کنترلر خانه هوشمند به عنوان مغز متفکر، وظیفه کنترل بخش های مختلف خانه هوشمند را بر عهده دارد. امروزه هوشمندسازی ساختمان طرفداران زیادی در سطح دنیا پیدا کرده است. این سیستم ها عملکرد حیرت انگیزی دارند و می توانند زندگی شما را متحول کنند.

به کمک خانه هوشمند می توانید کنترل تجهیزات روشنایی و الکتریکی منزل یا محل کارتان را از طریق تلفن همراه هوشمند انجام دهید. برای اشنایی بیشتر با خانه هوشمند ابتدا مقاله “خانه هوشمند چیست” را بخوانید.

کنترلر خانه هوشمند

ساختمان هوشمند از یک دستگاه کنترلر خانه هوشمند به عنوان مغز متفکر بهره می برد. برخی از تولید کنندگان نام کنترلر  خانه هوشمند را گِیت وی گذاشته اند. برخی دیگر آن را هاب مرکزی می نامند و برخی نیز از اصطلاح پنل مرکزی خانه هوشمند استفاده می کنند. تمام این نام ها مبین دستگاه کنترل کننده مرکزی خانه هوشمند هستند.

کنترلر مرکزی خانه هوشمند

قابلیت های کنترلر خانه هوشمند

دستگاه کنترلر به صورت عام باید دارای قابلیت های زیر باشد:

علاوه برر موارد یاد شده در بالا برخی از مدل های کنترلر قابلیت های دیگری نیز دارند که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

دستگاه کنترل مرکزی به عنوان یک نود اصلی (master) فرمان های کنترلی را صادر می کند و سایر نودهای خانه هوشمند به عنوان یک نود فرعی (slave) دستورات را اجرا می کنند. کنترلر مرکزی خانه هوشمند دارای دو لایه ارتباطی مختلف است.

در واقع دستگاه کنترل از یک سو وظیفه برقراری ارتباط با کاربر و از سوی دیگر وظیفه برقراری ارتباط با نودهای کنترلی را بر عهده دارد. عموما تکنولوژی بکار رفته در لایه های ارتباطی مختلف، متفاوت از دیگری است.

برقراری ارتباط از طریق اینترنت و تلفن همراه

ارتباط دستگاه کنترلر مرکزی با کاربر از طریق اینترنت و یا شبکه تلفن همراه برقرار می شود. کاربر پس از نصب نرم افزار کاربردی خانه هوشمند بر روی تلفن همراه، دستورات کنترلی مورد نظر خود را صادر می کند.

سیم کارت کنترلر مرکزی خانه هوشمند

نرم افزار کاربردی ابتدا تلاش می کند از طریق اینترنت با کنترلر مرکزی خانه هوشمند ارتباط برقرار کند. چنانچه به هر دلیلی اعم از عدم وجود اینترنت در محل استقرار کاربر یا کنترلر امکان برقراری ارتباط فراهم نباشد، نسبت به برقراری ارتباط از طریق پیامک تلاش می کند.

پیامک حاوی دستورات توسط نرم افزار کاربردی ارسال و دریافت می شود. اطلاعات به صورت . لایه دوم ارتباط کنترلر مرکزی خانه هوشمند با نودهای عملگر خانه هوشمند است. این ارتباط در برخی سیستم ها با استفاده از کابل شبکه (ارتباط با سیم) و در برخی سیستم ها با استفاده از تکنولوژی های ارتباطی بی سیم برقرار می شود.

تکنولوژی های ارتباط بی سیم RF  (فرکانس رادیویی) ، بلوتوث و Wi-Fi از جمله تکنولوژی های مورد استفاده در خانه هوشمند هستند.

مهمترین شاخصه های انتخاب

هریک از این تکنولوژی ها مشخصات خاص خود را دارند اما مهمترین شاخصه هایی که باید در انتخاب تکنولوژی ارتباطی به آن ها توجه کرد توان مصرفی و همچنین میزان توان تولیدی نودها است. چنانچه قصد استفاده از کنترلر خانه هوشمند به عنوان سیستم امنیتی را دارید، باید توجه کنید که سناریوهای مختلفی از طریق کنترلر خانه هوشمند قابل تعریف است.

تعداد کمی از تولیدکنندگان کنترلر مرکزی خانه هوشمند، گِیت وِی را به گونه ای طراحی کرده اند که می تواند به عنوان یک سیستم امنیتی پایه عمل کند. اما برای استفاده از سایر مدل های کنترلر خانه هوشمند به عنوان سیستم امنیتی لازم است سنسورهای تشخیص حرکت را به سیستم اضافه کنید.

منظور از سناریو در خانه هوشمند، عملیات کنترلی چندگانه ای است که به صورت همزمان اجرا می شوند. به عنوان مثال بلافاصله پس از بیدار شدن شما از خواب پرده ها کنار می روند، چای ساز روشن می شود و یک موسیقی آرام صبحگاهی شروع به پخش شدن می کند.

با توجه به اینکه کنترلر خانه هوشمند بخش اصلی سیستم خانه هوشمند شما را تشکیل می دهد، باید در انتخاب و خرید آن دقت کافی را مبذول فرمایید. اگر سوالی درباره کنترل خانه هوشمند دارید، خوشحال می شویم افتخار پاسخگویی به سوال شما نصیب ما شود. کافی است سوال خود را در پایین همین نوشته مطرح کنید تا ما در اسرع وقت پاسخگوی شما باشیم…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *