آموزش هوشمندسازی ساختمان

شرکت طراحان فناوری گلدوِر به منظور گسترش فناوری و انجام رسالت آموزشی خود، اقدام به برگزاری دوره آموزش هوشمندسازی ساختمان می نماید.
در دوره آموزش هوشمندسازی ساختمان بر پایه اینترنت اشیا، ابتدا مخاطبان با مبانی اینترنت اشیا آشنا می شوند و پس از آن به معرفی تجهیزات هوشمندسازی ساختمان مبتنی بر اینترنت اشیا پرداخته می شود.

کلیه تجهیزات هوشمندسازی ساختمان از جمله کلید لمسی هوشمند، کنترلر مرکزی خانه هوشمند، کنترلر دینامیک خانه هوشمند، ماژول عملگر هوشمند و … در این دوره آموزشی به فن آموزان ارائه می شود.

سرفصل های دوره آموزش هوشمندسازی ساختمان

در این بخش کلیاتی در مورد هوشمندسازی ساختمان، انواع مختلف تجهیزات هوشمندسازی ساختمان و نحوه عملکرد هریک بیان می شود. برندهای مختلف داخلی و خارجی در زمینه تولید تجهیزات هوشمندسازی ساختمان فعالیت می کنند. در این دوره آموزش هوشمندسازی ساختمان، توضیحاتی در مورد محصولات موجود در بازار ارائه می شود.

پس از آشنایی با هوشمندسازی ساختمان، نوبت به آشنایی با قابلیت های خانه هوشمند می رسد. خانه هوشمند قابلیت های فراوانی دارد. از جمله قابلیت های هیجان انگیز خانه هوشمند می توان به کنترل سیستم روشنایی، آسانسور، درب پارکینگ، سیستم آبیاری، سیستم امنیتی و … با استفاده از نرم افزار کاربردی تلفن همراه اشاره کرد.
در دوره آموزش هوشمندسازی ساختمان تمام قابلیت های خانه هوشمند برای شما تشریح می شود.

ۀآموزش هوشمندسازی ساختمان - قابلیت های خانه هوشمند

کنترلر مرکزی خانه هوشمند را می توان مغز متفکر خانه هوشمند نامید. این دستگاه کوچک و توانمند با نام های مختلفی از جمله گِیت وِی و هاب نیز شناخته می شود.
دستگاه کنترلر مرکزی خانه هوشمند از یک سو با نودهای عملگر شبکه خانه هوشمند از جمله کلید لمسی هوشمند و از سوی دیگر به وسیله نرم افزار کاربردی تلفن همراه با کاربر در ارتباط است.
کلیه فرمان های کنترلی که کاربر توسط نرم افزار کاربردی صادر می کند به وسیله دستگاه کنترلر مرکزی خانه هوشمند اجرا می شوند.

منظور از سیستم روشنایی هوشمند لامپ هایی است که به وسیله تلفن همراه قابل کنترل هستند. جهت کنترل سیستم روشنایی با استفاده از تلفن همراه باید از کلید کنترل روشنایی هوشمند استفاده کنید.
کلید کنترل روشنایی هوشمند انواع مختلفی دارد. این کلیدها همچنین قابلیت های متنوعی دارند که در این دوره آموزش هوشمندسازی ساختمان به صورت کامل آموزش داده می شود.

رله هوشمند از جمله بخش های جدانشدنی خانه هوشمند است. رله هوشمند قابلیت کنترل از طریق نرم افزار کاربردی تلفن همراه را داراست.
این رله ها قابلیت های جذابی به خانه هوشمند اضافه می کنند که از آن جمله می توان به سیستم آبیاری هوشمند، درب هوشمند و … اشاره کرد.

نرم افزار کاربردی تلفن همراه خانه هوشمند، رابط بین کاربر و سیستم خانه هوشمند است. شرکت های مختلف تولیدکننده تجهیزات هوشمندسازی ساختمان، نرم افزار کاربردی خانه هوشمند اختصاصی خود را دارند.
اما به صورت کلی نحوه عملکرد کلیه نرم افزارهای کاربردی خانه هوشمند یکسان است. تفاوت عمده نرم افزارهای کاربردی تلفن همراه خانه هوشمند در رابط کاربری و قابلیت های نرم افزاری و … آن ها است.

علاوه بر موارد یاد شده در بالا، انواع دیگری از تجهیزات هوشمندسازی ساختمان نیز وجود دارند. در دوره آموزشی هوشمندسازی ساختمان با کلیه تجهیزات هوشمندسازی ساختمان آشنا خواهید شد.

تجهیزات هوشمندسازی ساختمان انواع مختلفی دارند. هریک از تولیدکنندگان از تکنولوژی های متنوعی جهت برقراری ارتباط بین نودهای مختلف خانه هوشمند و دستگاه کنترلر مرکزی استفاده می کنند.
براین اساس نحوه پیکره بندی و سیم کشی مرتبط با تجهیزات هوشمندسازی ساختمان از اهمیت بالایی برخوردار است.

کنترل خانه هوشمند
همچنین انجام تنظیمات خانه هوشمند از طریق نرم افزار کاربردی تلفن همراه خانه هوشمند صورت می گیرد. در دوره آموزش هوشمندسازی ساختمان با نحوه سیم کشی و تنظیمات خانه هوشمند نیز آشنا خواهید شد.

برای آشنایی با نحوه هوشمند سازی ساختمان bms بهتر است ابتدا امکانات این سیستم ها را بشناسید. مهمترین امکانات خانه هوشمند عبارتند از:

بسته به نوع و برند تجهیزاتی که برای هوشمندسازی ساختمان انتخاب می کنید، ممکن است تفاوت های را در سیستم هوشمند شاهد باشیم. با این وجود گام های مشترک زیادی وجود دارد که برای هوشمندسازی با هر برندی باید برداشته شود.

نحوه هوشمند سازی ساختمان bms

همانطور که اشاره شد گام های مشترکی وجود دارد که بدون توجه به برند تجهیزات مورد استفاده می توانید بردارید. در این آموزش به بیان بخش های عمومی کار می پردازیم.

گام اول: زیرساخت هوشمند سازی ساختمان

منظور از زیرساخت هوشمندسازی ساختمان، بستر ارتباطی و نحوه اتصال تجهیزات مختلف هوشمندسازی ساختمان با یکدیگر است. برخلاف سیستم های سنتی که تنها نیاز به خط انتقال قدرت دارند، سیستم ها هوشمند علاوه بر انتقال قدرت به یک خط انتقال داده نیز نیاز دارند. در زمینه خط انتقال داده می توان هوشمند سازی ساختمان را به دو گروه تجهیزات با ارتباط سیمی و تجهیزات بی سیم تقسیم کرد. هریک از این تجهیزات نحوه هوشمند سازی ساختمان bms متفاوتی دارند.

هر کدام از گروه های تجهیزات سیمی و بی سیم نیز به نوبه خود به زیرگروه های دیگری تقسیم می شوند. تجهیزات بی سیم برای برقراری ارتباط می توانند از تکنولوژی های ارتباطی مختلفی استفاده کنند که از آن جمله می توان به ارتباط رادیوی RF، ارتباط بلوتوث و ارتباط WIFI اشاره کرد.

ارتباط سیمی نیز انواع مختلفی دارد که در قالب پروتکل های ارتباطی KNX، Modbus و … تعریف می شوند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد پروتکل های ارتباطی خانه هوشمند پیشنهاد می کنم مقاله “پروتکل های ارتباطی خانه هوشمند را بهتر بشناسید” را مطالعه کنید.

نوع پروتکل انتخابی شما مستقیما بر نحوه هوشمند سازی ساختمان bms اثر گذار است. چنانچه قصد هوشمند سازی ساختمان در حال استفاده را داشته باشید، تجهیزات با ارتباط بی سیم دردسر کمتری برای شما ایجاد می کنند. اما اگر قصد هوشمند سازی ساختمان در حال ساخت را دارید عوامل اثر گذار بر انتخاب پروتکل ارتباطی، هزینه سیم کشی، میزان پوشش پروتکل و خواسته های مورد نیاز شما خواهند بود.

گام دوم: انتخاب شرکت تولید کننده تجهیزات

انتخاب شرکت تولید کننده تجهیزات هوشمندسازی ساختمان نیز می تواند بر نحوه هوشمند سازی ساختمان bms شما اثر گذار باشد. با این وجود چنانچه ابتدا پروتکل ارتباطی خانه هوشمند خود را مشخص کنید، تعداد شرکت هایی که می توانید انتخاب کنید محدود می شود.

برخی از شرکت ها در زمینه تولید تجهیزات هوشمند سازی با سیم و برخی از شرکت ها در زمینه تولید تجهیزات بی سیم فعالیت می کنند. برخی از شرکت ها نیز هر دو نوع تجهیزات باسیم و بی سیم را تولید می کنند. اهمیت انتخاب درست پروتکل ارتباطی بر هزینه سیستم و همچنین امکانات قابل ارائه تاثیر مستقیم دارد.

از جمله موارد مهم دیگری که در انتخاب شرکت تامین کننده تجهیزات هوشمندسازی ساختمان باید به آن توجه کرد، نرم افزار کاربردی توسعه داده شده توسط شرکت تولید کننده تجهیزات است. نرم افزارهای کاربردی از نقطه نظر رابط کاربری، زبان مورد استفاده و قابلیت نصب بر روی دیوایس های مختلف قابل بررسی هستند.

گام سوم: انتخاب تجهیزات مورد نیاز

انتخاب درست تجهیزات مورد نیاز می تواند تاثیر بسرایی بر نحوه هوشمندسازی ساختمان bms داشته باشد. برای داشتن انتخاب های خوب لازم است شناخت مناسبی از تجهیزات داشته باشد. در اینجا به معرفی مختصر سه نمونه از پرکاربردترین تجهیزات مورد استفاده در خانه هوشمند می پردازیم.

کلید لمسی هوشمند

کنترل تجهیزات روشنایی از جمله مهمترین بخش های هر خانه هوشمند است. برای کنترل این تجهیزات دو روش وجود دارد. رایج ترین تجهیزات مورد استفاده در این بخش از خانه هوشمند، کلید لمسی هوشمند است. این کلیدها در کنار اتصال به سیستم هوشمند، ظاهر زیبایی دارند و به صورت محلی نیز قابل کنترل هستند. کلیدهای هوشمند انواع مختلفی دارند. رایج ترین روش دسته بندی این کلیدها، دسته بندی براساس تعداد پل کلید است.

ترموستات هوشمند

برای کنترل تجهیزات سرمایش و گرمایش می توانید از ترموستات استفاده کنید. ترموستات هوشمند قابلیت کنترل دما از طریق اپلیکیشن را فراهم می کند. با توجه به نوع سیستمی که برای سرمایش و گرمایش استفاده می کنید، ممکن است به ترموستات متفاوتی نیاز داشته باشید.

رله هوشمند

به جرات می توان گفت رله ها پرکاربردترین تجهیزات خانه هوشمند هستند. اغلب امکانات خانه هوشمند را می توان به کمک رله ها ارائه داد. حتی رله ها می توانند تجهیزات روشنایی را نیز کنترل کنند. هر وسیله برقی که با قطع و وصل برق روشن و خاموش شود را می توانید با رله هوشمند کنترل کنید. رله های هوشمند در دو نوع مینی یا توکار (که در پشت قوطی کلید قابل نصب هستند) و رله های تابلویی تولید و به بازار عرضه می شوند.

نحوه استفاده از ساختمان هوشمند

پس از بیان نحوه هوشمند سازی ساختمان bms نوبت به بیان روش استفاده از سیستم هوشمند می رسد. استفاده از سیستم خانه هوشمند بسیار راحت و لذت بخش است. با استفاده از این سیستم برای انجام فعالیت های کنترلی کافی است یکبار صفحه تلفن همراه خود را نصب کنید.

هر کدام از تجهیزات متصل به سیستم هوشمندسازی ساختمان bms شما در نرم افزار کاربردی با یک آیکون منحصر به فرد شناخته می شوند. برای روشن یا خاموش کردن وسایل کافی است یک بار آیکون آن ها در نرم افزار کاربردی خانه هوشمند را لمس کنید.

جهت ثبت نام در دوره آموزش هوشمندسازی ساختمان شرکت طراحان فناوری گلدوِر فرم زیر را تکمیل و برای ما ارسال کنید.


پیش ثبت نام دوره آموزش هوشمندسازی ساختمان