رد کردن لینک ها

اشتراک در :

کلید هوشمند مستقل بخریم یا سیستم خانه هوشمند؟

اصطلاح کلید هوشمند مستقل (standalone) به کلید هوشمندی اطلاق می شود که بدون نیاز به دستگاه کنترل کننده مرکزی می توانند کنترل شوند.

منظور از کلید هوشمند، کلیدی است که از طریق نرم افزار کاربردی تلفن همراه قابل کنترل است. کلید هوشمند از جمله بخش های اصلی خانه هوشمند است که جهت کنترل سیستم روشنایی مورد استفاده قرار می گیرد.

کلید هوشمند با اتصال به دستگاه کنترل کننده مرکزی قابل کنترل است. بر این اساس جهت استفاده از قابلیت های کلید هوشمند، نصب و راه اندازی دستگاه کنترل کننده مرکزی سیستم خانه هوشمند ضروری است.

اما کلید هوشمند مستقل بدون نیاز به دستگاه کنترل کننده مرکزی عمل می کند.

تفاوت کلید هوشمند مستقل با کلید هوشمند نسل اول

کلیدهای هوشمند نسل اول به دستگاه کنترل کننده مرکزی وابسته هستند. دستگاه کنترل کننده مرکزی واسط بین کلید هوشمند و نرم افزار کاربردی است.

دستگاه کنترل کننده مرکزی از یک سو با کلید هوشمند نسل اول در ارتباط است. از سوی دیگر با اتصال به اینترنت، امکان برقراری ارتباط با تلفن همراه را فراهم می کند.

کلیدهای هوشمند نسل اول امکان اتصال به اینترنت را ندارند و تنها با استفاده از تکنولوژی ارتباط رادیویی (یا بلوتوث) به دستگاه کنترل کننده مرکزی متصل می شوند.

کلید هوشمند مستقل قادر است به تنهایی به اینترنت متصل شوند. این کلیدها برای انجام عملکرد خود نیازی به دستگاه کنترل کننده مرکزی ندارند. این کلیدها از طریق اینترنت به نرم افزار کاربردی خانه هوشمند متصل شده و قابل کنترل هستند.

از کلید هوشمند مستقل استفاده کنیم یا کلید هوشمند نسل اول؟

همیشه پس از معرفی تکنولوزی های جدید این سوال مطرح می شود که از نسل جدید استفاده کنیم یا نسل قدیم؟

تفاوت های موجود بین کلید هوشمند مستقل و کلیدهای هوشمند نسل اول انتخاب را برای ما آسان می کند.

کلید هوشمند مستقلموارد استفاده از کلید هوشمند مستقل

کلید هوشمند مستقل تنها جهت کنترل سیستم روشنایی مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین چنانچه هدف شما از هوشمندسازی تنها کنترل سیستم روشنایی از طریق تلفن همراه باشد، کلیدهای هوشمند مستقل می توانند انتخاب مناسبی باشند.

نکته حائز اهمیت دیگری که باید به آن اشاره کرد، تفاوت قیمت بین کلید هوشمند مستقل و کلیدهای هوشمند نسل اول است.

در سیستم هوشمند مبتنی بر کنترل کننده مرکزی، تنها یک ماژول اتصال به اینترنت در کنترل کننده مرکزی مورد استفاده قرار گرفته است که تمام تجهیزات جهت اتصال به اینترنت از آن بهره می برند.

اما کلیدهای هوشمند مستقل هریک به تنهایی از یک ماژول اتصال به اینترنت استفاده می کنند. ضمن اینکه وجود این ماژول سبب پیچیدگی بیشتر در طراحی و ساخت این کلیدها می شود.

بنابراین کلید هوشمندمستقل نسبت به کلیدهای هوشمند نسل اول قیمت بیشتری دارند.

چنانچه پروژه شما تنها به تعداد محدودی کلید نیاز دارد، کلیدهای هوشمند مستقل انتخاب بهتری هستند.

موارد استفاده از کلیدهای هوشمند نسل اول

مزیت استفاده از کلیدهای هوشمند نسل اول، بهره بردن از دستگاه کنترل کننده مرکزی است. دستگاه کنترل کننده مرکزی امکان کنترل 256 نود مختلف را دارد.

علاوه بر این دستگاه کنترل کننده مرکزی قابلیت نصب سیم کارت و برقراری ارتباط از طریق پیامک را نیز در اختیار کاربر قرار می دهد.

با استفاده از دستگاه کنترل کننده مرکزی قادر خواهید بود از تمام امکانات خانه هوشمند شامل: کنترل سیستم روشنایی با موبایل، کنترل وسایل الکتریکی با موبایل، کنترل سیستم آبیاری با موبایل و … استفاده کنید.

با توجه به امکان برقراری ارتباط دستگاه کنترل کننده مرکزی با موبایل کاربر از طریق پیامک، در مکان هایی که اتصال به اینترنت برقرار نیست و یا در زمان هایی که اینترنت قطع می شود، همچنان دسترسی به سیستم خانه هوشمند وجود دارد.

نتیجه گیری:

چنانچه قصد دارید از تجهیزات خانه هوشمند صرفا برای کنترل سیستم روشنایی استفاده کنید و تعداد کلیدهای شما زیاد نیست کلید هوشمند مستقل می تواند انتخاب بهتری برای شما باشد.

چنانچه قصد استفاده از تجهیزات هوشمند در مکان هایی دارید که امکان اتصال به اینترنت ندارد و یا  قطع اتصال اینترنت محتمل است، استفاده از سیستم خانه هوشمند مبتنی بر کنترل کننده مرکزی انتخاب بهتری است.

چنانچه علاوه بر کنترل سیستم روشنایی، قصد استفاده از تمام مزایای سیستم خانه هوشمند از جمله کنترل وسایل الکتریکی و سیستم آبیاری را دارید، از سیستم خانه هوشمند مبتنی بر کنترل کننده مرکزی استفاده کنید.

و در نهایت چنانچه تنها قصد کنترل سیستم روشنایی را دارید و تعداد کلیدهای شما زیاد است نیز استفاده از سیستم خانه هوشمند مبتنی بر کنترل کننده مرکزی توصیه می شود. چرا که علاوه بر کاهش هزینه، امکان توسعه در آینده و برقراری ارتباط پیامکی را نیز برای شما فراهم می کند.

به گفتگو بپیوندید

دوازده − 8 =

بازگشت به بالای صفحه