چگونه یک خانه هوشمند مدرن داشته باشیم؟

چگونه خانه خود را به خانه هوشمند مدرن تبدیل کنیم, تبدیل خانه سنتی به خانه هوشمند, در این مقاله به بیان چگونگی تبدیل خانه سنتی به خانه هوشمند مدرن می پردازیم

این مقاله به پاسخ سوال “چگونه خانه خود را خانه هوشمند مدرن تبدیل کنیم؟” می پردازد. شاید شما هم از جمله آن دسته از افراد باشید که قصد دارند خانه سنتی خود را به یک خانه هوشمند مدرن تبدیل کنند. در صورت تمایل جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تبدیل خانه سنتی به خانه هوشمند مدرن می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

سوال اصلی اینجاست که چه کارهایی باید انجام دهیم و از کجا باید شروع کنیم. با ما همراه باشید تا هرآنچه باید در مورد تبدیل خانه سنتی به خانه هوشمند بدانید را بیان کنیم. قبل از بیان راهکار تبدیل خانه سنتی به خانه هوشمند مدرن، به بیان ویژگی های خانه هوشمند و همچنین مقایسه خانه هوشمند و خانه سنتی می پردازیم.

خانه هوشمند مدرن

همانطور که قبلا در مقاله “خانه هوشمند چیست؟” بیان کردیم، خانه هوشمند به خانه ای گفته می شود که سیستم روشنایی و تجهیزات الکتریکی آن از طریق نرم افزار کاربردی تلفن همراه قابل کنترل است. خانه هوشمند مدرن انواع مختلفی دارد. دسته بندی خانه های هوشمند براساس نوع عملکرد و طراحی آن ها صورت می گیرد.

مغز متفکر خانه هوشمند دستگاهی است به نام گِیت وِی (البته نام های دیگری از جمله هاب مرکزی و … نیز برای آن به کار برده می شود) که وظیفه اتصال نودهای کنترلی به اینترنت را دارد.

خانه هوشمند مدرناین دستگاه از یک طرف به تجهیزات کنترلی خانه هوشمند و از طرف دیگر به وسیله نرم افزار کاربردی و اینترنت با تلفن همراه کاربر در ارتباط است. نوع دیگری از خانه های هوشمند وجود دارند که بدون نیاز به دستگاه گِیت وِی عمل می کنند. در این سیستم ها هریک از نودهای خانه هوشمند مدرن به تنهایی و از طریق اینترنت به نرم افزار کاربردی تلفن همراه متصل می شوند.

در مقاله ” کلید هوشمند مستقل بخریم یا سیستم خانه هوشمند؟” به مقایسه کامل خانه های هوشمند نامبرده شده پرداخته ایم. در ادامه به بررسی تبدیل خانه سنتی به خانه هوشمند مدرن خواهیم پرداخت و انواع خانه هوشمند را مورد ارزیابی قرار خواهیم داد.

تبدیل خانه سنتی به خانه هوشمند مدرن با استفاده از تجهیزات مستقل

منظور از تجهیزات مستقل، تجهیزاتی است که بدون نیاز به گیت وِی (دستگاه کنترل کننده مرکزی) عمل می کنند. تجهیزات مورد استفاده در این سیستم خانه هوشمند عبارتند از: کلید هوشمند (کلید لمسی هوشمند) و ماژول عملگر هوشمند. البته اغلب تولید کنندگان به عرضه کلید هوشمند بسنده می کنند.

جهت تبدیل خانه سنتی به خانه هوشمند مدرن با استفاده از کلیدهای مستقل، کافی است کلیدهای سنتی را باز کنید و به جای آن یک کلید هوشمند ببندید. کلید هوشمند مانند کلیدهای سنتی، دارای ترمینال ورودی و خروجی است که کلید به آن متصل می شود با این تفاوت که جهت عملکرد صحیح کلید هوشمند اتصال سیم نول به کلید نیز ضروری است.

پس از اتصال کلیدها به مدار نوبت به معرفی کلیدها به نرم افزار کاربردی می رسد. برخی از تولید کنندگان نرم افزارهای کاربردی دارند که به راحتی کاربر می تواند نود کنترلی مورد نظر را به آن ها متصل کند. اما نرم افزار کاربردی برخی دیگر از تولید کنندگان مراحل پیچیده تری جهت اتصال کلید به نرم افزار دارد.

تبدیل خانه سنتی به خانه هوشمند با سیستم مبتنی بر گیت وِی

سیستم خانه هوشمند مبتنی بر گِیت وِی علاوه بر کلید هوشمند، امکان استفاده از پریز هوشمند را نیز برای کاربر فراهم می کند. جهت تبدیل خانه سنتی به خانه هوشمند با استفاده از این سیستم، ابتدا باید دستگاه گِیت وِی را در محل مناسبی نصب کنید.

دستگاه گِیت وِی نیاز به تغذیه برق شهر دارد. بنابراین کافی است دستگاه را در محلی نصب کنید که به برق شهر دسترسی داشته باشد. دستگاه گِیت وِی گلدوِر دارای یک سنسور تشخیص حرکت است که در مرکز گِیت وِی نصب شده است.

از این سنسور جهت حالت صرفه جویی در مصرف انرژی و سیستم امنیتی پایه استفاده می شود. چنانچه قصد استفاده از قابلیت های یاد شده را نیز دارید، باید دستگاه در محلی نصب شود که درب ورودی ساختمان (جهت سیستم امنیتی) و فضای نشیمن (جهت حالت صرفه جویی در مصرف انرژی) در دید سنسور گِیت وِی باشد.

ارتباط دستگاه گِیت وِی گلدوِر با سایر نودهای خانه هوشمند گلدوِر به صورت بی سیم برقرار می شود. بنابراین جهت استفاده از سیستم خانه هوشمند گلدوِر در خانه سنتی نیاز به تغییر در سیم کشی خانه ندارید. جهت تبدیل کلیدهای سنتی به کلید هوشمند کافی است به جای کلیدهای سنتی، کلید لمسی هوشمند گلدوِر را نصب کنید.

همچنین جهت تبدیل پریزهای سنتی به پریز هوشمند، کافی است یک ماژول عملگر هوشمند (رله هوشمند) در پشت پریز نصب کنید. با تبدیل پریز سنتی به پریز هوشمند قادر خواهید بود تجهیزات الکتریکی از جمله سیستم گرمایش و سرمایش و … را از طریق نرم افزار کاربردی تلفن همراه کنترل کنید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تبدیل خانه سنتی به خانه هوشمند مدرن می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.