همه چیز درباره کلید هوشمند کنترل روشنایی

کلید هوشمند کنترل روشنایی از جمله تجهیزات خانه هوشمند است که به شما امکان می دهد سیستم روشنایی را از طریق موبایل کنترل کنید

کلید هوشمند کنترل روشنایی از جمله تجهیزات خانه هوشمند است که برای کنترل سیستم روشنایی مورد استفاده قرار می گیرد. کلید کنترل روشنایی امکان کنترل بخش های مختلف سیستم روشنایی اعم از لامپ، مهتابی، هالوژن، نور مخفی و … از طریق نرم افزار کاربردی تلفن همراه و همچنین کنترل کننده محلی (کلید) را فراهم می کند.
برای استفاده از قابلیت هوشمندی کلید هوشمند کنترل روشنایی، لازم است سیستم خانه هوشمند را راه اندازی کنید یا دست کم کنترلر خانه هوشمند (گِیت وِی) را نصب کنید. در غیر اینصورت قابلیت های هوشمند کلید قابل بهره برداری نیست و کلید صرفا به عنوان یک کلید روشن و خاموش ساده و البته زیبا عمل می کند.

کلید هوشمند لمسی 3 پل مشکی

فرآیند کاری کلید کنترل روشنایی به این گونه است که پس از ارسال فرمان تغییر وضعیت (روشن یا خاموش) توسط کاربر به کنترل کننده مرکزی خانه هوشمند، یک فرمان کد شده توسط کنترل کننده برای کلید هوشمند کنترل روشنایی ارسال می شود.
کلید هوشمندروشنایی پس از دریافت فرمان از کنترل کننده هوشمند، عملیات مورد نظر را انجام داده و یک پیام مبنی بر انجام عملیات مورد نظر برای کنترل کننده ارسال می کند.
سپس کنترل کننده مرکزی انجام فرمان مورد نظر را از طریق اپلیکیشن خانه هوشمند به اطلاع کاربر می رساند. نرم افزار کاربردی نیز تغییر وضعیت زون (قسمت) مورد نظر را به کاربر نمایش می دهد.
کلید هوشمند کنترل روشنایی در انواع مختلف در بازار موجود است که براساس نوع ارتباط و یا نوع عملکرد تقسیم بندی می شوند.

انواع کلید هوشمند کنترل روشنایی

براساس نوع ارتباط، کلید کنترل روشنایی در دو نوع بی سیم و باسیم قابل استفاده است. در نوع کلیدهای با سیم جهت برقراری ارتباط بین کلید هوشمند کنترل روشنایی و سایر نودهای شبکه از کابل شبکه استفاده می شود.
کلید های هوشمند کنترل روشنایی بی سیم اما از تکنولوژی های مختلفی برای برقراری ارتباط استفاده می کنند.
مهمترین تکنولوژی های ارتباط بی سیم مورد استفاده در سیستم خانه هوشمند عبارتند از:

  • ارتباط رادیویی
  • ارتباط wifi
  • بلوتوث

هر یک از این تکنولوژی ها ویژگی های انحصاری دارند که تولیدکنندگان را به سمت استفاده از آن ها سوق می دهند. از جمله مهمترین مشخصات کلیدی در انتخاب تکنولوژی ارتباط بی سیم می توان به توان مصرفی، توان تشعشعی، برد سیستم ارسال و دریافت و همچنین سازگاری با سایر نودهای شبکه اشاره کرد.
دسته بندی دیگری که در زمینه کلید هوشمند کنترل روشنایی مورد توجه است، دسته بندی براساس نوع عملکرد کلیدها است.

در این دسته بندی کلیدهای کنترل روشنایی به دو نوع کلید لمسی و کلید فشاری تقسیم می شوند. در کلید لمسی هوشمند کنترل روشنایی، از نقاط لمسی برای کنترل خط های روشنایی استفاده شده است. براین اساس برای تغییر وضعیت سیستم روشنایی، کافی است کاربر این محل را لمس کند.

کلید لمسی هوشمند از زیبایی خاصی برخوردار است و طرفداران زیادی پیدا کرده است اما از سوی دیگر برخی از افراد علاقه مند هستند که از یک سیستم مکانیکی برای کنترل روشنایی استفاده کنند که تجربه ملموس تری برای آن ها ایجاد کند. مسلما برای این قبیل افراد کلید لمسی هوشمند نمی تواند انتخاب جذابی باشد.

چنانچه شما هم از جمله افرادی هستید که نمی توانید با کلید لمسی ارتباط برقرار کنید، کلید هوشمند فشاری می تواند انتخابی شیرین برای شما باشد.

کلید هوشمند فشاری علاوه بر ارائه همه قابلیت های کلید هوشمند کنترل روشنایی، تجربه نوستالژیک استفاده از کلید فشاری را نیز برای شما به ارمغان می آورد. کلیدهای فشاری هوشمند در سطح دنیا علاقه مندان زیادی دارند تا جایی که برخی از تولیدکنندگان بزرگ نیز مبادرت به تولید این کلیدها کرده اند.

نتیجه گیری:

با توجه به انواع مختلف دسته بندی های یاد شده می توان 4 نمونه کلید کنترل روشنایی هوشمند را در بازار پیدا کرد که عبارتند از:

  • کلید لمسی هوشمند با ارتباط بی سیم
  • کلید لمسی هوشمند با ارتباط با سیم
  • کلید هوشمند فشاری با ارتباط بی سیم
  • کلید هوشمند فشاری با ارتباط باسیم

در نهایت شما هستید که با توجه به نیاز و شرایط موجود یکی از مدل های یاد شده را انتخاب و از آن استفاده می کنید. حق انتخاب با شماست.
شما کدام یک از کلیدهای هوشمند کنترل روشنایی را انتخاب می کنید؟ انتخاب خود و دلیل این انتخاب را در پایین همین پست با ما به اشتراک بگذارید.