رد کردن لینک ها

اشتراک گذاری

همه آنچه باید درباره ی خانه هوشمند بدانید

شاید تا به حال اصطلاح خانه هوشمند را شنیده باشید. اگرچه این یک اصطلاح عام و عمومی است که نیاز به تفسیر دارد.

منظور از خانه هوشمند خانه ای است که برخی از فعالیت های مورد نیاز زندگی روزمره در این خانه به کمک تلفن همراه هوشمند انجام می شود.

فعالیت هایی از جمله کنترل سیستم روشنایی و کنترل وسایل برقی را می توان در خانه های هوشمند از طریق موبایل انجام داد.

در ادامه به بررسی کامل خانه هوشمند می پردازیم.

مشاوره خانه هوشمند

قابلیت های خانه هوشمند

خانه هوشمند قابلیت های فراوانی دارد. از جمله قابلیت های جذاب آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کنترل سیستم روشنایی با موبایل
 • کنترل وسایل الکتریکی با موبایل
 • کنترل درب ورودی با موبایل
 • کنترل درب پارکینگ با موبایل
 • کنترل سیستم آبیاری با موبایل
 • تعریف سناریوهای مختلف برای سیستم روشنایی
 • سیستم امنیتی هوشمند
 • و …

تمام قابلیت های یاد شده به اضافه قابلیت های فراوان دیگر به راحتی در خانه هوشمند قابل دسترس است. برای استفاده از هر یک از قابلیت ها نیاز به استفاده از تجهیزات مرتبط با آن است.

تجهیزات خانه هوشمند

تجهیزات خانه هوشمند شامل طیف بسیار گسترده ای هستند. تولیدکنندگان مختلفی نیز در سرتاسر دنیا در زمینه تولید تجهیزات هوشمندسازی ساختمان فعالیت می کنند.

در اینجا قصد بررسی همه تجهیزات هوشمندسازی ساختمان را نداریم. جهت آشنایی بیشتر با تجهیزات خانه هوشمند، به بررسی تجهیزات هوشمندسازی ساختمان در گروه های عملکرد می پردازیم.

در ادامه تجهیزات هوشمندسازی ساختمان را براساس عملکرد مورد بررسی قرار می دهیم.

 • کلید هوشمند کنترل روشنایی

همانطور که در ابتدای این مطلب بیان شد، جهت کنترل سیستم روشنایی با استفاده از موبایل، از کلید هوشمند کنترل روشنایی استفاده می شود.

کلید هوشمند کنترل روشنایی مانند کلیدهای سنتی قابلیت کنترل به صورت محلی را دارد. علاوه بر این کلید هوشمند با اتصال به اینترنت، قابلیت کنترل از طریق تلفن همراه را نیز به کاربر عرضه می کند.

کلید هوشمند در انواع مختلفی تولید و به بازار عرضه شده است. تنوع تولید کلید هوشمند علاوه بر عملکرد و کارایی، در ظاهر کلیدها نیز بسیار گسترده است.

زیباترین نوع کلیدها هوشمند موجود در بازار، کلید لمسی هوشمند است. این کلیدها از تکنولوژی صفحات لمسی جهت کنترل محلی استفاده می کنند.

همچنین این کلیدها از رویه کریستال بهره می برند که زیبایی کلید را دو چندان می کنند. شکل زیر نمونه ای از کلیدهای لمسی هوشمند را نشان می دهد.

راه اندازی خانه هوشمند

 • رله هوشمند

رله هوشمند یا ماژول عملگر هوشمند به عنوان یک نود قطع و وصل کننده جریان الکتریکی عمل می کند. این قابلیت به کاربر امکان می دهد تا جریان برق تجهیزات الکتریکی را کنترل کند.

با بهره بردن از این قابلیت می توان تجهیزات الکتریکی را از طریق تلفن همراه کنترل کرد.

به عنوان مثال می توان این ماژول را پشت پریز نصب کرد و پریز را به یک پریز هوشمند تبدیل کرد. با اینکار هر دستگاهی که به پریز مذکور متصل شود، قابلیت کنترل از طریق تلفن همراه را خواهد داشت.

برخی از تولیدکنندگان یک گجت هوشمند مستقل به نام پریز هوشمند به بازار عرضه می کنند و برخی تولیدکنندگان نیز با تولید رله هوشمند، امکان هوشمندسازی پریزهای سنتی را در اختیار کاربر قرار می دهند.

رله هوشمند را می توان پایه تجهیزات خانه هوشمند نامید. این گجت کوچک قابلیت های فراوانی دارد و برای کنترل درب ورودی و درب پارکینگ و … نیز می توان از آن بهره برد.

 • شیر برقی هوشمند

شیر برقی هوشمند کاربردهای مختلفی در سیستم خانه هوشمند دارد. از کنترل شیر اصلی آب و گاز گرفته تا کنترل سیستم آبیاری.

تصور کنید عازم سفر هستید و پس از طی کردن یک مسافت طولانی به یاد می آورید که شیر اصلی گاز را نبسته اید.

در صورت استفاده از شیر برقی هوشمند به راحتی از هرکجای دنیا قادر خواهید بود شیر اصلی گاز و آب را بسته یا باز کنید.

علاوه بر این از هر کجای دنیا قادر خواهید بود سیستم آبیاری باغچه را فعال و باغچه را آبیاری کنید.

 • سیستم امنیتی هوشمند

سیستم امنیتی هوشمند می تواند خانه هوشمند شما را کامل کند. سیستم امنیتی هوشمند دارای بخش های مختلفی است که از آن جمله می توان به دوربین هوشمند، سنسور هوشمند و … اشاره کرد.

کلیه تجهیزات خانه هوشمند قابلیت اتصال به اینترنت و از طریق آن اتصال به تلفن همراه کاربر را دارند.

سیستم امنیتی هوشمند پیام های مورد نیاز را برای کاربر ارسال می کند. پیام هایی از قبیل ورود نا خواسته به محیط و … .

جهت تشخیص ورود ناخواسته، سیستم های مختلف خانه هوشمند از روش های مختلفی استفاده می کنند.

به عنوان مثال برخی از سیستم ها از سنسور تشخیص حرکت استفاده می کنند. برخی از سیستم ها از دوربین های هوشمند استفاده می کنند. برخی سیستم ها از سنسورهای مغناطیسی درب و پنجره استفاده می کنند.

بعضی از سیستم های هوشمند نیز از ترکیب موارد یاد شده در بالا استفاده می کنند.

 • دستگاه کنترل کننده مرکزی

این دستگاه مغز متفکر سیستم خانه هوشمند است. اگرچه برخی از تولیدکنندگان اقدام به حذف دستگاه کنترل کننده مرکزی از سیستم خانه هوشمند نموده اند.

این دستگاه پل ارتباطی تجهیزات خانه هوشمند و اینترنت است. در سیستم هایی که از دستگاه کنترل کننده مرکزی استفاده نمی کنند، هریک از تجهیزات به صورت مستقل به اینترنت متصل می شوند.

این سیستم دارای مزایا و معایبی است. قیمت نودهای مشابه در سیستم های مبتنی بر کنترل کننده مرکزی ارزانتر از نودهای مستقل است.

در عوض هزینه خرید کنترل کننده مرکزی نیز به هزینه خانه هوشمند افزوده می شود.

به طور کلی چنانچه قصد استفاده از سیستم خانه هوشمند در ابعاد کوچک دارید نودهای مستقل انتخاب بهتری دارند اما برای سیستم های بزرگ استفاده از کنترل کننده مرکزی علاوه بر کاهش هزینه، قابلیت توسعه آینده را نیز به سیستم اضافه می کند.

ساختمان هوشمند چگونه کار می کند؟

پس از آشنایی با قابلیت ها و تجهیزات خانه هوشمند، به بررسی عملکرد خانه هوشمند می پردازیم.

همانطور که اشاره شد، خانه هوشمند قابلیت کنترل سیستم روشنایی و تجهیزات الکتریکی از طریق موبایل را فراهم می کند.

مشاوره راه اندازی خانه هوشمند

جهت کنترل تجهیزات خانه هوشمند از طریق موبایل نیاز به یک نرم افزار کاربردی خانه هوشمند داریم. این نرم افزار برای برندهای مختلف متفاوت است و تولیدکنندگان مختلف تجهیزات خانه هوشمند نرم افزار کاربردی اختصاصی خود را عرضه می کنند.

برای استفاده از تجهیزات هر تولید کننده باید نرم افزار کاربردی ویژه همان تولید کننده را نصب کنید.

پس از نصب نرم افزار کاربردی لازم است کنترل کننده مرکزی یا نودهای مستقل را به اینترنت متصل کنید. اینکار از طریق نرم افزار کاربردی تلفن همراه خانه هوشمند انجام می شود.

همچنین در صورت استفاده از سیستم مبتنی بر کنترل کننده مرکزی لازم است نودهای شببکه را به کنترل کننده مرکزی معرفی کنید که اینکار نیز از طریق نرم افزار کاربردی انجام می شود.

پس از پیکره بندی شبکه خانه هوشمند جهت تغییر وضعیت هریک از نودها کافی است آیکون مربوط به آن را در نرم افزار کاربردی تلفن همراه یکبار لمس کنید.

سناریوهای ساختمان هوشمند

سیستم خانه هوشمند قابلیت تعریف سناریوهای مختلف را به کاربر ارائه می کند.

منظور از سناریوهای خانه هوشمند، عملیات کنترلی است که به صورت همزمان بر روی چند نود انجام می شود. به عنوان مثال جهت خروج از منزل می توان سناریوی خروج را تعریف کرد که به صورت همزمان تمام لامپ ها را خاموش می کند، سیستم امنیتی را فعال می کند و … .

انتخاب سیستم خانه هوشمند

در انتخاب سیستم خانه هوشمند باید به نکات مختلفی توجه کنید. در ادامه به بیان مهمترین نکات در انتخاب سیستم خانه هوشمند می پردازیم.

 • نصب و راه اندازی آسان

جهت برخی از انواع سیستم خانه هوشمند نیاز به تغییر در سیم کشی ساختمان و یا عوض کردن قوطی کلیدها است که کاری سخت و هزینه بر است.

علاوه براین نصب و راه اندازی برخی از انواع سیستم خانه هوشمند نیاز به دانش فنی دارد. این در حالی است که برخی سیستم های خانه هوشمند بدون تغییر در سیم کشی، در قوطی کلیدهای سنتی نیز نصب می شوند.

در مورد نصب و راه اندازی نیز برخی از برندهای خانه هوشمند تجهیزاتی تولید می کنند که به راحتی قابل نصب و راه اندازی است و نیاز به هیچگونه دانش فنی ندارد.

 • قابلیت توسعه خانه هوشمند

از جمله مهمترین نکات در انتخاب سیستم خانه هوشمند، توسعه پذیری سیستم است. منظور از توسعه پذیری افزودن نودهای بیشتر به شبکه در آینده است.

این قابلیت برای سیستم های مبتنی بر کنترل کننده مرکزی قابل بررسی است. دستگاه کنترل کننده مرکزی دارای محدودیت تعداد نود قابل کنترل است.

 • طراحی ظاهری

تجهیزات خانه هوشمند با طراحی های متنوعی در بازار موجود است. البته هیچ یک از تجهیزات هوشمندسازی ساختمان به اندازه کلید لمسی هوشمند دیده نمی شوند.

بنابراین به دنبال ظاهر زیبا برای کلید لمسی هوشمند باشید. کلیدهای لمسی هوشمند با رویه های مختلف از جنس پلاستیک، کریستال و چوب در رنگ های متنوع تولید می شوند.

با این وجود شما قادر خواهید بود مطابق با سلیقه خود و براساس نیاز دکوراسیون داخلی محیط مورد نظر، کلید لمسی هوشمند را انتخاب کنید.

لازم به ذکر است برخی از تولیدکنندگان اقدام به تولید تجهیزات خانه هوشمند سفارشی نیز می کنند.

 • خدمات پس از فروش

بسیاری از تولیدکنندگان تجهیزات هوشمندسازی ساختمان اقدام به ارائه خدمات پس از فروش برای محصولاتشان می کنند.

قبل از خرید از صحت و کیفیت خدمات پس از فروش محصول مورد نظرتان اطمینان حاصل کنید.

 • عملکرد مناسب و بدون دردسر

عملکرد صحیح تجهیزات هوشمندسازی ساختمان به طراحی و ساخت آن ها مربوط است. به عنوان مثال چنانچه در طراحی کلید لمسی به فاصله مناسب محل های لمس توجه نشود، هنگام استفاده با مشکل لمس همزمان چند پل از کلید مواجه می شویم.

علاوه بر این طراحی نادرست کلید می تواند بر عملکرد آن در دراز مدت تاثیر منفی بگذارد.

 • استانداردسازی

استاندارد بودن تجهیزات هوشمندسازی ساختمان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. اغلب تجهیزات هوشمندسازی ساختمان جهت برقراری ارتباط با کنترل کننده مرکزی و سایر نودها از تکنولوژی ارتباط بی سیم استفاده می کنند.

ارتباط بی سیم انواع مختلفی دارد که بلوتوث و ارتباط رادیویی (RF) از انواع مختلف آن هستند. تمام تکنولوژی های ارتباط بی سیم، اطلاعات را از طریق امواج الکترومغناطیسی تبادل می کنند.

چنانچه توان تولید موج نودهای خانه هوشمند زیاد (بیش از حد استاندارد) باشد، در دراز مدت آسیب های جبران ناپذیری به سلامتی افراد وارد می کند.

با توجه به اهمیت این موضوع، استاندارد بودن تجهیزات هوشمندسازی ساختمان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

در حال حاضر استاندارد داخلی در این زمینه تعریف نشده است. استانداردهای بین المللی IEC و CE از جمله مهمترین استانداردهای موجود در این زمینه است.

نتیجه گیری:

علاوه بر نکات بیان شده در بالا، نکات مهم دیگری نیز وجود دارد که در انتخاب سیستم هوشمند باید به آن توجه کنید.

براساس مطالب بیان شده در این مقاله، جهت انتخاب سیستم هوشمندسازی ساختمان باید به نکات مهمی توجه کنید. عدم توجه به این نکات می تواند سبب تحمیل هزینه بیشتر و یا تاثیرات ناخواسته بر سلامتی افراد خانواده شود.

بازگشت به بالای صفحه