جدیدترین تجهیزات خانه هوشمند-2 :لامپ هوشمند

فهرست مطالب

لامپ هوشمند در سال های اخیر با رشدی چشمگیر به سمت هوشمندتر شدن حرکت می کنند. لامپ  هوشمند به بخشی از سیستم خانه هوشمند تبدیل شده اند. چنانچه با خانه هوشمند آشنایی ندارید پیشنهاد می کنم مقاله “خانه هوشمند چیست؟” را بخوانید.

لامپ های هوشمند را می توانید از طریق نرم افزار کاربردی که بر روی تلفن همراه هوشمندتان نصب کرده اید کنترل کنید. همچنین برخی از لامپ ها را می توانید از طریق دستیار صوتی Google home ، Amazon Alexa و همچنین Apple homepod کنترل کنید.

ویژگی های لامپ هوشمند

انواع مختلف لامپ های هوشمند ویژگی های متفاوتی دارند. حتی ممکن است ویژگی های لامپ های تولیدی یک شرکت نیز متفاوت با هم باشند. در ادامه به بررسی مهمترین ویژگی های لامپ هوشمند می پردازیم.

لامپ را با موبایل روشن/خاموش کنید

لامپ هوشمند در بازار با عنوان Smart Bulb شناخته می شوند. اگرچه امکان کنترل از طریق موبایل، ویژگی کلی همه لامپ ها است، اما شرکت های مختلف لامپ هوشمند خود را با ویژگی های متفاوتی عرضه می کنند.

اولین تفاوت لامپ های هوشمند در نوع سیستم کنترلی آن هاست. برخی از لامپ ها جهت کنترل شدن از طریق تلفن همراه هوشمند نیاز به نصب کنترلر مرکزی یا هاب دارند. به عنوان مثال شرکت فیلیپس سری لامپ های Hue را به همراه یک هاب مرکزی به فروش می رساند.

لامپ هوشمند فیلیپسبرخی دیگر از تولیدکنندگان لامپ هایی عرضه کرده اند که برای کنترل شدن از طریق موبایل نیازی به هاب مرکزی ندارند و مستقیما به نرم افزار کاربردی نصب شده بر روی موبایل متصل می شوند. به عنوان نمونه ای از این لامپ ها می توان به Eufy Lumos اشاره کرد.

لامپ هوشمند eufy

نورپردازی با رنگ دلخواه شما

ویژگی دیگر لامپ هوشمند در امکان کنترل رنگ نور آن هاست. برخی از لامپ ها تنها قادر به تولید نور سفید هستند و برخی دیگر قادرند نور رنگی نیز منتشر کنند.

لامپ های رنگی عموما به گونه ای طراحی می شوند که طیف رنگ آن ها از طریق از طریق نرم افزار کاربردی نصب شده بر روی تلفن همراه قابل کنترل است. البته باید یه این نکته نیز اشاره کنم که لامپ های رنگی قادر به تولید نور سفید نیز هستند.

هر وقت بهش نزدیک بشین روشن میشه!!!

برخی از انواع لامپ ها به گونه ای طراحی شده اند که با نزدیک شدن کاربر به لامپ، روشن و با دور شدن کاربر از لامپ خاموش می شوند. این لامپ ها از طریق سیستم GPS موبایل، نزدیک شدن کاربر به یک نقطه معین را تشخیص داده و لامپ را روشن می کنند.

همچنین قادرند دور شدن کاربر از آن نقطه را نیز تشخیص تشخیص داده و لامپ را خاموش کنند. به عنوان مثال به محض رسیدن کاربر به در ورودی منزل، لامپ روشن و به محض خارج شدن کاربر از منزل لامپ خاموش می شود.

قیمت این لامپ ها چقدر است؟

هزینه خرید لامپ هوشمند در برندهای مختلف بسیار متفاوت است. هزینه خریداین لامپ ها از 10 دلار تا 100 دلار متغیر است. این تفاوت قیمت براساس شرکت تولیدکننده و همچنین ویژگی های لامپ که در بالا بررسی شد تغییر می کند.

چنانچه بخواهید تمام لامپ های موجود در منزلتان را به  هوشمند تبدیل کنید، اینکار هزینه بسیار بالایی برای شما خواهد داشت. البته میزان این هزینه نیز با توجه به نوع لامپ انتخابی شما متغیر خواهد بود.

لامپ یا کلید مساله این است!

کلید لمسی هوشمند از جمله تجهیزات مورد استفاده در سیستم خانه هوشمند است که امکان کنترل سیستم روشنایی از طریق نرم افزار کاربردی را برای کاربر فراهم می کند. با نصب کلید لمسی هوشمند نیز قادر خواهیم بود لامپ ها را از طریق تلفن همراه کنترل کنیم. حال سوال اینجاست :لامپ هوشمند بخریم یا کلید لمسی هوشمند؟

پاسخ به این سوال به میزان زیادی به علایق و برنامه ریزی مصرف کننده وابسته است و ما در اینجا سعی می کنیم جنبه های مهمی که باید قبل از انتخاب به آن توجه شوند را بررسی کنیم. مورد اولی که باید به آن توجه شود این است که در نظر دارید همه سیستم خانه هوشمند را پیاده سازی کنید یا فقط 1 یا چند لامپ می خواهید؟ در صورتی که سیستم خانه هوشمند را به صورت کامل پیاده سازی کنید، استفاده از کلید لمسی مقرون به صرفه تر است.

چنانچه بخواهید فقط چند لامپ هوشمند داشته باشید، انتخاب لامپی که نیاز به نصب هاب ندارد انتخاب بهتری است. مورد دیگری که حائز اهمیت است امکان انتخاب رنگ نور لامپ است. اگر این مورد برای شما حائز اهمیت است ناگزیر به استفاده از لامپ رنگی هستید زیرا کلید هوشمند نمی تواند این قابلیت را برای شما فراهم کند.

2 دیدگاه دربارهٔ «جدیدترین تجهیزات خانه هوشمند-2 :لامپ هوشمند;

  • با سلام
   برخی از تولیدکنندگان لامپ های هوشمند، لامپ ها را به گونه ای تولید می کنند که توانایی اتصال مستقیم به اینترنت را دارند.
   در واقع لامپ هوشمند از طریق ارتباط WIFI به مودم متصل شده و از طریق مودم به اینترنت متصل می شود.
   نرم افزار کاربردی لامپ هوشمند که بر روی تلفن همراه هوشمند نصب می شود به شما امکان می دهد از طریق اینترنت با لامپ ارتباط برقرار کنید.
   در اینصورت با استفاده از نرم افزار کاربردی لامپ هوشمند و بدون نیاز به هاب قادر خواهید بود لامپ ها را از طریق تلفن همراه روشن یا خاموش کنید.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید