همه چیز درباره ی کلیدهای لمسی کنترل روشنایی

این مقاله به بررسی کلیدهای لمسی کنترل روشنایی پرداخته است. موارد بسیار مهم در مقایسه انواع کلیدهای لمسی را می توانید در این مقاله بخوانید

کلیدهای لمسی کنترل روشنایی، جدیدترین عضو خانواده تجهیزات روشنایی هستند. این کلیدها در کنار عملکرد معمول کلیدهای روشنایی، یک المان دکوراتیو هستند. این کلیدها انواع مختلفی دارند. این کلیدها را می توان براساس عملکرد، تکنولوژی ساخت و موارد مختلف دیگر دسته بندی کرد.

در ین مقاله به بررسی کلیدهای کنترل روشنایی از جنبه های مختلف پرداخته می شود. با ما همراه باشید.

تفاوت کلیدهای لمسی کنترل روشنایی با کلیدهای سنتی

نقش کلیدها در سیستم روشنایی قطع و وصل جریان برق و در نتیجه آن خاموش و روشن کردن لامپ ها است. کلیدهای سنتی این کار را به کمک یک کنتاکت فلزی انجام می دهند. در کلیدهای لمسی کنترل روشنایی این کار به کمک رله یا ترایاک انجام می شود. جنس رویه در کلیدهای سنتی پلاستیک است.

اما در کلید برق لمسی از شیشه یا پلکسی به عنوان جنس رویه کلید استفاده می شود. فرمان قطع و وصل در کلیدهای سنتی به کمک یک اهرم مکانیکی صادر می شود. در کلید لمسی این وظیفه بر عهده مدار فرمان است که یک مدار الکترونیکی است.

مکانیزم عملکرد کلید لمسی

همانطور که بیان شد با وجود اینکه کلیدهای لمسی کنترل روشنایی و سنتی کار یکسانی را انجام می دهند. اما مکانیزم عملکرد آن ها متفاوت است. کلیدهای لمسی یک مدار قدرت و یک مدار فرمان دارند. وظیفه مدار قدرت کنترل جریان برق است. در این مدار از رله یا ترایاک استفاده می شود. هر دو المان یاد شده نیاز به یک سیگنال تحریک دارند.

سیگنال تحریک می تواند جریان برق را در المان برقرار یا آن را قطع کند. این سیگنال توسط مدار فرمان به مدار قدرت ارسال می شود. کلیدهای لمسی کنترل روشنایی در سه نوع کلید لمسی هوشمند، کلید لمسی ریموتی و کلید لمسی ساده (صرفا لمسی) عرضه می شوند. مدار فرمان کلید لمسی مجهز به بخش های حساس به لمس است. عموما محل های لمس توسط آیکون های نوری بر روی کلید مشخص می شوند.

کلیدهای هوشمند را می توان از طریق تلفن همراه هوشمند نیز کنترل کرد. ارتباط کلیدها و اپلیکیشن تلفن همراه بر بستر اینترنت یا ارتباط بی سیم برقرار می شود. در کلید لمسی ریموتی نیز علاوه بر کنترل محلی از طریق صفحات لمسی، به کمک ریموت نیز می توان فرمان مورد نظر را برای کلید صادر کرد. کلید ریموتی امکان کنترل از فاصله چند متری را به کاربر می دهد در حالی که کلید هوشمند را می توانید از هرجای دنیا کنترل کنید.

جزئیات بیشتر در مورد مراحل کار این کلیدها را در مقاله همه چیز درباره عملکرد کلید لمسی ببینید.

مدار قدرت کلیدهای لمسی کنترل روشنایی

مدار قدرت کلیدهای لمسی را می توان به کمک رله یا ترایاک طراحی کرد. ترایاک ابعاد کوچک تری دارد و هزینه آن نسبت به رله کمتر است. از طرف دیگر این قطعه نویزپذیری زیادی دارد. البته می توان با بکاربردن تکنیک هایی در طراحی این قطعه را در برابر نویز مقاوم تر کرد.

اما نویزپذیری هرگز به صفر نمی رسد. رله ها ابعاد بزرگتری دارند و قیمت آن ها نیز بیشتر است. این قطعات در برابر نویز به میزان قابل قبولی ایمن هستند. همچنین با طراحی مناسب و استاندارد می توان نویزپذیری آن ها را به صفر رساند. ذکر این نکته ضروری است که به دلیل تنوع بالای رله های موجود در بازار، استفاده از رله باکیفیت خیال شما را راحت خواهد کرد.

مدار قدرت کلیدهای لمسی کنترل روشناییدر طراحی و تولید کلیدهای لمسی کنترل روشنایی گلدوِر از رله ای قدرتمند 10 آمپری استفاده می شود. این رله ها خیال شما را از عملکرد مناسب در طولانی مدت راحت می کنند.

جنس رویه را جدی بگیرید

جنس رویه کلیدهای لمسی کنترل روشنایی با مواد مختلفی تولید می شود. برخی از تولیدکنندگان از پلکسی (نوعی پلاستیک فشرده شفاف) به عنوان رویه کلید استفاده می کنند. برخی دیگر نیز استفاده از شیشه کریستال را ترجیه می دهند. مزیت پلکسی نسبت به شیشه فرآیند تولید راحت تر و مقاومت بیشتر در برابر شکنندگی است.

در طرف مقابل رویه کریستال زیبایی بیشتری دارد و مقاومت بالایی در برابر خش شدن دارد. رویه پلکسی حتی با یک دستمال زبر به راحتی خش می شود. به دلیل خش شدن، کلیدهای به سرعت زیبایی خود را از دست می دهند.

همچنین برخی تولیدکنندگان از جمله گلدور کلیدهای لمسی کنترل روشنایی با رویه چوبی تولید می کنند. کلیدهای لمسی گلدور با رویه کریستال ضد خش و چوب به بازار عرضه می شوند.

شاید نیاز به تغییر زیر ساخت داشته باشید!!!

از منظر زیرساخت مورد نیاز کلیدهای لمسی دو مورد را می توان بررسی کرد. اول زیرساخت سیم کشی مورد نیاز و دوم قوطی کلید مناسب جهت نصب. اغلب کلیدهای لمسی کنترل روشنایی در بستر سیم کشی سنتی نصب می شوند. با این تفاوت که نیاز به سیم نول در داخل قوطی کلید دارند.

دلیل وجود سیم نول در قوطی کلید، نیاز تغذیه داخلی کلید است. جنانچه قصد استفاده از کلیدهای هوشمند دارید، لازم است یک زیرساخت ارتباطی جهت انتقال داده ایجاد کنید. اطلاعات بیشتر درباره این موضوع را می توانید در مقاله “پروتکل های ارتباطی خانه هوشمند” بخوانید.

دومین عامل اثرگذار بر زیرساخت مورد نیاز کلید، اندازه قاب پشت کلید است. برخی از انواع کلید لمسی در همه قوطی کلیدها نصب می شوند. برخی دیگر تنها در نوع خاصی از قوطی کلید نصب می شوند. حتما در هنگام انتخاب کلید لمسی به این نکته دقت کنید.

این موارد بخشی از مقاله 12 نکته مهم در خرید کلید لمسی است.

انواع کلید لمسی از نظر کاربرد

در بخش قبل اشاره کردیم که کلیدهای لمسی را از نظر روش کنترل می توان به سه گروه صرفا لمسی، ریموتی و هوشمند تقسیم کرد. اما تقسیم بندی دیگری هم برای این کلیدها وجود دارد. براساس عملکرد و نوع دستگاه کنترلی، کلیدهای لمسی را می توان به دسته های زیر تقسیم کرد:

عملکرد این کلیدها متناسب با دستگاهی که باید آن را کنترل کنند، کمی با هم متفاوت است. با کلید بر روی عنوان های بالا می توانید وارد صفحه محصول شوید و اطلاعات بیشتری در مورد آن کسب کنید.

کلید لمسی چند پل؟

کلیدهای لمسی کنترل روشنایی با تعداد پل های متنوع عرضه می شوند. تولیدکنندگان مختلف نیز تنوع متفاوتی در تعداد پل کلید عرضه می کنند. به عنوان مثال خانه هوشمند گلدور کلیدهای لمسی را در انواع زیر عرضه می کند:

لازم به ذکر است همه این کلیدها به صورت لمسی ساده، لمسی ریموتی و لمسی هوشمند عرضه می شوند.

جمع بندی

کلید لمسی کنترل روشنایی، یک محصول جدید در حوزه تجهیزات روشنایی است. این کلیدها ظاهر زیبایی دارند و به عملکرد مناسبی را از خود نشان می دهند. تعداد پل این کلیدها بین تولیدکننده های مختلف متفاوت است. به عنوان مثال کلید لمسی گلدور در انواع یک پل تا چهارپل و همچنین شش پل و هشت پل تولید می شود.

جنس رویه کلیدها نیز متفاوت است. بهتر است از کلیدهای با رویه کریستال استفاده کنید. همچنین توصیه می شود از کلیدهای لمسی کنترل روشنایی با مدار قدرت رله ای استفاده کنید. کلیدهای رله ای در برابر نویز ایمن هستند.

اگر قصد خرید کلید لمسی دارید، مقاله” 12 نکته قبل از خرید کلید لمسی” را مطالعه کنید. همچنین در صورت نیاز کارشناسان ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید