن خانه هوشمند دوش را باز کنید و سپس وارد استخر شوید. اگر قصد دوش گرفتن داشته باشید، شیر تخلیه استخر را به کمک اپلیکیشن باز می کنید.

سناریوی عجیب در ساختمانهای هوشمند

چنانچه قصد استفاده از استخر را داشته باشید، ابتدا شیر تخلیه را باید ببندید و سپس دوش را باز کنید. در این حالت ارتفاع آب استخر قابل تنظیم است و پس از رسیدن به ارتفاع مورد نظر، سیستم به شما اطلاع رسانی خواهد کرد. اکنون می توانید از حمام استخری خود استفاده کنید …

فراری دادن دزد

یکی دیگر از قابلیت های عجیب مورد استفاده در خانه هوشمند، سناریوی فراری دادن دزد است. به سناریوی زیر توجه کنید:

“به محض تشخیص ورود غیر مجاز به ساختمانهای هوشمند به کمک سنسورها و یا دوربین ها سناریوی امنیتی فعال می شود. با فعال شدن سناریوی امنیتی لامپ راهرو روشن شده و صدای پای آمدن شما به سمت دزد پخش می شود. همچنین می توان علاوه بر پخش کردن صدای پا، پیغام های صوتی نیز برای کاربر پخش کرد. به عنوان مثال ای دزد نابکار اینجا چکار می کنی … ”

این سناریوی فرضی یک سناریوی ساده بود و می توان سناریوهای پیچیده تر از این را نیز اجرا کرد. اگر داستان نویس خوبی هستید، می توانید یک سناریوی جذاب برای این موضوع بنویسید. خوشحال میشیم سناریوهای جذاب خودتون رو با ما و خوانندگان محترم ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *