کنترلر دینامیک از جمله بخش های جذاب خانه هوشمند است. چنانچه با خانه هوشمند اشنایی ندارید پیشنهاد می کنم ابتدا مقاله “خانه هوشمند چیست؟” را بخوانید.

قابلیتی که کنترلر دینامیک به خانه هوشمند شما اضافه می کند، امکان کنترل همه نودها به صورت یکجا از یک نقطه است. البته در برخی مدل ها کنترلر دینامیک نقش کنترل کننده مرکزی سیستم را نیز بازی می کند. چنانچه از سیستم خانه هوشمندی استفاده کنید که در آن نقش کنترلر مرکزی بر عهده کنترلر دینامیک گذاشته شده باشد، ناگزیر به استفاده از کنترلر دینامیک خواهید بود.

اما برخی دیگر از سیستم های خانه هوشمند، از کنترلر دینامیک به عنوان یک نود کنترلی بهره می برند. در این سیستم ها کنترلر مرکزی خانه هوشمند دستگاه دیگری است که با نام های مختلف شناخته می شود. از جمله نام هایی که برای کنترلر مرکزی خانه هوشمند استفاده  می شود عبارتند از: هاب مرکزی، دستگاه کنترل مرکزی خانه هوشمند و … .

تشخیص ضرورت استفاده یا عدم استفاده از کنترلر دینامیک بر عهده مصرف کننده است. ما در این مقاله سعی می کنیم به عنوان مشاوری امین، نکات مختلفی که در استفاده از کنترلر دینامیک باید به آن توجه شود را بررسی کنیم.

زیبایی و کارایی

کنترلر دینامیک می تواند فضایی مدرن و زیبا در خانه شما ایجاد کند. با نصب این پنل بر روی دیوار، شما قادر خواهید بود تمامی نودهای کنترلی خانه هوشمند را از محل پنل لمسی هوشمند کنترل و سناریوهای مختلف مورد نظرتان را اجرا کنید.

هزینه و نگهداری

کنترلر دینامیک در ابعاد مختلفی ساخته می شود. همچنین میزان کارایی و طول عمر مفید پنل ها با هم فرق می کند؛ بنابراین هزینه خرید پنل ها متفاوت است. اما می توان گفت هزینه نگهداری پنل ها بسیار ناچیز است و در واقع تنها هزینه اولیه را باید پرداخت کنید.

کنترلر دینامیک خانه هوشمند گلدوِر

شرایط نصب

محل نصب پنل هوشمند عموما نیاز به یک زوج سیم فاز و نول (برق شهر) جهت تامین تغذیه پنل دارد. در برخی از سیستم های سیمی نیز ولتاژ 12 ولت مستقیم به داخل قوطی کلیدها منتقل می شود. اما شرایط فیزیکی محل نصب پنل از قبیل ابعاد محل نصب و … با توجه به برند پنل ها متفاوت است. برخی از انواع کنترلر دینامیک در قوطی کلید برق قابل نصب است و برخی دیگر قوطی های مخصوص به خود را دارند.

چنانچه قصد استفاده از پنل لمسی برای پروژه های در حال استفاده دارید، زیرساخت مورد نیاز برای نصب اهمیت بیشتری پیدا می کند. قبل از اقدام به خرید از زیرساخت مورد نیاز برای نصب تجهیزات اطمینان حاصل کنید.

ضرورت استفاده از کنترلر دینامیک

استفاده از پنل هوشمند در دو مورد ضروری است. همانطور که در ابتدای مقاله بیان شد، مورد اول زمانی است که پنل هوشمند به عنوان کنترل کننده مرکزی خانه هوشمند عمل می کند. در این صورت به منظور عملکرد سیستم خانه هوشمند باید از کنترلر دینامیک استفاده کنید.

مورد دوم استفاده از پنل لمسی هوشمند در مکان هایی مانند مراکز تجاری، تالارها، رستوران ها و … است. عموما در این مکان ها علاقه مند نیستیم که کارمندان اپلیکیشن خانه هوشمند را روی موبایل خود نصب کنند و از طریق موبایل کنترل بخش های مختلف را انجام دهند.

در این صورت چنانچه به هر دلیلی مسئول کنترل سیستم در محل کار حاضر نشود یا برای موبایلش اتفاقی بیافتد، عملکرد سیستم دچار اختلال می شود.

اگرچه بسیاری از تولیدکنندگان امکان تهیه فایل پشتیبان از نرم افزار کاربردی را ارائه می دهند، اما فرآیند نصب نرم افزار بر روی گوشی جدید و بارگذاری فایل پشتیبان کمی زمانبر است. چراکه باید گوشی جدید به سیستم کنترل کننده مرکزی معرفی شود.

در اینگونه موارد بهترین راهکار، استفاده از پنل لمسی هوشمند است. پنل لمسی هوشمند همیشه در محل حاضر است و تمام سناریوهای برنامه ریزی شده با استفاده از آن به راحتی قابل اجرا هستند.

آیا استفاده از کنترلر دینامیک ضروری است؟

تصمیم گیری برای استفاده یا عدم استفاده از پنل هوشمند بر عهده کاربر است. با توجه به موارد بیان شده در بالا پس از بررسی نیازها، میزان هزینه و موارد استفاده پنل می توان نسبت به استفاده یا عدم استفاده از آن اقدام کرد. اما به خاطر داشته باشید قبل از اقدام به خرید و نصب سیستم خانه هوشمند حتما با مشاوری کاردان مشورت کنید و از او بخواهید بهترین پلن را برای شما طراحی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *