بسیاری از افراد تصور می‌کنند که پرده هوشمند و پرده برقی فقط دو نام برای یک محصول هستند؛ اما این تصور کاملاً اشتباه است. پرده‌های برقی با استفاده از موتور الکتریک درون قاب پرده تنظیم می شوند. موتور برقی توانایی زیادی دارد و این امکان را فراهم می کند تا بطور خودکار پرده را به راحتی باز و بست و تنظیم کنید. اما انواع پرده‌های هوشمند علاوه بر این قابلیت ها، امکانات هوشمند دیگری نیز دارند. آ‌نها می‌توانند به سیستم هوشمند خانه شما متصل شوند و با توجه به شرایط محیطی، میزان نور و دما از طریق اپلیکیشن موبایل به طور خودکار کنترل و باز و بست شوند.

در واقع، می‌توان گفت که تمام پرده‌های هوشمند، پرده برقی هستند، اما همه پرده‌های برقی، هوشمند نیستند.

معرفی انواع پرده هوشمند

پرده های هوشمند را از نظر سیستم کنترل، نوع پارچه و قابلیت های هوشمندی که دارند، می توان دسته بندی کرد.

1-      پرده های هوشمند با توجه به نوع سیستم کنترل

سیستم کنترل پرده های هوشمند به دسته های مختلفی تقسیم می شود. آنها به شما امکان می دهند که از راه دور به راحتی پرده را باز و بسته کنید یا تنظیمات آنها را تغییر دهید.

·         سیستم کنترل از راه دور

برخی سیستم‌های پرده از طریق ریموت کنترل یا کلید هوشمند پرده کار می‌کنند. با استفاده از ریموت، پرده‌ها را از راه دور باز و بسته کنید و تنظیمات آنها را تغییر دهید. با کلید دیواری نیز می توانید پرده‌ها را از داخل خانه کنترل کنید.

·         پرده هوشمند با دستیار صوتی

این نوع پرده‌ها می‌توانند با استفاده از دستیارهای صوتی مانند الکسا کنترل شوند. پرده هوشمند صدای شما را می شنود و دستورتان را اجرا می کند.

·         پرده هوشمند با اپلیکیشن موبایل

برای برخی از پرده های هوشمند فقط با نصب یک اپلیکیشن بر روی گوشی موبایل یا تبلت امکان کنترل آن را دارید.

کنترل پرده هوشمند از طریق گوشی

2-      انواع پرده هوشمند برقی بر اساس نوع قابلیت‌های هوشمند

پرده های هوشمند، قابلیت های متفاوتی مانند سنسور نور، تنظیمات زمانی و… دارند که به شما این امکان را می دهند تا کنترل کاملی بر نور و دمای خانه خود داشته باشید. از قابلیت های هوشمند پرده می توان به موارد زیر اشاره کرد.

·         پرده هوشمند با قابلیت تنظیمات زمانی

با قابلیت تنظیمات زمان برای پرده می توانید آنها را طوری تنظیم کنید که در زمان‌های مشخص باز و بسته شوند. به عنوان مثال، می‌توانید آنها را تنظیم کنید تا در طلوع آفتاب به طور خودکار باز شوند و در غروب آفتاب بسته شوند. این قابلیت به شما کمک می‌کند تا در مصرف انرژی صرفه‌جویی کنید و از نور طبیعی خورشید در طول روز استفاده کنید.

·         پرده هوشمند با سنسور نور

پرده ها با قابلیت سنسور نور می‌توانند به طور خودکار با توجه به میزان نور محیط، باز و بسته شوند. به عنوان مثال در روزهای آفتابی برای جلوگیری از تابش شدید نور خورشید پرده‌ها به طور خودکار کمی بسته می‌شوند و در روزهای ابری، پرده‌ها به طور خودکار باز می‌شوند تا از نور طبیعی استفاده شود. این قابلیت فضایی با نور متعادل و دلنشین ایجاد می کند.

·         پرده هوشمند با سنسور دما

پرده های‌ هوشمند با سنسور دما با توجه به دمای محیط، به طور خودکار باز و بسته می شوند. به عنوان مثال، در روزهای گرم پرده‌ها به طور خودکار بسته می‌شوند تا از ورود گرمای هوا به داخل خانه جلوگیری کنند و در روزهای سرد، به طور اتوماتیک باز می‌شوند تا از گرمای نور خورشید استفاده شود. این قابلیت برای صرفه جویی در مصرف انرژی بسیار عالی است.

·         پرده هوشمند با قابلیت تشخیص صدا

قابلیت تشخیص صدا به شما این امکان را می‌دهد تا بدون جابجایی و بلند شدن از جایتان با دستورات صوتی خود، پرده‌ها را کنترل کنید.

3-      بر اساس نوع پارچه

پرده‌های هوشمند با جنس‌های مختلف و قیمت‌های متفاوتی در بازار موجود هستند. تنوع طرح آنها نیز به انتخاب پرده متناسب با دکوراسیون و سلیقه شما بسیار کمک می کند. هنگام انتخاب جنس پرده هوشمند، اندازه پنجره و میزان نور ورودی را در نظر بگیرید.

·         پرده هوشمند زبرا

نوع پارچه پرده‌ هوشمند برقی زبرا، راه راه افقی است که می‌توانید با تنظیم زاویه آنها، میزان نور ورودی را کنترل کنید. آنها برای فضاهای مدرن و کلاسیک بسیار مناسب هستند.

·         پرده هوشمند شید

پرده‌های شید از پارچه‌های یک تکه تشکیل شده‌اند که به صورت عمودی بالا و پایین می‌روند. سادگی و ظرافت پرده‌های شید، برای فضاهای مینیمال و مدرن مناسب است.

·         پرده هوشمند رولی

این نوع پرده‌ها، مانند پرده شید از پارچه‌های یک تکه تشکیل شده‌اند ولی به صورت افقی جمع و باز می‌شوند. پرده‌های رولی با کاربری آسان و تنوع طرح، برای فضاهای مختلف مناسب هستند.

·         پرده هوشمند دبل رو

پرده هوشمند دبل رو برای فضاهای پذیرایی و اتاق خواب مناسب هستند؛ زیرا آنها دو لایه پارچه دارند که می‌توانند به صورت جداگانه یا با هم تنظیم شوند و قابلیت تنظیم نور و ایجاد سایه را دارند.

·         پرده هوشمند پانج

پارچه‌های پرده هوشمند پانچ، دارای سوراخ‌هایی در لبه‌هایشان هستند که به وسیله آنها به میله پرده آویزان می شوند. این نوع پرده ها بدلیل سادگی و زیبایی شان طرفدار زیادی دارد.

مزیت استفاده از پرده‌های هوشمند چیست؟

پرده‌های هوشمند، مزایای متعددی دارند که از مهم ترین آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 

جمع بندی؛ پرده هوشمند و انواع آن

پرده هوشمند، نوعی پرده برقی است که علاوه بر امکانات نوع برقی، قابلیت های هوشمند بی نظیری دارد. از مهم ترین  ویژگی های انواع پرده هوشمند می توان به کنترل از راه دور بدون نیاز به جابجایی و یا حضور در محل، امکان برنامه ریزی و زمان بندی برای باز و بسته شدن خودکار پرده ها، هماهنگی با سایر دستگاه های هوشمند در منزل و… اشاره کرد.

این سبک از پرده را می توان از نظر سیستم کنترل، نوع پارچه و قابلیت های هوشمندی که دارند، دسته بندی کرد. هر یک از این دسته بندی ها، خصوصیات خاص خود را دارند که با توجه به آنها در محل های متفاوتی مانند محل کار، اتاق خواب، پذیرایی و آشپزخانه مورد استفاده قرار می گیرند.

در صورت تمایل به نصب پرده هوشمند با کارشناسان فنی گلدور تماس بگیرید تا به صورت کامل راهنمایی شوید.