کلید لمسی ساده یا هوشمند؟ مساله این است

فهرست مطالب

کلید لمسی ساده و کلید لمسی هوشمند گزینه هایی جذاب برای تغییر دکوراسیون و تغییر سبک زندگی هستند. این کلیدها به سرعت توانسته اند جای خود را در بازار تجهیزات روشنایی و الکتریکی باز کنند. تفاوت اصلی این کلیدها در کنترل پذیری و روش دسترسی به ان ها برای کنترل است. کلیدهای لمسی ساده مانند کلیدهای سنتی به صورت محلی کنترل می شوند. در مقابل کلیدهای هوشمند علاوه بر کنترل به صورت محلی از طریق موبایل نیز قابل کنترل هستند. برخی از کلیدهای هوشمند قابلیت کنترل از طریق کامپیوتر (وب) را نیز دارند.

نمونه کلید لمسی ساده

ساختمان کلید لمسی

در مقایسه با کلیدهای سنتی کنترل روشنایی، کلیدهای لمسی ساختار کاملا پیچیده ای دارند. ساختمان کلید لمسی را می توان به سه زیر قسمت تقسیم کرد:

  • قاب و رویه کلید
  • مدار فرمان کلید
  • مدار قدرت کلید

در بیشتر انواع کلید لمسی و کلید هوشمند شاهد تفاوت در مدار فرمان کلید هستیم. با این وجود تفاوت در قسمت های دیگر کلیدها دور از انتظار نیست. در ادامه به بررسی بیشتر هر بخش خواهیم پرداخت.

کلید لمسی ساده و هوشمند با قاب یکسان

اغلب تولید کنندگان از قاب و رویه مشابه برای کلیدهای لمسی و هوشمند استفاده می کنند. رویه این کلیدها از مواد مختلفی ساخته می شود. شیشه و پلکسی بیشترین کاربرد را در رویه کلید لمسی دارند. شیشه در مقایسه با پلکسی مزایایی دارد که سبب می شود انتخاب بهتری برای رویه کلید باشد. قاب پشت کلیدهای ساده و هوشمند از جنس پلاستیک ساخته می شود. از جمله نکات مهمی که در مورد این بخش از کلید باید به آن توجه کنید، مقاومت در برابر اشتعال و ابعاد آن است.

برخی از کلیدهای لمسی را نمی توانید در قوطی کلیدهای ایرانی نصب کنید. به منظور جلوگیری از بروز چالش های بعدی، از قابل نصب بودن کلید لمسی ساده و هوشمند مورد نظر در قوطی کلیدهی موجودتان مطمئن شوید.


ثبت سفارش کلید لمسی با رویه کریستال و طراحی سفارشی،


مدار قدرت کلید لمسی

کلیدهای لمسی هوشمند را از نقطه نظر مدار قدرت به دو دسته می توان تقسیم کرد. برخی از کلیدهای هوشمند مدار قدرت داخلی دارند و برخی دیگر مدار قدرت ندارند. کلیدهایی که مدار قدرت ندارند را اغلب با عنوان کلید فرمان معرفی می کنند. خروجی این کلیدها جهت صدور فرمان قطع و وصل برای رله های تابلویی مورد استفاده قرار می گیرد.

ساختار کلید لمسی ساده و هوشمند

کلیدهای هوشمندی که از مدار قدرت بهره می برند، عموما مدار قدرتی مشابه کلیدهای لمسی دارند. نکته بسیار مهم در مورد مدار قدرت کلید لمسی ساده و هوشمند، حداکثر جریان قابل تحمل آن هاست. این عامل تعیین کننده تعداد مصرف کننده هایی است که به هر پل کلید می توانید متصل کنید. نکته حائز اهمیت این است که حداکثر جریان هر پل کلید برای مصرف کننده مقاومتی بیان می شود. لامپ های کم مصرف و ال ای دی عموما از یک منبع تغذیه داخلی بهره می برند. این لامپ ها یک مصرف کننده مقاوتی نیستند.

مقایسه مدار فرمان کلید لمسی ساده و هوشمند

اصلی ترین تفاوت کلید لمسی ساده با کلید لمسی هوشمند در مدار فرمان آن هاست. وظیفه مدار فرمان ارسال سیگنال های کنترلی برای مدار قدرت و در نتیجه تغییر وضعیت رله های خروجی است. صفحات لمسی اولین مسیر دریافت فرمان توسط کلید هستند. زمانی که کاربر کلید را لمس می کند، یک سیگنال برای مدار فرمان ارسال می شود. مدار فرمان این سیگنال را دریافت و فرمان تغییر وضعیت را برای مدار قدرت صادر می کند. همچنین فرمان تغییر رنگ نور پس زمینه آیکون لمس شده در این زمان صادر می شود.


کلید لمسی هوشمند وای فای، بدون نیاز به دستگاه واسط


کلید لمسی ساده تنها از صفحه لمسی فرمان می پذیرد. در حالی که کلید لمسی هوشمند علاوه بر صفحه لمسی از طریق اپلیکیشن موبایل نیز قابل دسترس است. مدار فرمان کلید هوشمند از یک ماژول یا بخش ارتباط با اینترنت نیز بهره می برد. این ماژول دستورات کاربر را از طریق اینترنت دریافت و به پردازنده مدار فرمان ارسال می کند. تفاوت دیگر کلیدهای هوشمند نسبت به کلید لمسی ساده در قابلیت برنامه ریزی اجرای دستورات توسط آن هاست. کلیدهای هوشمند از طریق دریافت برنامه زمانبندی و همچنین سناریوهای مختلف، تغییر وضعیت های مختلفی را می توانند تجربه کنند.

نکته حایز اهمت در مورد کلیدهای هوشمند تکنولوژی ارتباط آن ها با اینترنت است. ارتباط کلید با اینترنت می تواند به صورت سیمی یا بی سیم انجام شود. عامل تعیین کننده در اینجا پروتکل ارتباطی مورد استفاده در خانه هوشمند است.


شاید به این مقاله هم علاقه داشته باشید: پروتکل های ارتباطی خانه هوشمند


قیمت خرید کلیدهای لمسی ساده و هوشمند

قیمت کلیدهای هوشمند به صورت طبیعی بیشتر از کلیدهای لمسی ساده است. البته این قاعده در مورد محصولات تولیدی یک شرکت صادق است. با توجه به تکنولوژی های ساخت متفاوت و شناخته شده بودن برند محصولات، قیمت های متنوعی در بازار وجود دارد. علاوه براین کشور سازنده محصول و وارداتی بودن آن نیز نقش پر رنگی در افزایش قیمت محصولات دارد. برای اینکه مقایسه درستی روی قیمت محصولات داشته باشید، بهتر است محصولات یک برند را مورد اریابی قرار دهیم.

اگر قیمت تنها معیار شما برای انتخاب کلید لمسی ساده یا هوشمند باشد، مسلما کلید لمسی ساده را انتخاب خواهید کرد. اما با نگاهی به قابلیت ها و امکانات کلیدهای لمسی هوشمند نظر شما عوض خواهد شد. با کمی هزینه بیشتر می توانید از امکانات گسترده کلید لمسی هوشمند بهره مند شوید. امکان تعریف سناریو، کنترل از راه دور، زمانبندی و در یک جمله آسایش بیشتر را می توانید با کلیدهای هوشمند تجربه کنید.

جمع بندی

کلید لمسی ساده و هوشمند شباهت ها و تفاوت هایی دارند که در این مقاله به بررسی ان ها پرداختیم. از نظر شکل ظاهری این کلیدها مشابه هم هستند. اگرچه برخی تولید کنندگان به منظور ایجاد تفاوت در ظاهر کلیدها، از آیکون های متفاوتی برای محصولات ساده و هوشمند استفاده می کنند. تفاوت اصلی این کلیدها در مدار فرمان ان هاست. کلیدهای هوشمند در مدار فرمان خود از ماژول هایی جهت ارتباط با اینترنت بهره می برند. اگر می خواهید از بین کلید لمسی ساده و هوشمند یکی را انتخاب کنید، قیمت به تنهایی فاکتور مناسبی برای تصمیم گیری نیست.

دیدگاهتان را بنویسید