نکات مهم در انتخاب کلید هوشمند

فهرست مطالب

کلید هوشمند یکی از تجهیزات هوشمند سازی ساختمان پر کاربرد است. این کلیدها انواع مختلفی دارند. انواع کلیدها را می توان به روش های مختلفی دسته بندی کرد. رایج ترین روش های دسته بندی کلیدها، براساس نحوه ارتباط و تکنولوژی ساخت آن ها است.

تکنولوژی ساخت به دو زیرشاخه رویه و مدار قدرت تقسیم می شود. در مورد نحوه ارتباط نیز می توان ارتباط با سایر اجزای سیستم و همچنین ارتباط با اینترنت را مورد بررسی قرار داد. در این مقاله قصد داریم تمام جنبه های یک کلید هوشمند را مورد کنکاش قرار دهیم. با ما همراه باشید.

کلید هوشمند چیست؟

یک ابزارک هوشمند که به منظور کنترل تجهیزات روشنایی به وسیله موبایل مورد استفاده قرار می گیرد. تفاوت این کلیدها با کلیدهای سنتی در توانایی کنترل آن ها از راه دور و به کمک موبایل است. کنترل تجهیزات الکتریکی و تاسیسات به کمک موبایل ویژگی اصلی ساختمان هوشمند است.

کلید هوشمند

امکانات متنوعی در خانه هوشمند به کاربران ارائه می شود که یکی از آن ها کنترل تجهیزات روشنایی است. برخی از تولید کنندگان سیستم های تابلویی را برای کنترل روشنایی در نظر می گیرند. گروه دیگری از تولیدکنندگان استفاده از کلید هوشمند را پیشنهاد می کنند.

سیستم تابلویی یا استفاده از کلید؟

سوال مهمی که قبل از هوشمندسازی ساختمان باید از خودتان بپرسید مربوط به انتخاب سیستم مورد استفاده است. از جمله عوامل اثرگذار بر انتخاب می توان به زیرساخت مورد نیاز برای ارتباط تجهیزات، بودجه هوشمند سازی و سلیقه کاربر اشاره کرد. سیستم های تابلویی سیم کشی متفاوتی دارند.

بنابراین چنانچه قصد هوشمند کردن خانه های در حال استفاده را دارید، کلید هوشمند انتخاب بهتری است. استفاده از رله هوشمند چالش تغییر سیم کشی را برای شما به همراه خواهد داشت. اگر چه استفاده از برخی انواع کلید نیز چالش تغییر سیم کشی را برای شما ایجاد می کنند.

اتصال به اینترنت چرا و چگونه؟

جهت کنترل خانه هوشمند از راه دور، اتصال به اینترنت ضروری است. اگرچه برخی از سیستم های هوشمند، از طریق پیامک با کاربر ارتباط برقرار می کنند. زمانی که کاربر در منزل حضور دارد، بدون نیاز به اینترنت و با اتصال وای فای به مودم می تواند تجهیزات را کنترل کند.

اما زمانی که خارج از منزل حضور دارد، ارتباط از طریق اینترنت تنها راه اتصال به خانه هوشمند است. دو روش برای اتصال کلید هوشمند به اینترنت وجود دارد. روش اول اتصال مستقیم است. در این روش هر یک از کلیدها به صورت مستقل به اینترنت وصل می شوند. کلید لمسی هوشمند وای فای گلدور از جمله این کلیدهاست.

روش دوم اتصال کلیدها به اینترنت به کمک یک دستگاه واسط است. اتصال دستگاه واسط به اینترنت و همچنین کلیدها به دستگاه واسط می تواند به صورت بی سیم یا باسیم برقرار شود. کلید لمسی هوشمند و دستگاه کنترل مرکزی گلدور از روش دوم ارتباط استفاده می کنند.

جنس رویه کلید

کلید هوشمند علاوه بر اینکه به عنوان یک المان کنترلی مورد استفاده قرار می گیرد، می تواند نقش موثری در دکوراسیون داخلی شما داشته باشد. رویه کلیدهای لمسی عموما از جنس کریستال و یا شبه کریستال ساخته می شود. رویه کریستال علاوه بر زیبایی بیشتر، طول عمر بیشتری دارد. رویه شبه کریستال یا پلکسی نوعی پلاستیک فشرده است که به شدت در برابر خش آسیب پذیر است. این موضوع طول عمر مفید کلیدها را کاهش می دهد.

نکته مهم دیگری که در مورد رویه کلید هوشمند باید به آن توجه کنید، ضخامت شیشه مورد استفاده برای رویه کلید است. برخی از تولیدکنندگان از شیشه با ضخامت 2 میلیمتر استفاده می کنند و برخی دیگر از شیشه با ضخامت 4 میلیمتر بهره می برند. ضخامت شیشه با استحکام و طول عمر آن رابطه مستقیم دارد.

مدار قدرت کلید هوشمند

کلید لمسی داراری دو بخش عملکردی متفاوت است. این دو بخش عبارتند از مدار قدرت و مدار فرمان. وظیفه مدار فرمان دریافت دستورات کنترلی از کاربر و تغییر وضعیت مدار قدرت است. وظیفه مدار قدرت کنترل جریان برق مصرف کننده است. مدار فرمان کلید با تکنولوژی های مختلفی ممکن است ساخته شود.

بهترین روش ساخت مدار فرمان، استفاده از میکروکنترلر است. میکروکنترلرها نیز انواع مختلفی دارند. برخی از تولید کنندگان از روش های دیگری برای کنترل کلید استفاده می کنند که استاندارد نیست. مدار قدرت کلید هوشمند نیز با دو روش مختلف ساخته می شود. روش اول استفاده از ترایاک است.

این قطعات الکترونیکی در برابر نویز بسیار آسیب پذیر هستند. روش دوم استفاده از رله است. رله ها پایداری مناسبی در برابر نویز دارند. همچنین توانایی عبور جریان بیشتری دارند. استفاده از رله در مدار قدرت کلید هوشمند انتخاب بهتری است.

جمع بندی

اگر قصد خرید کلید هوشمند دارید، باید هنگام خرید به نکات متفاوتی توجه کنید. در این مقاله به بررسی برخی از این نکات پرداخته شده است. عدم دقت به نکات بیان شده می تواند تجربه ناخوشایندی از کلیدهای هوشمند برای شما بوجود بیاورد. اگر هنوز سوالی در زمینه خرید کلید هوشمند دارید، با ما تماس بگیرید. کارشناسان ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *