آشنایی با عملکرد خانه هوشمند و اجزای آن به درک بهتر ما از این تکنولوژی کمک می کند. در این مقاله، به عنوان مثالی عملی، سیستم خانه هوشمند گلدوِر را تشریح می کنیم. پیشنهاد می کنیم قبل از خواندن این مطلب، با مطالعه مقاله خانه هوشمند چیست؟ با کلیات خانه هوشمند آشنا شوید.

لایه های ارتباطی و عملکرد خانه هوشمند

توپولوژی ارتباطی و کنترلی خانه هوشمند در سه سطح قابل بررسی است:

لایه های مختلف عملکرد خانه هوشمند

سطح اول: کاربر

اولین لایه عملکرد خانه هوشمند به ارتباط کاربر با سیستم اختصاص دارد. کاربر از طریق موبایل و نرم افزار کاربردی گلدوِر با لایه دوم خانه هوشمند در ارتباط است. در این لایه کاربر می تواند از پنل لمسی هوشمند نیز استفاده کند. پنل هوشمند در اندازه های 7 و 10 اینچ عرضه و با توجه به نیاز کاربر قابل سفارشی سازی است. این پنل امکان کنترل متمرکز اتوماسیون خانه هوشمند از یک نقطه را برای کاربران فراهم می کند.
نرم افزار کاربردی گلدوِر با رابط گرافیکی قوی، کاربری آسانی دارد. قابلیت نصب بر روی سیستم عامل های اندروید و ios همه نیازهای شما را برآورده می کند. بسته به نوع سیستم هوشمند مورد استفاده، پیام های کنترلی از طریق اینترنت یا پیامک به لایه دوم ارسال می شود.

ارتباط کاربر با سیستم هوشمند

با توجه به کدینگ اختصاصی طراحی شده جهت برقراری ارتباط بین اجزای خانه هوشمند گلدوِر، جهت ارسال پیامک نیز باید از طریق نرم افزار کاربردی اقدام شود. ابتدا کاربر فرمان موردنظر را تولید می کند. به صورت پیش فرض زمانی که ارتباط نرم افزار و سیستم کنترل کننده مرکزی با اینترنت برقرار است، این پیغام از طریق اینترنت ارسال می شود.
ممکن است به هر دلیلی ارتباط نرم افزار و کنترل کننده از طریق اینترنت برقرار نشود. در اینصورت ابتدا پیغام عدم برقرای ارتباط از طریق اینترنت نمایش داده می شود. سپس در صورت تمایل کاربر فرمان مورد نظر از طریق پیامک به کنترل کننده مرکزی ارسال می شود. کنترل کننده مرکزی فرمان را به لابه سوم منتقل و پیامی مبنی بر انجام فرمان صادر شده به نرم افزار کاربردی ارسال می کند.
جهت آشنایی بیشتر با نرم افزار کاربردی گلدوِر و نحوه عملکرد آن پیشنهاد می کنیم “نرم افزار کاربردی گلدوِر” را بخوانید.

سطح دوم: کنترل کننده مرکزی و عملکرد خانه هوشمند

در عملکرد خانه هوشمند، سیستم کنترلی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. این بخش از سیستم به عنوان مغز متفکر و رابط بین کاربر و تجهیزات خانه هوشمند عمل می کند.
این بخش از سیستم خانه هوشمند گلدوِر که گیت وی نامیده می شود، پیام های کنترلی کاربر را دریافت کرده و پس از رمزگشایی اطلاعات، فرمان های لازم را به سطح سوم شبکه که تجهیزات اجرا کننده فرامین روشنایی و دستگاه های برقی هستند ارسال می کند.
پس از ارسال فرمان کنترلی به تجهیزات سطح سوم، عملگرها فرمان را اجرا کرده و یک پیام فیدبک برای گیت وِی ارسال می شود. گیت وِی نیز پس از دریافت، رمزگشایی و رمزگذاری مجدد اطلاعات، پیغام اجرا و یا عدم اجرای فرمان مورد نظر کاربر را به نرم افزار کاربردی ارسال می کند تا کاربر از وضعیت جدید مطلع شود.

سطح سوم: تجهیزات عملگر فرامین

پس از آشنایی با عملکرد خانه هوشمند در لایه های اول و دوم ، به معرفی لایه سوم می پردازیم. منظور از تجهیزات عملگر، تجهیزاتی است که به صورت مستقیم با مصرف کننده های الکتریکی از قبیل تجهیزات روشنایی، وسایل برقی، پرده و … در ارتباط هستند. در واقع این بخش از خانه هوشمند وظیفه انجام عملیات مورد نظر کاربر را برعهده دارد.
امکانات بسیار متنوعی در خانه هوشمند قابل ارائه هستند. ارائه هریک از این امکانات مستلزم استفاده از تجهیزات ویژه ای است. در ادامه به معرفی مهمترین تجهیزات مورد استفاده در خانه هوشمند می پردازیم.

1- کلید هوشمند

جهت کنترل روشنایی از کلید لمسی هوشمند استفاده می شود. این کلیدها علاوه بر طراحی زیبا و قابلیت سفارشی سازی از کارایی بالایی برخوردارند. وظیفه این کلیدها در عملکرد خانه هوشمند، کنترل روشن و خاموش کردن تجهیزات مختلف روشنایی است.
این کلیدها با گیت وِی در ارتباطند و امکان کنترل سیستم روشنایی از طریق نرم افزار کاربردی را فراهم می کنند.

2- رله هوشمند

نقش رله های هوشمند در عملکرد خانه هوشمند قابل توجه است. این تجهیزات در واقع پریزهای معمولی را به پریز هوشمند تبدیل می کنند. وسایل برقی از قبیل کولرگازی، سیتم گرمایش پکیج یا فن کوئل، فن ها، شیر برقی آبیاری گیاهان، دربازکن و … که به برق شهر متصل می شوند را می توان با استفاده از رله های هوشمند به سیستم کنترل مرکزی خانه هوشمند گلدوِر متصل کرد.
اتصال وسایل برقی به سیستم خانه هوشمند، امکان کنترل وسایل از طریق اپلیکیشن را فراهم می کند.

3- پرده برقی هوشمند

عملکرد خانه هوشمند شما با نصب پرده برقی کامل می شود . اگر تمایل دارید پرده ها و کرکره های شما نیز از طریق موبایل کنترل شوند، کافی است پرده یا کرکره های مورد نظرتان را به سیستم هوشمند گلدور وصل کنید.
شکل زیر به صورت کلی توپولوژی شبکه ارتباطی گلدور را نشان می دهد.
لایه های مختلف عملکرد خانه هوشمند

2 پاسخ

  1. با سلام و خسته نباشید
    آیا امکانش هست نسبت به همکاری توضیحاتی بدهید ممنون میشم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *