خانه هوشمند برای سالمندان چه مزایایی دارد؟

این مقاله به بررسی مزایای خانه هوشمند برای سالمندان می پردازد استفاده از خانه هوشمند مزایایی دارد که در این مقاله به مزایای آن برای سالمندان پرداخته شده

استفاده از خانه هوشمند برای سالمندان مزایای مختلفی دارد. مهمترین مزیت آن آسایش و رفاهی است که برای آن ها به ارمغان می آورد. در کنار آن استفاده از این تکنولوژی می تواند سالممندان را توانمند کرده و دغدغه های فرزندان برای نگهداری از آن ها را کاهش دهد. قبلا در مقاله “همه چیز درباره ی خانه هوشمند” به بیان مزایای خانه هوشمند به صورت عمومی پرداختیم.

خانه هوشمند مکانی است که در آن اغلب فعالیت های مورد نیاز کاربر از طریق یک نرم افزار کاربردی تلفن همراه انجام می شود. استفاده از تلفن همراه برای کنترل بخش های مختلف خانه یکی از مزایای خانه هوشمند برای سالمندان است. این قابلیت سالمندان را برای انجام فعالیت های روزمره شان توانمند می کند. به عنوان مثال برای خاموش و روشن کردن لامپ ها لازم نیست حتما به محل کلید مراجعه کنند.

با توجه به تنوع امکانات قابل ارائه در خانه هوشمند، در ادامه به بررسی از امکانات این سیستم ها می پردازیم.

خانه هوشمند برای سالمندان

اغلب امکانات قابل ارائه در خانه هوشمند، برای عموم افراد قابل استفاده است. اما سالمندان به دلیل شرایط خاص جسمی و بعضا روحی استفاده بیشتری از این فناوری می کنند. استفاده از خانه هوشمند برای سالمندان یا عدم استفاده از آن، سوالی است که پاسخ های متناقضی به آن داده شده است. برخی معتقدند بهتر است سالمندان از سیستم های سنتی استفاده کنند.

به نظر این دسته از افراد استفاده از سیستم هوشمند سبب کم تحرکی بیشتر سالمندان می شود. تحرک کمتر سبب فرسودگی بیشتر جسم آن ها و به مرور کاهش توانایی های حرکتی آن ها خواهد شد.

اما گروه دیگری که موافق استفاده از خانه هوشمند برای سالمندان هستند، این اسایش و دسترسی را برای آن ها ضروری می دانند. گاهی اوقات به دلیل کاهش توانایی ها بلند شدن و راه رفتن یکی از سخت ترین کارهایی است که سالمندان باید انجام دهند. برای این افراد استفاده از خانه هوشمند یک ضرورت است.

اکنون به بررسی امکانات قابل ارائه در خانه هوشمند برای سالمندان می پردازیم.

سیستم روشنایی

سیستم روشنایی از جمله مهمترین بخش های هر خانه ای است که حتی تصور نبودن آن انسان را آزار می دهد. در ساعات زیادی از شبانه روز روشن کردن لامپ ها ضروری است. جهت روشن کردن لامپ در حالت عادی، باید به محل نصب کلید مراجعه کنید و کلید را به صورت دستی روشن یا خاموش کنید.

خانه هوشمند برای سالمندان

اگر کلید لامپ در فاصله زیادی از شما قرار داشته باشد (مثلا داخل حیات)، روشن کردن لامپ شما و به ویژه سالمندان را به زحمت خواهد انداخت.

از مزایای خانه هوشمند برای سالمندان، توانایی کنترل سیستم روشنایی به کمک تلفن همراه هوشمند است. با استفاده از خانه هوشمند سالمندان قادر خواهند بود به راحتی و با کمترین زحمت سیستم روشنایی را فعال یا غیر فعال کنند.

سرمایش و گرمایش هوشمند

استفاده از سیستم سرمایش و گرمایش در زمان های مختلف سال ضروری است. روشن یا خاموش کردن این سیستم ها نیز مانند سیستم روشنایی نیاز به مراجعه به محل دستگاه و … دارد. با نصب یک ترموستات هوشمند و یا رله هوشمند بر روی سیستم سرمایش و گرمایش، سالمندان عزیز قادر خواهند بود به راحتی از طریق تلفن همراه هوشمند وسایل سرمایشی و گرمایشی خود را روشن یا خاموش کنند.

تعریف سناریو و کنترل همزمان

یکی از قابلیت های جذاب خانه هوشمند امکان تعریف سناریوهای مختلف است. منظور از سناریو سلسله کارهایی است که تنها با یکبار لمس صفحه موبایل به صورت متوالی انجام می شوند. استفاده از سناریوها در خانه هوشمند برای سالمندان یک مزیت بزرگ محسوب می شود. چرا که آن ها را قادر می سازد تنها با یکبار لمس صفحه موبایل کارهای مختلفی را انجام دهند.

به عنوان مثال در زمان برگزاری مهمانی لازم است همه لامپ ها روشن شوند. یا صبح که از خواب بیدار می شوید می خواهید پرده اتاق را جمع و چایساز را روشن کنید. کافی است یکبار سناریوهای مورد نظر را بر روی نرم افزار کاربردی تعریف کنید. پس از تعریف سناریو و با یکبار لمس صفحه موبایل، سناریو خانه هوشمند برای سالمندان اجرا خواهد شد.

سیستم امنیتی

از دیگر امکانات قابل ارائه در خانه هوشمند سیستم امنیتی است.وجود این سیستم ها را می توان به عنوان یکی از مزایای خانه هوشمند برای سالمندان معرفی کرد. استفاده از این سیستم ها می تواند خیال آن ها را از بابت امنیت ساختمان راحت کند.

گجت های هوشمند حوزه سلامت

ابزارک های هوشمند حوزه سلامت از جمله جدیدترین امکانات خانه هوشمند برای سالمندان است که می توانند تا حدود زیادی خیال شما را راحت کنند. این ابزارک ها انواع بسیار گسترده دارند. در اینجا به ذکر یک مثال از این ابزارک ها بسنده می کنیم.

برخی از ابزارک های سلامتی خانه هوشمند برای سالمندان قادرند به طور مستمر وضعیت سلامت سالمندان را کنترل کنند. این کار با بررسی پارامترهای مهم اثر گذار بر سلامتی از جمله فشار خون، ضربان قلب و … انجام می شود. این ابزارک ها قادرند هر گونه تغییر در وضعیت سلامت سالمندان را به نزدیکان یا پزشک آن ها اطلاع دهد.

جمع بندی

خانه هوشمند برای سالمندان مزایای زیادی دارد. سوال مهمی که باید قبل از اقدام به هوشمند سازی ساختمان به آن پاسخ دهید، استفاده یا عدم استفاده از سیستم هوشمند در خانه سالمندان است. با توجه به دیدگاه های متفاوتی که در این زمینه وجود دارد، نظر شما در اینباره چیست؟