تجهیزات هوشمند سازی ساختمان 6 – قفل هوشمند

فهرست مطالب

امروز به بررسی قفل هوشمند و جایگاه آن در هوشمندسازی ساختمان می پردازیم.

در سری مقالات جدیدترین تجهیزات هوشمند سازی ساختمان (جدیدترین تجهیزات خانه هوشمند) به معرفی و بررسی جدیدترین تجهیزات مورد استفاده در هوشمند سازی ساختمان می پردازیم. تا کنون با 5 نمونه از تجهیزات جدید مورد استفاده در هوشمند سازی ساختمان آشنا شدیم. برای دسترسی به مقالات مرتبط با هر موضوع کافی است در لیست زیر بر روی نام آن ها کلیک کنید.

امروز نیز به معرفی یکی دیگر از اعضای خانواده هوشمند سازی ساختمان می پردازیم با ما همراه باشید.

قفل هوشمند چیست؟

استفاده از قفل بر روی در ورودی خانه ها و حتی مراکز اداری و تجاری امری اجتناب ناپذیر است. قفل ها بخش مهمی از امنیت مکان مورد نظر ما را تامین می کنند. قفل های سنتی با استفاده از یک کلید باز می شوند. این قفل ها در برخی موارد از امنیت بالایی برخوردار نیستند و توسط سارقان به راحتی باز می شوند.

از قفل های الکترونیکی می توان به عنوان نسل دوم قفل ها نام برد. این قفل ها انواع مختلفی دارند که با توجه به محل استفاده از آن ها، نوع آن ها تغییر می کند. برخی از قفل های الکترونیکی از یک شناسه فرکانس رادیویی (RF ID) برای باز شدن استفاده می شوند. کاربرد اینگونه قفل ها بیشتر در هتل ها و مراکز اقامتی است.

نوع دیگری از قفل های الکترونیکی هستند که برای باز شدن نیاز به وارد کردن یک رمز عبور دارند. از این قفل ها می توان در مکان های مختلف از جمله درب ورودی منزل مسکونی و یا محل کار استفاده کرد. پیشرفته ترین نوع قفل های الکترونیکی نیز از اثر انگشت برای باز شدن استفاده می کنند.

برخی نیز ترکیبی از انواع موارد گفته شده در بالا را مورد استفاده قرار داده اند.

نمونه ای از قفل هوشمند

اما نسل جدیدترین نسل قفل ها، قفل هوشمند است. قفل هوشمند علاوه بر اینکه امکان وارد کردن رمز برای ورود را در اختیار کاربر قرار می دهد قادر است با اتصال به اینترنت، باز شدن درب را به کاربر اطلاع دهد. قفل هوشمند بخشی از سیستم هوشمند سازی ساختمان مبتنی بر اینترنت اشیا است که در کنار سایر سیستم های امنیتی می تواند امنیت خانه شما را بیشتر کند.

جایگاه قفل هوشمند در هوشمندسازی ساختمان

قفل های هوشمند به سرعت در حال توسعه هستند و هر روز سهم بیشتری از بازار هوشمند سازی ساختمان را به خود اختصاص می دهند. بر این اساس اقبال شرکت های فعال در زمینه تولید تجهیزات هوشمند سازی ساختمان برای تولید قفل هوشمند، روز به روز افزایش می یابد.

البته باید به این نکته اشاره کرد که این قفل هابه عنوان یک بخش ضروری از خانه هوشمند شناخته نمی شود و قالب مصرف کنندگان از آن استفاده نمی کنند. این امر دلایل مختلفی دارد که از آن جمله می توان به هزینه بالای قفل و همچنین عدم تطبیق قفل ها با همه برندهای هوشمند سازی موجود در بازار اشاره کرد.

قابلیت های قفل هوشمند

با توجه به تنوع تولید کنندگان قفل های هوشمند، هریک از این قفل ها ویژگی های متمایزی را به کاربر ارائه می دهند. در ادامه به بررسی برخی از قابلیت های این قفل ها می پردازیم:

  • در صورت باز شدن درب شما مطلع می شوید:

قفل های هوشمند به اینترنت متصل شده و از طریق نرم افزار کاربردی نصب شده بر روی تلفن همراه کاربر، باز شدن درب را به اطلاع کاربر می رسانند.

برخی از این قفل ها از یک نرم افزار کاربردی مستقل استفاده می کنند اما برخی دیگر با سیستم خانه هوشمند پیکره بندی شده و از نرم افزار کاربردی خانه هوشمند استفاده می کنند.

  • برای قفل رمز بگذارید تا امنیت بیشتری را تجربه کنید…

برخی از انواع قفل مورد استفاده در هوشمند سازی ساختمان، امکان گذاشتن رمز ورود را برای کاربر فراهم می کنند. درخواست رمز ورود به دو گونه نرم افزاری و سخت افزاری انجام می شود. در نوع نرم افزاری، کاربر از طریق نرم افزار کاربردی نصب شده بر روی تلفن همراه هوشمند خود می تواند، رمزی را برای باز شدن در در نظر بگیرد که سطح امنیت بیشتری را ارائه می کند.

در مدل های جدیدتر، از یک صفحه لمسی بر روی قفل هوشمند استفاده شده است که امکان ورود رمز به صورت سخت افزاری را فراهم می کند. البته تنظیم درخواست ورود یا عدم ورود رمز بر عهده کاربر بوده و اختیاری است.

  • با قفل هوشمند نیازی به در اتوماتیک ندارید…

برخی از قفل ها از یک سنسور تشخیص موقعیت جغرافیایی استفاده می کنند. این سنسور قادر است نزدیک شدن کاربر به در را تشخیص داده و به صورت خودکار باز شود. این سنسور موقعیت جغرافیایی قفل را برای نرم افزار کاربردی ارسال می کند. نرم افزار کاربردی از طریق سنسور موقعیت یاب موبایل، موقعیت کاربر را تشخیص داده و با مقایسه موقعیت کاربر و موقعیت قفل، نزدیک شدن کاربر به قفل را تشخیص می دهد.

قفل های هوشمند قابلیت های دیگری نیز دارند که به دلیل انحصاری بودن در این مقاله به آن ها اشاره نکردیم. براساس بررسی انجام شده در مجله اینترنتی CNET ، قفل عرضه شده با برند YALE به عنوان بهترین قفل هوشمند سال 2019 انتخاب شده است.

قفل هوشمند مورد استفاده در هوشمند سازی ساختمان

این قفل از پروتوکل ارتباطی Z-Vawe استفاده کرده است و با تمام محصولات هوشمندسازی ساختمان که از این پروتکل استفاده می کنند قابل پیکره بندی است. همچنین این قفل هوشمند، نرم افزار کاربردی مستقل ندارد و از نرم افزارهای خانه هوشمند برای دسترسی استفاده می کند.

فیلم زیر، نمونه ای از عملکرد این قفل را نمایش می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید