4 دلیل مهم برای استفاده از خانه هوشمند بی سیم

خانه هوشمند به انواع مختلف خانه هوشمند بی سیم و خانه هوشمند با سیم تقسیم می شود. در این مقاله 4 دلیل مهم برای استفاده از خانه هوشمند بی سیم بیان شده است

یکی از امکانات مدرنی که در ساختمان های جدید ارائه می شود، هوشمند سازی ساختمان است. خانه هوشمند به کاربران امکان می دهد که تجهیزات الکتریکی خود را به صورت متمرکز با موبایل کنترل کنند. این سیستم ها در دو نوع خانه هوشمند بی سیم و سیمی قابل ارائه هستند. در این مقاله به بیان 4 دلیل مهم جهت استفاده از سیستم های بیب سیم در هوشمند سازی پرداخته شده است. با ما همراه باشید.

خانه هوشمند بی سیم

قبل از هرچیز لازم است مفهوم بی سیم یا باسیم بودن خانه هوشمند را مورد بررسی قرار دهیم. اصلی ترین ویژگی خانه هوشمند دسترسی به سیتم از هر جای دنیا است. برای رسیدن به این هدف اتصال تجهیزات خانه هوشمند به اینترنت ضروری است. برخی از تجهیزات هوشمند به صورت مستقل به اینترنت متصل می شوند و برخی دیگر برای اتصال به اینترنت به کنترلر مرکزی خانه هوشمند نیاز دارند. برخی از سیستم ها از بستر سیمی برای اتصال تجهیزات به اینترنت استفاه می کنند. اخیرا تجهیزات خانه هوشمند بی سیم روانه بازار شده اند.

در سیستم های هوشمند بیسیم جهت ارتباط نودهای مختلف شبکه از تکنولوژی های ارتباط بی سیم استفاده می شود. این سیستم ها در کنار مزایای زیاد، محدودیت هایی نیز دارند که استفاده از خانه هوشمند بی سیم را تحت الشعاع قرار می دهد. از جمله این محدودیت ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • فاصله زیاد نودهای عملگر با کنترلر مرکزی
  • نویز زیاد محیط هایی مانند کارخانه ها و گارگاه های فنی
  • نیاز به امنیت صد درصدی در انتقال اطلاعات مانند مکان های امنیتی و نظامی

چنانچه هر یک از این محدودیت ها را دارید بهتر است از سیتم هوشمند سیمی استفاده کنید. در غیر اینصورت به 4 دلیل زیر توصیه می کنیم از خانه هوشمند بی سیم استفاده کنید.

چرا خانه هوشمند بی سیم؟

اگر محدودیت های بیان شده برای سیستم بی سیم را ندارید، خانه هوشمند بی سیم انتخابی هوشمندانه برای شماست. به 4 دلیل زیر توصیه می کنیم از سیستم های هوشمند بی سیم استفاده کنید:

دلیل اول: کاهش چشمگیر هزینه

در سیستم های خانه هوشمند باسیم جهت اتصال نودها به کنترلر مرکزی از کابل استفاده می شود. بسته به پروتکل ارتباطی تجهیزات هوشمند، توپولوژی شبکه متفاوت خواهد بود. از سوی دیگر نوع کابل مورد استفاده نیز در سیستم های مختلف متفاوت است. صرفنظر از توپولوژی شبکه مورد استفاده، تمام نودها در خانه هوشمند سیمی باید با سیم به هم وصل شوند. این الزام در خانه هوشمند بی سیم هم وجود دارد با این تفاوت که ارتباط در آنجا به صورت بی سیم انجام می شود.

خانه هوشمند با سیم

در صورت استفاده از سیستم های سیمی، هزینه خرید کابل و کابل کشی به شما تحمیل خواهد شد.

دلیل دوم: توسعه پذیر بودن

برخی از کاربران علاقه مند هستند ابتدا سیستم خانه هوشمند را در چند مرحله راه اندازی کنند. اینکار می تواند دلایل مختلفی داشته باشد از جمله اطمینان خاطر از عملکرد صحیح سیستم خانه هوشمند و همچنین سرشکن شدن هزینه ها در مراحل مختلف هوشمندسازی.

چنانچه بخواهید از سیستم خانه هوشمند باسیم استفاده کنید، توسعه پذیری سیستم برای شما سخت خواهد شد. به هنگام استفاده از خانه هوشمند باسیم حتی اگر بخواهید به هر دلیلی بخشی از مکان را هوشمند کنید، ناگزیر باید سیم کشی سیستم را به صورت کامل انجام دهید. چرا که اضافه کردن سیم کشی به سیستم نیاز به خراب کردن و سیم کشی دوباره خواهد داشت.

از سوی دیگر چنانچه به هر دلیلی تصمیم به تغییر نقشه سیستم خانه هوشمند خود بگیرید، این معضل بیش از پیش خودنمایی خواهد کرد. با استفاده از خانه هوشمند بیسیم، به راحتی قادر خواهید بود در هر زمان، نودهای مورد نظر را به شبکه اضافه و یا از آن کم کنید.

دلیل سوم: کاهش احتمال بروز مشکل در شبکه

در سیستم خانه هوشمند با سیم، به دلیل لزوم وجود کابل برای برقراری ارتباط بین نودهای مختلف شبکه، بروز هرگونه مشکل در سیم کشی (کابل های شبکه) می تواند منجر به از کار افتادن بخشی یا تمام شبکه شود. این در حالی است که سیستم خانه هوشمند بیسیم از هیچ کابلی برای ارتباط استفاده نمی کند و بنابراین احتمال بروز این مشکل در سیستم خانه هوشمند بی سیم به صفر می رسد.

دلیل چهارم: کاهش هزینه های جاری

منظور از هزینه های جاری، هزینه تعمیر و نگهداری و هزینه برق مصرفی شبکه است. با توجه به استفاده از سیم در سیستم خانه هوشمند باسیم، نگهداری و تعمیرات شبکه باسیم اجتناب ناپذیر است. از سوی دیگر در صورت طراحی غیر استاندارد و استفاده از کابل های نامرغوب، میزان تلفات شبکه افزایش می یابد. افزایش تلفات شبکه به معنی افزایش مصرف برق و در نتیجه افزایش هزینه خواهد بود.

کاهش هزینه با استفاده از خانه هوشمند بی سیمشاید بتوان دلایل بیشتری برای استفاده از خانه هوشمند بی سیم بیان کرد. به نظر می رسد مهمترین دلایل  برتری تجهیزات بیسیم بر سیستم های باسیم موارد یاد شده در بالا باشند.

اگر نظری در مورد استفاده از سیستم خانه هوشمند بی سیم یا سیستم خانه هوشمند با سیم دارید، با و مخاطبان خوب مان در میان بگذارید.