خانه هوشمند بی سیم از جمله جدیدترین تکنولوژی ها در حوزه صنعت ساختمان است. این سیستم ها در مقایسه با خانه هوشمند سیمی مزایا و چالش هایی دارند. در این مقاله به بررسی دلایل استفاده از خانه هوشمند بیسیم می پردازیم.

خانه هوشمند سیمی تاریخچه طولانی تری دارد و در مقابل خانه هوشمند بی سیم جدیدتر است. در سیستم خانه هوشمند اتصال همه نودها به اینترنت ضروری است. برخی از تجهیزات به صورت مستقل به اینترنت متصل می شوند و برخی سیستم ها برای اتصال به اینترنت به کنترلر مرکزی خانه هوشمند نیاز دارند. در سیستم های باسیم این مهم از طریق کابل شبکه امکانپذیر می شود.

در سیستم های هوشمند بیسیم جهت ارتباط نودهای مختلف شبکه از تکنولوژی ارتباط بی سیم استفاده می شود. وجود برخی محدودیت ها استفاده از خانه هوشمند بی سیم را تحت الشعاع قرار می دهد. از جمله این محدودیت ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

چرا خانه هوشمند بی سیم؟

اگر محیط مورد نظر شما از نظر موارد بالا ایمن است، سیستم خانه هوشمند بیسیم می تواند بهترین انتخاب برای شما باشد. در ادامه به بیان دلایل ارجحیت استفاده از خانه هوشمند بی سیم می پردازیم.

دلیل اول: کاهش چشمگیر هزینه اولیه نصب و راه اندازی

در سیستم های خانه هوشمند باسیم جهت اتصال نودها به کنترلر مرکزی از کابل شبکه استفاده می شود. در این سیستم ها به دلیل تعداد زیاد کابل شبکه متصل به کنترلر مرکزی، کنترلر مرکزی خانه هوشمند باید در تابلو برق ساختمان نصب شود.

با یک حساب سرانگشتی می توان دریافت که سیم کشی این سیستم هزینه گزافی را به مصرف کننده تحمیل می کند.

خانه هوشمند با سیم

در مقابل سیستم های خانه هوشمند بی سیم، هیچ هزینه ای برای اجرای سیم کشی به کاربر تحمیل نمی کنند.

دلیل دوم: توسعه پذیر بودن

برخی از کاربران علاقه مند هستند ابتدا سیستم خانه هوشمند را در چند مرحله راه اندازی کنند. اینکار می تواند دلایل مختلفی داشته باشد از جمله اطمینان خاطر از عملکرد صحیح سیستم خانه هوشمند و همچنین سرشکن شدن هزینه ها در مراحل مختلف هوشمندسازی.

چنانچه بخواهید از سیستم خانه هوشمند باسیم استفاده کنید، توسعه پذیری سیستم برای شما سخت خواهد شد. به هنگام استفاده از خانه هوشمند باسیم حتی اگر بخواهید به هر دلیلی بخشی از مکان را هوشمند کنید، ناگزیر باید سیم کشی سیستم را به صورت کامل انجام دهید. چرا که اضافه کردن سیم کشی به سیستم نیاز به خراب کردن و سیم کشی دوباره خواهد داشت.

از سوی دیگر چنانچه به هر دلیلی تصمیم به تغییر نقشه سیستم خانه هوشمند خود بگیرید، این معضل بیش از پیش خودنمایی خواهد کرد. با استفاده از خانه هوشمند بیسیم، به راحتی قادر خواهید بود در هر زمان، نودهای مورد نظر را به شبکه اضافه و یا از آن کم کنید.

دلیل سوم: کاهش احتمال بروز مشکل در شبکه

در سیستم خانه هوشمند با سیم، به دلیل لزوم وجود کابل برای برقراری ارتباط بین نودهای مختلف شبکه، بروز هرگونه مشکل در سیم کشی (کابل های شبکه) می تواند منجر به از کار افتادن بخشی یا تمام شبکه شود. این در حالی است که سیستم خانه هوشمند بیسیم از هیچ کابلی برای ارتباط استفاده نمی کند و بنابراین احتمال بروز این مشکل در سیستم خانه هوشمند بی سیم به صفر می رسد.

دلیل چهارم: کاهش هزینه های جاری

منظور از هزینه های جاری، هزینه تعمیر و نگهداری و هزینه برق مصرفی شبکه است. با توجه به استفاده از سیم در سیستم خانه هوشمند باسیم، نگهداری و تعمیرات شبکه باسیم اجتناب ناپذیر است. از سوی دیگر در صورت طراحی غیر استاندارد و استفاده از کابل های نامرغوب، میزان تلفات شبکه افزایش می یابد. افزایش تلفات شبکه به معنی افزایش مصرف برق و در نتیجه افزایش هزینه خواهد بود.

کاهش هزینه با استفاده از خانه هوشمند بی سیمشاید بتوان دلایل بیشتری برای استفاده از خانه هوشمند بی سیم بیان کرد. به نظر می رسد مهمترین دلایل  برتری تجهیزات بیسیم بر سیستم های باسیم موارد یاد شده در بالا باشند.

اگر نظری در مورد استفاده از سیستم خانه هوشمند بی سیم یا سیستم خانه هوشمند با سیم دارید، با و مخاطبان خوب مان در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *