درباره ی نحوه هوشمند سازی ساختمان bms

در این مقاله به بیان مطالبی در مورد نحوه هوشمند سازی ساختمان bms پرداخته شده است و گام هایی که در مسیر هوشمند سازی باید بردارید را بیان کرده ایم

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که در زمینه نحوه هوشمند سازی ساختمان bms سوالاتی داشته باشید. در این مقاله سعی می کنیم به بیان نحوه هوشمند سازی ساختمان بپردازیم. منظور از هوشمند سازی ساختمان، انجام فعالیت های مختلف کنترلی بر روی تجهیزات ساختمان به کمک تلفن همراه هوشمند است.

یعنی با انجام هوشمند سازی ساختمان شما قادر خواهید بود کلیه سیستم های الکتریکی ساختمان را از طریق موبایل کنترل کنید. برای کنترل کردن تجهیزات به کمک موبایل لازم است نرم افزار کاربردی تلفن همراه مرتبط با سیستم استفاده شده در هوشمند سازی ساختمان را بر روی موبایل خود نصب کنید.

نحوه هوشمند سازی ساختمان bms

در ادامه به بررسی نحوه هوشمند سازی ساختمان در بخش های مختلف می پردازیم.

نحوه هوشمند سازی ساختمان bms

این بخش از آموزش امروز را با تقسیم بندی مراحل به چند گام مختلف ادامه می دهیم.

گام اول: زیرساخت هوشمند سازی ساختمان

منظور از زیرساخت هوشمندسازی ساختمان، بستر ارتباطی و نحوه اتصال تجهیزات مختلف هوشمندسازی ساختمان با یکدیگر است. در زمینه بستر ارتباطی می توان هوشمند سازی ساختمان را به دو گروه تجهیزات با ارتباط سیمی و تجهیزات بی سیم تقسیم کرد. هریک از این تجهیزات نحوه هوشمند سازی ساختمان bms متفاوتی دارند.

هر کدام از گروه های تجهیزات سیمی و بی سیم نیز به نوبه خود به زیرگروه های دیگری تقسیم می شوند. تجهیزات بی سیم برای برقراری ارتباط می توانند از تکنولوژی های ارتباطی مختلفی استفاده کنند که از آن جمله می توان به ارتباط رادیوی RF، ارتباط بلوتوث و ارتباط WIFI اشاره کرد.

ارتباط سیمی نیز انواع مختلفی دارد که در قالب پروتکل های ارتباطی KNX، Modbus و … تعریف می شوند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد پروتکل های ارتباطی خانه هوشمند پیشنهاد می کنم مقاله “پروتکل های ارتباطی خانه هوشمند را بهتر بشناسید” را مطالعه کنید.

نوع پروتکل انتخابی شما مستقیما بر نحوه هوشمند سازی ساختمان bms اثر گذار است. چنانچه قصد هوشمند سازی ساختمان در حال استفاده را داشته باشید، تجهیزات با ارتباط بی سیم دردسر کمتری برای شما ایجاد می کنند. اما اگر قصد هوشمند سازی ساختمان در حال ساخت را دارید عوامل اثر گذار بر انتخاب پروتکل ارتباطی، هزینه سیم کشی، میزان پوشش پروتکل و خواسته های مورد نیاز شما خواهند بود.

گام دوم: انتخاب شرکت تولید کننده تجهیزات

انتخاب شرکت تولید کننده تجهیزات هوشمندسازی ساختمان می تواند بر نحوه هوشمند سازی ساختمان bms شما نیز اثر گذار باشد. با این وجود چنانچه ابتدا اقدام به انتخاب پروتکل ارتباطی خانه هوشمند خود کنید، تعداد شرکت هایی که می توانید انتخاب کنید محدود می شود.

برخی از شرکت ها در زمینه تولید تجهیزات هوشمند سازی با سیم و برخی از شرکت ها در زمینه تولید تجهیزات بی سیم فعالیت می کنند. برخی از شرکت ها نیز هر دو نوع تجهیزات باسیم و بی سیم را تولید می کنند. اهمیت انتخاب درست پروتکل ارتباطی در محدود شدن تجهیزات قابل استفاده در هوشمندسازی ساختمان است.

از جمله موارد مهم دیگری که در انتخاب شرکت تامین کننده تجهیزات هوشمندسازی ساختمان باید به آن توجه کرد، نرم افزار کاربردی توسعه داده شده توسط شرکت تولید کننده تجهیزات است. نرم افزارهای کاربردی از نقطه نظر رابط کاربری، زبان مورد استفاده و قابلیت نصب بر روی دیوایس های مختلف قابل بررسی هستند.

نحوه استفاده از ساختمان هوشمند

پس از بیان نحوه هوشمند سازی ساختمان bms نوبت به بیان روش استفاده از سیستم هوشمند می رسد. استفاده از سیستم خانه هوشمند بسیار راحت و لذت بخش است. با استفاده از این سیستم برای انجام فعالیت های کنترلی کافی است یکبار صفحه تلفن همراه خود را نصب کنید.

هر کدام از تجهیزات متصل به سیستم هوشمندسازی ساختمان bms شما در داخل نرم افزار کاربردی یک آیکون منحصر به فرد دارند. برای روشن یا خاموش کردن وسایل کافی است یک بار آیکون آن ها در نرم افزار کاربردی خانه هوشمند را لمس کنید.

هوشمندسازی ساختمان پوشش گسترده ای دارد و علاوه بر کنترل سیستم روشنایی، سیستم سرمایش و گرمایش و تجهیزات الکتریکی می تواند کنترل سیستم امنیتی (دزدگیر) و … را نیز به دست بگیرد. در صورتی که سوالی در زمینه نحوه هوشمند سازی ساختمان bms دارید، با ما تماس بگیرید. کارشناسان ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.