نکاتی در مورد هوشمندسازی ساختمان که نمی دانید

در این مقاله به بیان نکاتی در مورد هوشمندسازی ساختمان می پردازیم که احتمالا آن ها را نمی دانید. این نکات به شما کمک می کند انتخاب بهتری داشته باشید

در این مقاله قصد بیان نکاتی در مورد هوشمندسازی ساختمان دارم که شاید کمتر مورد توجه شما قرار گرفته باشند. با ما همراه باشید… قبلا در مقالات متعددی در مورد هوشمندسازی ساختمان صحبت کردیم و جنبه های مختلف آن را مورد ارزیابی قرار دادیم.

از کارایی و توانمندی تا انواع محتلف سیستم های هوشمندسازی ساختمان را مورد بررسی قرار دادیم. جهت دسترسی با این مقالات می توانید به بخش مقالات هوشمندسازی ساختمان سایت مراجعه کنید.

نکاتی در مورد هوشمندسازی ساختمان

نکته اول: امنیت ارتباط

در بیان نکاتی در مورد هوشمندسازی ساختمان، اولین نکته ای که به آن می پردازم بحث امنیت ارتباط است. امنیت ارتباط از جنبه های مختلفی قابل بررسی است. به عنوان مثال شما باید مطمئن باشید که دیگران نمی توانند با نصب اپلیکیشن خانه هوشمند روی سیستم هوشمند شما اثر بگذارند.

در حالت پیشرفته تر، باید قابلیت محدود کردن دسترسی افراد مختلف به سیستم برای شما فراهم باشد. شرکت های مختلف در این زمینه راهکارهای متفاوتی اندیشیده اند اما راهکارهای برخی از تولیدکنندگان ایمن تر است. به عنوان مثال برخی از تولیدکنندگان به صورت همزمان از تاییدیه سخت افزاری و نرم افزاری استفاده می کنند که امنیت ارتباط را به شدت بالا می برد.

در این سیستم ها علاوه بر اینکه جهت اتصال نرم افزاری به سیستم باید رمز ورود را درج کنید، گوشی شما نیز باید به عنوان یک سخت افزار مجاز به سیستم کنترل مرکزی معرفی شده باشد. در این حالت در صورتی که به هر دلیلی تلفن همراه شما گم شود یا مورد سرقت واقع شود، کافی است دستگاه کنترل مرکزی خانه هوشمند خود را ریست (Reset) کنید. در این صورت سخت افزارهای معرفی شده به سیستم غیرفعال می شوند.

نکته دوم: مصونیت در برابر نویز

از جمله نکاتی در مورد هوشمندسازی ساختمان که باید مورد توجه قرار گیرد، کیفیت قطعات سخت افزاری استفاده شده در تولید تجهیزات هوشمندسازی ساختمان است. اهمیت کیفیت قطعات سخت افزاری در کارکرد مطمئن و بدون خطا در طول عمر تجهیزات هوشمندسازی ساختمان است.

قطعات الکترونیکی باید از نظر عدم تاثیرپذیری از نویزو عدم ایجاد نویز بر روی قطعات دیگر مورد بررسی قرار بگیرند. در صورتی که قطعات الکترونیکی مورد استفاده در تولید تجهیزات هوشمندسازی ساختمان از نویز موجود در محیط تاثیر بگیرند، دچار خطا در عملکرد خواهند شد.

ممکن است به صورت ناخواسته تغییر وضعیت بدهند و یا در زمانی که قصد تغییر وضعیت دارید بدلیل وجود نویز در محیط خواسته شما عملی نشود. همچنین در صورتی که تولید نویز قطعات الکترونیکی از حد استاندارد بیشتر باشد، می تواند عملکرد سایر تجهیزات الکترونیکی شما از جمله ریموت کنترل، مودم و … را تحت تاثیر قرار دهد.

نکته سوم: میزان مصرف انرژی

سومین مورد از نکاتی در مورد هوشمندسازی ساختمان که باید به آن توجه شود، میزان مصرف انرژی تجهیزات است. تجهیزات هوشمندسازی ساختمان مادامی که به شبکه متصل باشند در حال مصرف انرژی هستند. چنانچه توان مصرفی این تجهیزات بالا باشد، هزینه برق مصرفی شما به صورت معناداری زیاد می شود.

به عنوان مثال در نظر بگیرید در یک منزل مسکونی تعداد تجهیزات هوشمندسازی ساختمان شما (شامل رله ها و کلیدهای لمسی هوشمند) 10 عدد باشد و توان مصرفی هریک از این تجهیزات تنها 1 وات باشد. در این صورت تجهیزات شما در طول یک ساعت 10 وات، در طول یک روز 240 وات و در طول یک ماه 7200 وات برق مصرف می کنند.

این میزان مصرف برق در طول یک سال به مقدار قابل توجهی افزایش خواهد یافت. این در حالی است که چنانچه طراحی تجهیزات به درستی صورت گرفته باشد، توان مصرفی آن ها در حدود 15/0 وات خواهد بود که به معنی 5/1 وات در ساعت، 36 وات در روز و حدود 1100 وات در ماه است.

بنابراین از جمله نکاتی در مورد هوشمندسازی ساختمان که باید به آن توجه کنید، میزان توان مصرفی تجهیزات است.

نکته چهارم: کیفیت قطعات سخت افزاری مورد استفاده

آخرین مورد از نکاتی در مورد هوشمندسازی ساختمان که در این مقاله به آن اشاره می کنم، کیفیت قطعات سخت افزاری مورد استفاده است. نکات دو و سه که در بالا به آن پرداختیم هم به طراحی مدارات و هم به قطعات مورد استفاده در تولید تجهیزات هوشمندسازی ساختمان وابسته است.

در این نکته در مورد اهمیت کیفیت قطعات مورد استفاده در تولید تجهیزات خانه هوشمند با هم صحبت می کنیم. چنانچه قطعات مورد استفاده در طراحی تجهیزات از کیفیت مناسب برخوردار نباشند، علاوه بر عدم عملکرد صحیح طول عمر تجهیزات نیز و اطمینان پذیری از عملکرد صحیح آن ها نیز به شدت کاهش می یابد.

به بیان کلی چنانچه در تولید تجهیزات هوشمند سازی ساختمان از قطعات سخت افزاری بی کیفیت استفاده شود، تجهیزات استفاده شده قابل اطمینان نخواهند بود. با رعایت نکاتی در مورد هوشمندسازی ساختمان که بیان می شد، می توانید کاربری لذتبخشی را تجربه کنید.

نتیجه گیری

نکاتی در مورد هوشمندسازی ساختمان وجود دارد که شاید از آن ها آگاه نباشیم بنابراین لازم است قبل از اقدام به خرید تجهیزات، با یک مشاور امین و آگاه مشورت کنیم.

از جمله نکاتی که هنگام خرید باید به آن توجه کنیم عبارتند از:

  • امنیت ارتباط بین تجهیزات
  • مصونیت تجهیزات هوشمندسازی ساختمان در برابر نویز
  • میزان توان مصرفی تجهیزات
  • کیفیت قطعات استفاده شده در تولید

عدم توجه به نکات ذکر شده در این مقاله می تواند سبب ایجاد تجربه ناخوشایند ما در استفاده از ساختمان هوشمند شود. به نظر شما غیر از موارد ذکر شده در این مقاله چه نکاتی در مورد هوشمندسازی ساختمان وجود دارد که باید به آن ها توجه کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

error: Content is protected !!